banner851

banner955

EMEKLİLERİ SEVİNDİREN GELİŞME

Emekli aylıklarına ilişkin düzenlemeyi içeren kanun teklifi kabul edildi. Malullük ve emekli aylıkları bin TL'den az olmayacak.

Ekonomi 17.01.2019, 09:50 17.01.2019, 18:24
3760
EMEKLİLERİ SEVİNDİREN GELİŞME

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Buna göre, malullük ve emekli aylıkları bin TL'den az olmayacak.
Kanunla yapılan değişiklikler şöyle:

Malullük ve emekli aylıkları bin TL'den az olmayacak
Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'na ait Anonim Şirketi kurulacak. Varlık finansmanı fonları sermaye piyasasında yaptıkları işlemler banka ve muamele vergisinden muaf olacak. Kamu kurum ve kuruluşları hariç pilot ve kabin görevlilerinin gelirlerinin yüzde 70'i gelir vergisinden muaf tutulacak. Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilenler büyükelçi unvanı Cumhurbaşkanınca alınmadığı takdirde devam edecek. 'İstanbul Bilim Üniversitesi' ibaresi 'Demiroğlu Bilim Üniversitesi', 'Türk Kardiyoloji Vakfı' ibaresi 'Prof.Dr. Cemi Demiroğlu Türk Kardiyoloji Vakfı' şeklinde değiştirilecek. Malullük ve emekli aylıkları bin TL'den az olmayacak.

Taksit ödeme süresi Ocak ayı sonuna kadar uzatılacak
Yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ödenmesi gereken tutarları ödemeyenler, belirlenen geç ödeme zammı ile birlikte 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar ödemeleri şartıyla kanun hükümlerinden yararlandırılacak. 2018 yılı Aralık ayında ödenmesi gereken taksit ödeme süresi Ocak ayı sonuna kadar uzatılacak.

KDV istisnaları
Yenilenebilir ve diğer enerji tesisleri KDV'den istisna tutulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların tesliminde de KDV muafiyeti olacak. Vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirlerin yanı sıra kur farkı da matraha dahil unsurlar arasında yer alacak.
Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında trampa yoluyla kamulaştırılan taşınmazların Hazineye devrinden dolayı kazanç oluşmayacağı ve aynı işlemler ile ilgili teslimlerin KDV'den istisna tutulacağına yönelik hükümlerin yer aldığı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun geçici maddesinin uygulama süresi, Sultanbeyli Belediyesi ile yapılan devir işlemlerinin tamamlanamamış olması ve konuyla ilgili yargısal süreçlerin devam ettiği hususu dikkate alınarak 31 Aralık 2020'ye kadar uzatılacak.

İmalat sanayisi yatırımları üzerindeki KDV'den kaynaklı finansman yükünü gidermek amacıyla, bu yatırımlar nedeniyle 2018 yılında yapılacak inşaat harcamaları dolayısıyla yüklenilecek KDV'nin iade edilmesine yönelik uygulama 2019 yılında da sürdürülecek. Cumhurbaşkanı, bu uygulamanın sürelerini 5 yıla kadar uzatmaya yetkili olacak.
 

Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

banner844
Yorumlar (9)
Düzceli.. 4 yıl önce
1000 tl yapcez diyorlar, yahu niye 1000 tl altı maaş var diyen yok..Haa birde bu 1000 tl ye tamamlanacaklar zam dönemleri eski düşük maşa göre zam alacaklar yanı 1000 tl en az üç yıl aynı kalcek...İlk emir oku iken okumuyoruz..
Düzceli.. 4 yıl önce
Ali Tezel in yıllar önce bu gasptır, emeklilikte maaş bağlama oranı 25 yıl her yıl kademeli olarak düşecek derken inanmadık.. Bakın 10 yıl oldu, 5000 gün asgari ücretten emeklinin maaşı 800 tl nin altına düştü...
Düzceli.. 4 yıl önce
2008 iş yasasını,ithal ingiliz vatandaşı M. Şimşek yaptı, dünyada tek bir örneği var mı.. onlar reform diyor, reformun kelime anlamı mı değişti ki Maaş baplama oranı 25 yıl her yıl kademeli olarak düşecek.
mehmet 4 yıl önce
ben 60 yasına kadar sigorta ödeyecem. emekli olacam. emekli maaşım 1000 tl olacak. adam hiç sigorta yatırmayacak. 65 yasından sonra hem kendisi hemde karısı 1000 tl maaş alacak. ama sigortalının eşi geliri var diye 1000 tl almayacak. nasıl adalet bu.. bende yatırmayayım sigorta. mantıklımı bu.
Çetin 4 yıl önce
Şaşırmış bunlar. 1000 tl. altında maaş alan yok ki zaten.
EYT 4 yıl önce
Dünyaya nam salan koskoca Türk milletiyiz diye övünürken AKP nin maskarası olduk iyimi suriye vatandaşımı olsak bilmemki Rabbim sonumuzu hayreylesin bide emeklilerimizi dünya standardına çıkaracaklarmiş Tövbe tövbe
engelli yakını 4 yıl önce
Engelli bakım maaşı için gelir kriterlerinden hane halkının gelirleri kaldırılsın bu şart nedeniyle bir çok engelli bu maaşı alamıyor. Düpe düz haksızlık
1512 4 yıl önce
asgari ücretin yarısı
yazıklar olsun, o yaştaki insanlara devletin verdiği der bu mu?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık