banner851

banner955

DÜZENLEMEYLE FİYATLAR DÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla cep telefonunda özel tüketim vergisi matrahları yeniden belirlendi. Yeni ÖTV düzenlemesiyle pahalı telefonların fiyatlarında değişiklik olmazken fiyatı ucuz cep telefonlarına indirim gelecek.

Ekonomi 19.04.2022, 11:19
1408
DÜZENLEMEYLE FİYATLAR DÜŞECEK

Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybı, büyük kısmı ihraç edilen elektronik fiyatlarını da katladı. Günümüzde en temel ihtiyaçlardan biri haline gelen cep telefonları da bundan nasibini alırken ortalama bir ürünün fiyatı 4 bin lira dolaylarına, en pahalı ürün ise 30 bin lira seviyelerine yükseldi.

Bu fiyatlar ve ekonomik bunalım karşısında cep telefonunu yenilemeyi düşünen çok sayıda vatandaş idare yoluna giderek bu isteği ertelemek zorunda kalmıştı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla cep telefonunda uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahında düzenlemeye gidildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemede, yüzde 25'lik en alt dilime giren cep telefonları için matrah yükseltildi. Yeni düzenleme ile alt ÖTV dilimine giren telefonların fiyatlarına da indirim gelmiş oldu. Önceki düzenlemeye göre 640 lira olan yüzde 25 ÖTV uygulanan cep telefonlarının üst fiyat sınırı 1500 liraya yükseltildi.

Yüzde 40 oranında ÖTV uygulanan 640 lira ile 1500 lira arasındaki cep telefonlarında üst limit ise 3 bin liraya yükseltildi. Fiyatı 3 bin liranın üzerinde olan cep telefonlarının ÖTV oranı ise yüzde 50 olarak uygulanacak.

FİYATLAR DÜŞECEK

Yeni ÖTV düzenlemesiyle vergisiz fiyatı 3 bin lira ve üstü olan telefonların fiyatlarında bir değişiklik yaşanmayacak. Ancak şu anda 4 bin 500 lira bandında satılan telefonlarda ortalama 300 lirlaık indirim gerçekleşecek.

Yorumlar (2)
dagman 8 ay önce
türkiyede hiçbir şeyin fiatı düşmez kimseyi kandırmayın
Şakacı 8 ay önce
KARDEŞİM O FİYATA TELEFON MU KALDI?
Yeni Sayımız