banner851

banner614

“EKONOMİK SIKINTILAR İVEDİLİKLE GİDERİLMELİ”

banner619

Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği, yasakların tamamen kalkacağı 1 Temmuz itibariyle esnafın beklentilerine yönelik çağrı niteliğinde bir açıklama yaptı. Ağırlıklı olarak işlerini baltalamakla itham ettikleri zincir marketlere yönelik kısıtlamaların devam etmesini isteyen birlik bu konuda tüm ilgili kesimlerden de destek istedi. DESOB, tam kapanma sürecine rağmen vatandaşların ekonomik sıkıntıları için bir talep metni hazırlayarak Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere Düzce milletvekilleri, siyasi parti il başkanları ve ilgili kurumlara gönderdi.

banner846
Ekonomi 23.06.2021, 18:30 23.06.2021, 18:20
652
banner844

COVİD-19 salgını, tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce’de de esnafları ekonomik anlamda olumsuz etkiledi. Salgının yayılma hızının arttığı dönemlerde getirilen kısıtlama kararlarından dolayı Düzce’de birçok esnaf dükkanlarını kapatmak zorunda kalmıştı. Aşılamanın hızlanması ve gerekli önlemlere uyulması sonucu salgının yayılım hızının azalmasıyla kısıtlamalar hafifletildi ve esnaf yeniden kepenklerini açtı.

Esnafların pandemi nedeniyle ekonomik sıkıntılarının devam etmesi, nace kodlarından dolayı hibe ve destek başvurunda bulunamaması ve Bağkur-Sigorta gibi prim borçlarının birikmesi gibi sıkıntılarının devam etmesi üzerine Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği (DESOB) harekete geçti. Düzceli esnafın sesinin duyulması için başta Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlara taleplerini sıraladıkları yazılı bir açıklama gönderdi.

ZİNCİR MARKETLERE KISITLAMA TALEBİ

Koronavirüs salgınının yayılım hızının arttığı dönemde getirilen kısıtlamalardan dolayı büyük zincir marketler karşısında rekabete yenik düşen sanatkârlar ve esnaflarında yer aldığı açıklamada, yeni normalleşme döneminde büyük zincir marketlere karşı getirilen kısıtlamaların sürekli olması istenerek pozitif bir ayrımcılık yapılması istedi.

Pandemi nedeniyle ekonomik olarak birçok borçlarının biriktiğinin ve bu borçlar için yetkili mercilerin harekete geçmesinin istendiği yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“1-Aynı faaliyet ve meslek kolu olmalarına rağmen nace kodlarından dolayı hibe destek başvurusu yapamayan esnafların sorunlarının çözülmesi gerekmektedir.

2- 2021 Yılında Bağkur primleri artmıştır. Pandemi döneminde zaten çok zor koşullar altında ayakta durmaya çalışan esnaf ve sanatkarlarımız Bağkur ve sigorta prim borçlarını ödeyememektedir. Bu sebeple Bağkur ve sigorta primlerinin aşağıya çekilmesi, daha etkili teşviklerin sağlanması ve bu şartlar altında dahi primlerini düzenli ödemeye çalışan esnaf ve sanatkarlarımızın da daha fazla teşviklerden yararlandırılması gerekmektedir. Esnaf ve sanatkarların bu süreçte muaf tutularak sağlık hizmetlerinden de yararlanmaları gerekmektedir.

3- Tabela reklam katı atık bedellerinin ödemelerinde sıkıntı yaşanması sebebi ile Belediye Meclisinin pandemi dönemi için karar alarak bu ödemelerin iptali sağlanmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

4- Lojistik sektörü her ne kadar pandemi kısıtlamalarına dahi olmasa da nakliyeci ve servisçi esnaf ve sanatkarların araçları ile ilgili motorlu taşıt vergileri, kasko ve trafik sigortası işlemleri ve fiyatlarının yanı sıra akaryakıt fiyatlarında da iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir.

5- Pandemi dönemi dolayısı ile Esnaf ve Sanatkarlara verilen 3.000 — 5.000 TL. hibe desteğinin nace koduna ve basit usulde mi gerçek usulde mi vergilendirildiğine bakılmaksızın tüm esnaf ve sanatkarlara verilmesi gerekmektedir.

6- KOSGEB tarafından verilen ve verilecek olan tüm desteklerden yine meslek, sektör ayrımı gözetmeksizin tüm esnaf ve sanatkârlar yararlandırılmalıdır.

7- Bağ-Kur, SGK., Vergi Dairesi ve Kredi ödemelerindeki vadelerin iyileştirilerek sürelerin uzatılması gerekmektedir.

8- Esnaf ve sanatkarlarımızı büyük zincir mağaza ve marketlere karşı korumak ve rekabet edebilir hale getirmek için büyük mağazalarda satışı yapılan ürünlere sürekli olarak bir kısıtlama getirilmesinin yanı sıra küçük esnaf ve sanatkarların açılış kapanış saatlerinde bir esneklik yapılarak pozitif ayrımcılık yapılması gerekmektedir.

9- Devletimiz ve Hükümetimiz tarafından çıkarılarak Esnaf ve Sanatkarlarımıza sunulacak olan tüm kredi, teşvik, destek ve yardımlardan meslek ve sektör gözetilmeksizin tüm esnaf ve sanatkarın faydalandırılması gerekmektedir.

Yorumlar (7)
Citizen 1 ay önce
Esnaf önce vergisini versin! Adam gibi vergisini ödeyen esnaf yok...
gariban vatandaş 1 ay önce
Korumak istediğiniz esnaflar denetlensin , SGK sız işçi çalıştırıyor mu ? Vergi kaçırıyorlar mı ? İmar İhlali yapıyorlar mı ...olur mu ...başarılı bir sonuç çıkarsak ..zincirler kapansın...
Esnaf 1 ay önce
İzmirli firma tarafından Düzce'ye yerleştirilen ucube kontejnır büfeler içinde bir iki kelime edin. Sosyete pazarı gelmesin diye ortalığı ayağa kaldımıştınız. İş Belediye olunca Düzce'li esnaf unutuluyor
Hasan 1 ay önce
Sayın Başkan; yıllardır aynı görevdesiniz. Artık bırakmayı düşünmüyor musunuz? Ayrıca size tahsis edilen makam aracını mesai saatleri dışında kullanmaktan vazgeçiniz lütfen. Her akşam araç ya yollarda ya da restorant önünde duruyor.
Müşteri 1 ay önce
Yaptığınız tamamen saçmalık, insanlar ucuz kaliteli ürünler almak istiyor, esnaf dürüst olmayınca ne yapsanız boş.
Düzceli 1 ay önce
Esnaf insaflı fiyattan satıyor olsa elbette oradan yaparız alışverişi, keyfimize zincir marketlere gitmiyoruz. Halk 1 kuruşun hesabını yapıyor kıt kanaat de olsa geçinebilmek için.
ESNAF? 1 ay önce
DÜZCEDE DÜZGÜN ESNAF BİR ELİN PARMAKLARINI GEÇMEZ. GİDİPTE KAZIKLANIP PAHALIYA MI ALALIM AYNI ÜRÜNLERİ?