banner851

banner614

EN RİSKLİ ŞİRKETLER DÜZCE'DE

Uluslararası bir araştırma şirketi tarafından Türkiye’nin tüm illerinde yapılan incelemede Düzce kredi riski en yüksek olan iller arasında Türkiye genelinde üçüncü sıraya yerleşti.

banner619
Ekonomi 20.09.2013, 12:18
243
EN RİSKLİ ŞİRKETLER DÜZCE'DE

Hazırlanan kredi risk analizi haritasında en riskli şirketlerin Düzce'de olduğu ortaya çıktı. Düzce en yüksek kredi riskine sahip iller sıralamasında Düzce üçüncülüğe yerleşti. Türkiye'nin 12 ayrı bölgesinde faaliyet gösteren 72 binin üzerindeki şirketin ratingleri sonucunda oluşturulan Türkiye'nin ekonomik anlamdaki kredi risk haritasında, en az ve en yüksek riskli bölgeler belirlendi.

Özellikle kredi verecek bankalar ve ortaklık yapacak şirketler için bu risk haritası çok önemli olduğuna dikkat çekilerek, en riskli şirketler hangi ilde olduğunu ortaya koyan rapor doğrultusunda Düzce kredi riski en yüksek olan iller arasında Türkiye genelinde üçüncü sırada yeraldı.

Kredi risk analizinde en risksiz il sıralamasında ise ilk sıraya komşu il Bolu yerleşti. Türkiye’de 72 bin 605 şirketin değerlendirildiği analizde en düşük riskli iller sıralamasında Bolu birinci, Karaman ikinci ve Kırşehir üçüncü oldu.

2013 2. Çeyrek sonuçlarını değerlendiren ekonomistler, Türkiye genelinde kredi riskinin arttığını ifade etti. D&B Uluslar arası Danışmanlık şirketinin veri tabanında 1.2 milyon Türk şirketi kayıtlı. D&B ulusal veya uluslar arası şirketlerle iş yapacak diğer şirketlere rapor hazırlıyor. “Kaç liraya kadar bu şirkete güvenebilirim” diye sorulduğunda şirket bir derecelendirme raporu hazırlıyor. Reytingi yapılmış şirketleri Türkiye’de bölge bölge ve il il incelenebiliyor. Böylece de Türkiye’nin kredi risk haritası ortaya çıkıyor.

 

Haber: S. KAŞKIR

banner844
Yorumlar (0)