banner851

banner955

ELDE AVUÇTA BİR ŞEY KALMADI

Düzceli esnaflar dört gözler mart ayında başlayacak kademeli normalleşme sürecini bekliyor. Bu dönemde esnafın sermaye için krediye ihtiyacı olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz kredinin esnafın sermaye yapması için şart olduğuna vurguladı.

Ekonomi 21.02.2021, 18:00 21.02.2021, 21:48
1206
banner1032

Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak fakat esnafın kazancı pandemi sürecinde yüzde 70 oranında düştü.

Bu sıkıntılı sürece bir kez daha dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK), dükkânının aylarca kapalı kalması nedeniyle elde avuçtakini aileyle birlikte evde kaldığı sürede harcayan esnafa, dükkânına sermaye yapmak için ayağa kalkış kredisi verilmesi gerektiğini bildirdi.

“ESNAFA NORMALLEŞME SÜRECİNDE SERMAYE İÇİN DESTEK LAZIM”

Faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz kredinin esnafın sermaye yapması için şart olduğuna dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “1 yıldır dükkânı tamamen kapalı olan, ekmek teknesi olan aracında kontak açamayan ve kazancı olmayan esnafımız pandemi başından bu yana kâh destekler kâh kendi birikimi ile bu zamana zar zor geldi. Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecinin başlayacağını Cumhurbaşkanımız müjdeledi. Fakat elde avuçtakini de kendi hayatta kalmak için harcayan esnafımız, açılacağı için sevinirken, nasıl açılacağını da kara kara düşünüyor. Adeta sıfırdan başlayacak olan esnafımız ile yeni esnaf olmak isteyen fakat pandemi nedeniyle erteleyenler için ayağa kalkış kredisi verilmeli. Bu sermaye için kullanılacak 6 ay geri ödemesiz ve sıfır faizli kredi esnafımıza ve esnaf olmak isteyenlere can suyu olur.” diye konuştu.

“ESNAFIN İLK 6 AYI SADECE AYAĞA KALKMAK İLE GEÇECEK”

Esnafın ayağa kalkması, yani iş yerini açması veya kontak çevirmesinin 6 ay, kazancının tamamen normal seyrine dönmesi için 3 yıl geçeceğini vurgulayan Palandöken, “Kademeli normalleşme süreci başlayacak fakat sermaye için kredinin verilmesi de tek başına yeterli bir çözüm olmaz. Çünkü esnafımızın ilk 6 ayı yalnızca ayağa kalkmak, toparlanmak, adapte olmak, mallarını yenilemek, eski canlılığı yakalamak için dükkânı ile ilgili çeşitli düzenlemeler, yenilenmeler yapmak, temizlik ve benzeri işler ile geçecek. Tamamen eski kazancına dönmesi için ise 3 yıl gerekecek. Bu nedenle Mart ayından itibaren esnafımızdan 6 ay elektrik, su, doğalgaz, internet faturalarında vergiler alınmamalı. Var olan tüm kredi borçları doğrudan faizsiz olarak 2022 yılına ötelenmeli.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (3)
kredi haram 2 yıl önce
ya kardeşim bırakın insanları faize bulaştırmayı bu kredi işi haram
verin siciliyle gelen esnafa hibe dosmusunz düşmanmı anlayalım
düzceli 2 yıl önce
hep reise yüklenmeyin birazda hazırdan yeyin
Sıkışık 2 yıl önce
İşler iyiyken hükumete sallayan laf söyleyen de esnaf, dara düşünce aman hükumet canım hükumet diye dilenen de esnaf. Bi ortanız yok ya.
15
parçalı bulutlu