banner851

banner955

DÜZCE’DE FINDIK FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Bu sezon fındığın kazananı üretici değil ihracatçı oldu. Sezon öncesi tarihte gerçekleşmemiş astronomik rekolte tahminiyle üreticinin elinden fındığını elinden ucuza almaya çalışan ihracatçılar 2 ayda yaklaşık 454 milyon dolar kazandı.

Ekonomi 02.11.2021, 12:15 02.11.2021, 17:27
3805

Fındıkta 2021 sezonu geride kaldı. Üretici bir yıl boyunca emek verdiği ürününü hak ettiği fiyattan satamamanın çaresizliğini yaşarken fındık üretim sürecinde hiçbir aktif rolü olmayan ihracatçılar köşeyi döndü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından levant kalite için 26.5, Giresun kalite için 27 TL açıklanmasına rağmen TMO’nun alım kotası ve üreticiye sert koşullar koşması nedeniyle üreticinin mecburi istikameti serbest piyasa oldu.

Tüccara mahkûm olan üreticiler TMO’nun dengeleme rolünün iyi oynayamamasını fırsat bilen İtalyan Ferrero’nun dizginleri eline almasıyla açıklananın 3 lira 75 kuruş altı olan 22 lira 75 kuruşa kadar gerileyen fiyatlardan ürününü satmak zorunda kaldı.

Bu durum karşısında binlercesi Düzce’de olmak üzere 8 milyon insanın geçim kaynağı olan yeşil altın fındıkta sezon öncesi tarihte gerçekleşmemiş astronomik rekolte tahminiyle üreticinin elinden emeğini ucuza almanın hesaplarını yapan ihracatçının yüzü güldü. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, 1 Eylül-31 Ekim döneminde 454 milyon 280 bin 984 dolar karşılığı 69 bin 98 ton fındık ihraç edildiği bildirildi.

İHRACATÇI İYİ BİR SEZON UMUYOR

Açıklamada, geçen sezonun aynı dönemiyle kıyaslandığında ihracatın miktarda yüzde 19, değerde yüzde 13 arttığı belirtilerek, "Bu olumlu tablonun devam edeceği ve fındık ihracatında iyi bir sezon geçireceğimiz umudunu koruyoruz." denildi.

DÜZCE’DE FINDIK 23.50 - 24 BANDINDA

Öte yandan serbest piyasaya fındık akışının azalmasıyla Düzce’de fındık fiyatları yükseldi. 50 randıman kabuklu fındığın fiyatı 23.50 - 24 TL arasında işlem görüyor. Bu artış okulların açılması ve yaklaşan kış ihtiyaçları nedeniyle ürününü düşük fiyattan pazara indirmek durumunda kalan üreticileri üzerken halen fındığını satmayan az sayıdaki üreticiyi ise sevindirdi. Artışın sürüp sürmeyeceği ise belirsiz.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (5)
Şampiyon 1 yıl önce
…Üreticide (kredili) hacizli traktör , aracıda milyonluk araçlar , ihracatçıda ise hediyelik yatlar , katlar
YAVUZ0881 1 yıl önce
Beter olsun böyle cahil toplum bol bol mehter versinler fındıklıkta
Tarcan 1 yıl önce
Bir ak partili kardeşimiz bana açıklayabilirmi acaba? Biz bu özelleştirme adı altındaki satışlardan ne kazandık. Elin italyanı potron, fındık üreticisi köle. Özelleşelim güzelleşelim diyenler ben 20 yıldır hala anlayamadım bu işi. Ülkenin kaynakları satılınca, elimizde bir şey kalmayınca kendi ülkemizde köle durumuna gelmeyecekmiyiz?
can 1 yıl önce
DÜZCEMIZ OLMUS SANKI AFRIKA SANKI SURIYELI GELMEDEN KAGITLAR TOPLANMIYODU BÖYLE REZIL KAGIT TOPLAMA ARACLARI DÜZCE AFRIKA OLMUS REZILIK YA TIRAFIK FELC OLUYO
Haydarcan 1 yıl önce
Onlarda senin kardeşin sayılır. Hor görme, hepimiz din kardeşiyiz
Yeni Sayımız