banner851

banner955

DÜZCELİ KUYUMCULAR ‘ALTINBANK’TAN UMUTLU

Türk kuyumculuk sektörü, banka kurmaya hazırlanıyor. Kuyumculuk sektöründe yer alan şirketlerin kredi ve finansal sorunlarına kalıcı çözüm bulmak amacıyla hayata geçirilecek Altınbank'ın, bu yıl faaliyete başlaması hedefleniyor. Düzce’deki sektör temsilcileri, kredi ihtiyacı olan kuyumcuları rahatlatacak banka sisteminin desteklediklerini ifade etti.

Ekonomi 22.03.2022, 14:30 22.03.2022, 17:48
2642
banner1032

Uzun süredir kuyumcuların kredi ve finansal sıkıntılarını ortadan kaldırmak amacıyla meslek örgütlerinin yoğun çalışma yürüttüğü Altınbank'ın kurulacağı müjdesi geldi. Düzce’de yüzlerce kuyumcu, finansal sorunlarına çözüm getirecek bu önemli hizmetten yararlanacak. Altın bankacılığının lokomotifi olması hedeflenen Altınbank sisteminde tüm sektör paydaşları bankanın ortağı olabilecek. Altınbank ile ihracat ağırlıklı çalışan firmalar kolay kredi bulabilecek. Ayrıca sektörü ilgilendiren büyük projelere de finansal katkı sunulacak.

Özellikle İstanbul Kuyumcular Odası (İKO)’nın bir süredir Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve ilgili bakanlıklar ile karşılıklı olarak sürdürdüğü görüşmeler olumlu sonuçlandı. Bu doğrultuda fiziki olarak kıymetli madenlere, taşlara ve dövize en kolay erişilebilen banka hüviyetine kavuşması hedeflenen Altınbank’ın bu yıl içerisinde hayata geçirilmesinin planladığı bildirdi.

“Kuyumculuk sektörü açısından iyi olur”

Altınbank ile kuyumculuk sektörünün bankacılık alanındaki kredi ihtiyaçlarının karşılanacak olması Düzceli kuyumcuları da sevindirdi. Kuyumculuk mesleğinin desteklenmesi ve geliştirilmesinden duyduğu memnuniyeti Öncü Haber mikrofonuna aktaran Düzce Nasip Kuyumculuk çalışanı Melih Aydın, Altınbank’ın kuyumculuk sektörü açısından iyi olacağını belirtti.

Yürürlükteki mevzuat uyarınca bankacılık alanında ve bankalara tanınan diğer alanlarda faaliyette bulunacak olan Altınbank için Aydın şunları kaydetti: “Kuyumcu esnafının birlik ve beraberliğinin sağlanması açısından iyi bir girişim. Kredi ihtiyacı olan kuyumcu arkadaşlar için de güzel bir fırsat.”

Öte yandan sıkıntı yaşadıkları başka bir konuyu da gündeme getiren Aydın; “Umarım bununla beraber Altın kur farklılığını ortadan kaldıracak bir gelişme de olur ve A kuyumcusu ile B kuyumcusu arasındaki fiyat farklılıkları halkın kafasını karıştırmaz.” dedi.

banner844
Yorumlar (0)
13
kapalı