banner851

banner614

EMEKLİ OLDULAR AMA….

banner619

Ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği şu günlerde emeklilerle ilgili yapılan istatistiklerde dikkatlerden kaçmıyor. Araştırmalara göre her üç emekliden biri emekli olduktan sonrada çalışmak zorunda kalıyor.

banner846
Ekonomi 09.06.2018, 10:34 11.06.2018, 09:16
1514
banner844

Maaşları nedeniyle geçim sıkıntı yaşayan emekliler bir, hatta kimi zaman iki iş yapmak zorunda kalıyor. DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR) tarafından yayımlanan “Türkiye’de Emeklilerin Durumu” raporuna göre, 8 milyonu aylık almaya hak kazanmış olan 12 milyon emeklinin 4 milyonu, yani her üç emekliden biri geçim sıkıntısı nedeniyle ya çalışıyor ya iş arıyor

Raporda, emekli aylıklarının milli gelir artışının yüzde 34 gerisinde kaldığı belirtilerek, “Emekliler milli gelir artışından pay alamıyor. Hak sahiplerinin emekli aylıkları 225 TL’ye kadar düşüyor. Emeklilikte yaşa takılanlar mağduriyet yaşıyor. Farklı dönemlerde ama aynı koşullarda emekli olanların aylıkları arasında büyük eşitsizlik var” tespitlerine yer verildi.

Sosyal güvenlik mevzuatında 2000’li yıllarda yapılan değişiklikler ve özellikle 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun, çalışanların yanında emeklileri de oldukça olumsuz etkilediğine işaret edilen raporda, özetle şu değerlendirmeler yer aldı:

“Emekliliğe erişim hakkı 2008 yılından sonra daha da zorlaştı, emeklilik yaşı yükseldi, emekli aylığı elde etme koşulları zorlaştı. Emekli aylıkları düşmeye başladı. Bunun sonucunda emekliler 2000’li yıllarda giderek daha fazla ekonomik sıkıntı çekmeye başladı.”
Düzce Valiliği tarafından her ay yapılan halk günü toplantılarına da emekliler katılırken emeklilerin aldıkları maaşların bin 500 lira gibi düşük olması, emekliler tarafından dile getirilen konular arasında yerini alıyor.

Haber: M.AYDIN

Yorumlar (5)
EDEP 3 yıl önce
Yasalar çıkarılırken sesiniz çıkamayıp şimdi sızlanmanın anlamı yok yasa çıkandan sonra kaçtane seçim oldu yasayı çıkaran tulum çıkartıyor siz ağlamaya devam. Durmak yok yolunmaya devam.
İsmail 3 yıl önce
2008 den sonra emekli olanları insandan saymayalar 24 haziranda bizi yine insandan saymayıp oy falan istemesinler
Sezgin 3 yıl önce
Milli gelir 25 bin dolar olduğunu söylüyorlar ama ben bin tl maaş alıyorum birileri Türkiye yi uçurduğunu söylüyor suriyeliler bizden cok maaş alı yar ama azkaldı 24 hazirana
Ersin 3 yıl önce
Maalesef durum bu
HAMİDİYELİ 3 yıl önce
seçim sabahı koşa koşa oy vermeye nasıl gidiyorsanız, emekli oluncada çalışmak zorundasınız arkadaş