banner851

banner955

DÜZCELİ İŞ İNSANI UZUN ÖNEMLİ TEMASLARDA BULUNDU

Ekonomi Bakanlığı, Ur-Ge projesi kapsamında Türkiye tohumcularını Özbekistan ve Kazakistan ‘a götürdü. Heyet arasında, Türkiye’nin tohum sektöründeki öncü firması A-Z Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı, Düzceli İş İnsanı Ali Uzun’da yer aldı.

Ekonomi 15.11.2022, 14:20
1054
DÜZCELİ İŞ İNSANI UZUN ÖNEMLİ TEMASLARDA BULUNDU

Türkiye’nin tohum sektörünün önde gelen A-Z Tohum Firmasının sahibi, Düzceli İş İnsanı Ali Uzun ata topraklarında… Özbekistan ve Kazakistan ‘da Türkiye Tohum Üreticileri ve Sanayicileri Alt Birliği (TSÜAB) ile iki ülke Tarım Bakanlığı yetkilileri arasında tarım alanında işbirliği protokolleri imzalandı.

İki ülke tarım firmaları yetkilileri ile Türkiye heyetindeki iş adamları arasında ikili görüşmeler ve iş bağlantıları yapılarak, yapılacak yatırım fırsatları ve pazarlama imkânları konuları değerlendirildi.

Öte yandan heyet, Kazakistan‘ın Türkistan Eyaletinde Hoca Ahmet Yesevi türbesi ve Üniversitesi ziyaret etti.

Heyette bulunan Düzceli İş İnsanı Ali Uzun ayrıca,  Türkistan’da bulunan Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesi Rektörlüğü’nde, Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Mühittin Şimşek, Üniversite Rektörü Cengiz Tomar ve Genel Sekreter Düzceli Ahmet Şevki Zengin ’i ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk Cumhuriyetleri liderler toplantısı öncesine denk gelen gezide, Türkiye tohumcularının ata yurduna yapmış olduğu bu ziyaretler, Türk Devletleri Teşkilatı yapılanmasının tarım ve tohum politikalarının temelini oluşturacak ilk adım oldu.

Yorumlar (0)