banner851

banner955

DÜZCE’DE YOĞUN KAR FINDIĞI OLUMSUZ ETKİLEDİ Mİ?

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclisi, Düzce’deki fındık bahçelerinde tespit yapmak için incelemelerde bulundu. İnceleme sonucunda yoğun kar yağışının fındığa olumsuz değil, aksine olumlu etki yaptığı belirlendi.

Ekonomi 16.02.2021, 15:00
2491
DÜZCE’DE YOĞUN KAR FINDIĞI OLUMSUZ ETKİLEDİ Mİ?

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclisi’nin Düzce’yi de kapsayan 5 ilde fındık bahçelerine yönelik belli periyotlarda gerçekleştirilen incelemeleri devam ediyor.

TTB'den yapılan yazılı açıklamada, Arslantürk'ün Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanı (GTB) Ertaç Öztürk ve Meclis Üyesi Niyazi Gürsoy ile soğuk ve yağışlı havaya rağmen karla kaplı fındık bahçelerinde tespit çalışmaları yaptıkları belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Arslantürk, Trabzon'dan başlatıp Giresun, Ordu, Samsun, Düzce ve Sakarya illerini de gezerek, her ay geleneksel olarak incelemelerini sürdürdüklerini ifade etti.

Arslantürk, son günlerde Batı Karadeniz'den başlayarak doğuya doğru yayılan kar yağışının fındığa olumsuz değil, aksine olumlu etki yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

"Yağışlardan önce mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının etkisi ile Yomra sivrisi ve çakıldak çeşitleri dışındaki fındıklarda tomurcuk patlaması oldu. Yağan kar, şimdilik açmaya başlayan fındıklara olumsuz etki yapmıyor. Ancak önümüzdeki süreçte don olayının meydana gelmesi etki edebilir."

GTB Meclis Başkanı Öztürk de dallardaki göstergelerin 2021 ürünü fındık için ön tespit demek olduğuna dikkat çekerek, yağan karın toprağın uzun zamandır çektiği su ihtiyacını giderdiğini, bunun da ürüne olumlu etki yapabileceğini ifade etti.  

Yorumlar (1)
YAVUZ0881 2 yıl önce
Kar yağışının yada rahmettin neye zararı olur bu ne saçma bir haber
21
parçalı bulutlu