banner851

banner955

EKONOMİYE 'CAN SUYU' OLACAK!

Yurt genelinde olduğu gibi Düzce'de de bir çok sıkıntıyla boğuşan esnafların gözü kulağı yeni teşvik paketinde... Ekonomi alanında yapılacak yeni düzenlemelerle rahat bir nefes almak isteyen esnaflar, özellikle sicil affı ve sıfır faizli can suyu kredisi gibi uygulamaları bekliyor.

Ekonomi 06.01.2019, 13:54 07.01.2019, 16:23
4785
banner1032
Esnaflar, yeni teşvik paketinden umutlu... Yeni yılda uygulamaya konması planlanan ve önemli düzenlemeler içeren yeni pakete ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın korsan taşımacılık, mantar gibi çoğalan zincir market ve AVM gibi birçok soruna karşı çözüm beklediğini anımsattı. 
 

'Yeni teşvik paketi esnafın omzundaki yükleri kaldırmalı'

Yeni teşvik paketinde esnafın omzundaki yüklerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Küçük ve orta ölçekli işletmeler ve esnafa yönelik tüm bankalarımızla birlikte maliyetini düşürdüğümüz güzel bir paket üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde bunu açıklayacağız.' dedi. Esnafımızın bu açıklamalardan beklentisi yüksek. Geçtiğimiz yıl ekonomik dalgalanmalardan en çok etkilenen kesim olarak bu yıl bu teşvik paketleri ile daha iyi ayakta kalacağımızı umuyoruz. Bu nedenle bu teşvik paketinde, esnafın en önemli sorunlarından biri olan perakende yasasına güncelleme yapılarak işlerlik kazandırılmalı. Mantar gibi çoğalan ve esnafın ekmeğini bölen zincir marketler ile AVM'lerin açılışlarına bir düzenleme getirilmeli. Şoför esnafımız çok uzun süredir korsan taşımacılık karşısında eziliyor. Vergisini veren, emeğiyle işini yapan tüm şoförlerimiz korsan taşımacılıktan bıkmış durumda. Yeni bir düzenleme ile bunun önüne geçilmeli ve akaryakıtta indirim sağlanarak şoför esnafımız sevindirilmeli." diye konuştu.
 

'Sicil affı, can suyu kredisi gibi uygulamalar esnafı rahatlatır'

Esnafın ekonomik olarak rahatlaması için sicil affı, sıfır faizli can suyu kredisi gibi uygulamalara ihtiyacı olduğunu hatırlatan Palandöken, "Esnafımızın rahatlaması için krediye ulaşmasındaki engeller ortadan kaldırılmalı. Bunun için de etkin bir sicil affı getirilmeli. Esnafımızın kaderi bankaların inisiyatifine bırakılmamalı. Bununla birlikte sıfır faizli kredi de esnafımıza can suyu olur, yeni yıla umutla bakmasını ve ayakta kalmasını sağlar. Bir diğer önemli konu ise esnafın üzerindeki vergi yükleri. Yüksek SGK primleri, haksız bir uygulama olan stopaj vergisi gibi vergi yüklerini azaltacak çalışmalar yapılmalı. En önemli maliyet kalemlerinden biri de elektrik, su, doğalgaz faturaları. Bu faturalarda esnafa özel tarife uygulanması, esnafın maliyetlerini düşüreceği için bu fiyatlara da yansıyacaktır. Dolayısıyla doğrudan vatandaşımız da olumlu etkilenecektir. Ekonomik anlamda dar boğazdan çıkmışken, büyümemize ve gelişmemize büyük katkı sağlayacak bu uygulamalar yeni teşvik paketinde göz önünde bulundurulmalı." şeklinde konuştu.
 
 Haber: C. ÜSTÜNER

Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
 
Yorumlar (9)
Fatih doğan 4 yıl önce
Yayınladığınız haberleri yakınen takip etmeye çalışıyorum
Özellikle Kosgeb hibe teşvik gibi destekleri kaçırmamaya çalışırım takipçinizim
Butür haberleri mesut beyden ve https://abprotime.com/ adresinde bulabiliyorum
Vatandaş 4 yıl önce
Önce teşvikten öte asgari ücretli çalışan işçileri işten çıkaran işverenleri gündeme getirin kış günü insanlar işten çıkarılıyor Allah yardımcısı olsun arkadaşların Allah büyük işverenler bir gün sizden çıkar bunlar
Düzceli 4 yıl önce
Kredi başvuruları esnaf odalarında beklemesini. ödemeler yapılırsa Herkes rahat nefes alır . yüksek faizler bankalarda . Can suyu krediler i beklemekte herkes
Hasmet 4 yıl önce
Duzceli esnaflara can suyu kredisi verilmesin..zaten turkiyenin en pahali giyimden yiyecege kadar olan seyler hepsi dizcede var..esnaflar vatandasi yontuyor.soyuyor..birde utanmadan sikilmadan is yok diye agliyorlar.inanmayin bunlara.
Murat 4 yıl önce
Bu esnafın para derdi bitmedi gitti.Devamlı devletten para dileniyorlar bende işçiyim bir çok esnaftan fazla vergi veriyorum (% 40-45)hepsinin durumu benden iyi valla.
Esnaf 4 yıl önce
Vergisini tıkır tıkır ödeyenler emin olun yararlanamaz bu haktan. Yine x partinin vergi aflı esnafları alır biz de bakakalırız
Kieros 4 yıl önce
Fındıkçıya gözünüz doysun diyen esnaflar fiyat az demek sadece fiyat az demek değildir..
esnaf 4 yıl önce
güzel haber de bu teşvikler bütün esnafı kapsamalı kosgepte bankada orada burada tanığı olan işini yüzdürmesin ADİL olunsun yeter
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
kapalı