banner851

banner614

EKMEKTE ZAM KOKUSU

Son zamanlarda un fiyatlarındaki ciddi artış ve un ihracatının sınırlandırılması fırıncıları sıkıntıya soktu. Ekmeğe zam yapılması üretimi durdurma sıkıntısı söz konusu.

banner619
Ekonomi 10.09.2018, 17:47 10.09.2018, 18:04
3106

Son dönemde aşırı artan un fiyatları nedeniyle Türkiye’de en çok tüketilen gıda olan ekmekte de fiyatlar baskı altına girmişti. Bir çuval unun fiyatının bir ay içinde yüzde 85’lik artışla 95 liradan 175 liraya çıkmasının ardından, Ticaret Bakanlığı fiyat istikrarını sağlayabilmek un ihracatını sınırlamıştı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı olmayacağını söylemişti. Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkanı Murat Kavuncu ise yaptığı açıklamada son günlerde ekmek ve un konusunda sektörle alakası olmayan herkesin değerlendirmede bulunduğunu belirterek ekmeğe son girdilerle birlikte yüzde 30 ile yüzde 40 arasında zam yapılması gerektiğini ifade etti.  

“Küçük işletmeler kapanma noktasına gelir, büyük işletmeler ayakta kalır”
Kavuncu, ekmek fiyatlarına zam yapılmaması durumunda fırıncıların üretimine ara vermek zorunda kalacağını savunarak, bir an önce tedbir alınması gerektiğini kaydetti. Kavuncu açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

 “Gece gündüz demeden, tatil nedir bilmeden çalışan fırıncılar dürüst, ilkeli çalışmaya devam edecektir. Bizler her zaman ekmeğimizin derdinde olmuşuzdur. Olayları hiç kimse farklı yerlere çekmesin, ekmeği siyasi yöne yönlendirmesin. Bu süreçte Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu olarak milli duruş sergiliyoruz. Zam yapılmadığı takdirde bu milli duruşta küçük işletmeler kapanma noktasına gelir, büyük işletmeler ayakta kalır.”

Haber: M. AYDIN

banner844
Yorumlar (32)
Evde Ekmek 3 yıl önce
Biz 3-4 yıldır ekmeğimizi evde yapıyoruz.Nefis oluyor.Ne yediğin belli en azından.
Halk Ekmek 3 yıl önce
Düzce’ye acilen Halk Ekmek gelmeli.
Bir yolcu 3 yıl önce
Neden herkes birbirine laf kalabalığı peşinde bu iş a veya b meselesi olmaktan çoktan çıktı.Allahini seven çözümden çıkıştan bahsetsin artık yeter.
Ahmet 3 yıl önce
Un fiyatından haberi olmadan konuşan vatandaş. 75 TL olan unun aynısını 110 TL ye aldım ve yine zam bekleniyor.Dogalgaz,elektrik,mazot zamlı.Ortalma bir kâr ederken şu anda zarar ediyorum.Isciye de zam yaparsak sizce ekmek kaç lira olur?
Can . D 3 yıl önce
BIRAKIN ZAM FIRSATCILARI INDIRIM KONUSUN ZATEN DÜZCELI HALKIMIZ PAHALLI YIYO EKMEGI HALKIMIZ YOLUNACAK GAZ DEYIL BUNU BÖYLE BILIN ZIZLER KIMI KANDIRIYOSUNUZ BENI KANDIRAMASINIZ UNA ZAM GELMEDI ISCINIZE NE ÜCRET VERIYONUZ ONLARA ZAM YAPDINIZMIDA KONUSUYONUZ HE AKILLI OLUN
Bağdatli 3 yıl önce
vergiciler özellikle emlakcıları komisyon ücreti diye dünya kadar para istiyorlar.Şehir merkezindeki emlakcılar neredeyse yarı para kadar komisyon istiyor.
Can . D 3 yıl önce
ekmek zami isdeyen kurumlara BI KOTROL EDIN ISCILERINE NE VERIYOMUS HE BIDE UTANMADAN ZAM ISDIYOLAR UNUN CUVALI 95 TL UNA ZAM OLMADI SIZE NE OLUYO HE KASINMAYIN ZATEN DÜZCEDE EKMEK COK PAHALI DIGER ILLERDE UCUZ NEDEN KIMSE SES CIKARMIYODA ONDAN KOTROL YOK ZABITAMI ONLARIN KEYFI GICIR
Cihan 3 yıl önce
Ali tipik bir akpli sin kafan durmuş beyin yok çocuklarda 2 araba diyorsun sanane 50 bin etmeyecek arabayı 100 bin vererek yarısını vergiye veriyor alıyoruz 1.5 liraya gelen benzini 6.80 kullanıyoruz ekonomi araçla sınıflandırılmaz
Vatandas 3 yıl önce
Yaw küçük fırıncılar zam yapmazsa kapanıyorsa bu vatandaşın küçük geliri var ona ne yapacaz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın