banner851

banner614

ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYUN

Bankaların müşterilerden hesap işletim ücreti talep etmelerinin ekonomiye büyük zarar verdiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni bir düzenleme ile hesap işletim ücretinin tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi. Bankalara, "Elinizi taşın altına koyun" çağrısı yaptı.

banner619
Ekonomi 20.04.2014, 17:47
122
ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYUN

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, 'Hesap işletim ücreti sebebiyle bir çok vatandaşımız bankalardan kaçıyor. Bankada parasını tutana çifte ceza uygulanıyor. Bu da küçük tasarruf yapmak isteyen vatandaşlarımız için büyük bir engeldir. Bankada paran var, her ay bakıyorsun 5 lira 5 lira eriyor ya da şehir dışında okuyan çocuğuna havale yapacaksın, hesaba para yatırdığında 30 lirası eksiliyor. Böyle bir şey olabilir mi? Daha da önemlisi hesap işletim ücreti sebebiyle kayıt dışılık haddinden fazla artmaktadır. Bu da devletimizin alacağı yıllık vergileri aşağıya çekmektedir. Yani vergi kaybına neden oluyor. Yeni bir düzenleme ile hesap işletim ücreti tamamen sıfırlanmalıdır. Bugüne kadar bankalar tarafından haksız olarak alınan hesap işletim ücretleri de hak sahiplerine geri iade edilmelidir. Çünkü banka, vatandaşlarımızın açtığı hesaplarda biriken paraları kendi parası gibi işletip para kazanıyor ama hiçbir faiz vermeden hesap işletim ücreti talep ediyor. Bu haksızlığın acilen önlenmesi gerekir' dedi.


Bankalar elini taşın altına koymalıÖte yandan vatandaşın kredi kartı borçlarını ödeyemediğini de belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Ülkemizde kredi kartı sayısının 57 milyon 19 bin 319 adete ulaşmış. Bu kadar yaygın olmasına rağmen şubat ayına göre kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı yüzde 63, bireysel olarak çeşitli kredi borcunu ödemeyenlerin sayısı yüzde 51 arttı. Bankaların borçlanma faizini düşürerek borç yapılandırması yapması piyasalar açısından çok önemli. Bankalarımız elini taşın altına koymalı. Borç yapılandırması yaparak vatandaşın borçlarını ödemesi teşvik edilerek tekrar ekonomiye katılması sağlanmalı. Borçlarını ödeyinceye kadar bankacılık sistemi dışında kayıt dışı davranan insanlar sistemin içine çekilmeli piyasalar rahatlatılmalıdır' diye konuştu.

 

 

Haber;C.Üstüner

banner844
Yorumlar (0)