banner851

banner614

ENGİNYURT: “FINDIK FİYATI EN AZ 35 TL OLMALI”

Düzce’de de binlerce kişinin geçim kaynağı olan fındıkta hasat zamanı yaklaşırken yeni sezonda geçerli olacak olan fiyatları merak konusu oldu. Üretici alın terinin karşılığı olacak bir fiyat beklerken gözler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2. rekolte tahmini açıklayacağı 27 Temmuz gününe çevrildi.

Ekonomi 22.07.2021, 16:45 23.07.2021, 12:36
2079

Düzce’de en önemli geçim kaynaklarının başında gelen yeşil altın fındıkta hasat dönemi geldi çattı. Hasada 2 haftalık bir süre hala üreticinin alın teri olan fiyatlar merak konusu oldu.

İhracatçoların dünya tarihinde gerçekleşmemiş rekolte tahminleri açıklayarak fiyatı aşağı çekmek için oynadığı oyun devam ederken Tarım ve Orman Bakanlığı, fındıkta rekolte tahminini 668 bin ton olarak açıklamıştı. Fiyatın belirlenmesinde en önemli etken olan rekoltede bakanlığın ikinci tahmini ise 27 Temmuz günü açıklanacak.

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, fındık alım fiyatının hasat öncesi açıklanacağını ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alacağını yönelik açıklamasının ardından fındık fiyatlarının ikinci tahminin ardından açıklanması bekleniyor.

ENGİNYURT: EN AZ 35 TL OLMALI

Fındık ve fındık üreticisi hakkında yaptığı açıklamalarda Karadenizli çiftçinin yakından takip ettiği isim olan Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt fındıkta kilogram fiyatının 35 TL olması talebini yineledi. Enginyurt, “Yaklaşan hasat sezonu öncesi fındık taban fiyatı açıklanmalı, en az 35 TL olmalıdır” açıklaması yaptı.

Bahçelere emeğinin karşılığı olacak bir fiyat açıklamasının ardından girmek isteyen üretici de artan maliyetler nedeniyle 30 TL’nin altında bir fiyat istemiyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (3)
Vatandaş 5 ay önce
Fındık fiyatı bu kadar yüksek olmamalı. Devlet 35 Tl den fındık alırsa saray yapma hızımız yavaşlar. Devletimiz güçsüz görünür.
Madur 5 ay önce
Bu da partiden ihraç edilince kafası çalışmaya başladı diğer m h p lilerden tık yok
Yorumcu 5 ay önce
Ozamanda çalışıyordu kafası ama biat ediyordu oyizden susiyordu