banner851

banner614

ER: FINDIK ÜRETİCİSİ İHRACATÇIYA KURBAN EDİLİYOR

İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, hükümetin açıkladığı fındık fiyatıyla üreticiyi mağdur ettiği gibi, şimdi de TMO kanalıyla üreticinin mağdur edildiğini belirterek, “TMO’nun alımı hızlandırmaması ve ödeme zamanını öne çekmemesi durumunda üreticileri kötü günler beklemekte.” dedi.

banner619
Ekonomi 01.09.2021, 15:30 01.09.2021, 15:55
1850

Toprak Mahsulleri Ofisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Giresun kalite için 27, levant kalite için 26,5 TL fiyattan müdahale alımına başladı. İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er,  açıklanan fındık fiyatının üreticiyi hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, “Bu yıl iyi fiyat beklentisi içinde olan fındık üreticisi 26,5 -27 TL fiyatı ile ilk hayal kırıklığına uğradı. Bugünlerde piyasaya inmeye başlayan yeni mahsulün serbest piyasadaki gerçek karşılığını görünce yeni bir şok- hayal kırıklığı daha yaşıyor” dedi. 

“SERBEST PİYASADA FINDIK 23 TL’YE DÜŞTÜ”

Serbest piyasada fındık fiyatının 23 TL’ye kadar düştüğünü belirten Er, “Serbest piyasada 25 TL ile açılan piyasa bugünlerde 23- 23.5 TL aralığında kadar geriledi. İşçi ücretleri ödemesi ve okulların açılması öncesinde nakit ihtiyacı olan üreticinin bu durumunu serbest piyasa fırsata çevirmeye başladı” dedi.

“ÜRETİCİ BU ŞARTLARDA İHRACATÇIYA KURBAN EDİLİYOR”

TMO’nun ödemeleri geç yapmasının serbest piyasanın ekmeğine yağ sünmek olduğunu belirten Er, “TMO’nun alıma başlamasını 1 Eylül, ilk ödemeyi de 20 Eylül'den sonra yapacağını açıklaması, alım (bize göre almama ) şartlarını açıklaması serbest piyasanın ekmeğine yağ sürdü. TMO’nun alımı hızlandırması ve ödeme zamanını öne çekmemesi halinde üreticileri daha kötü günler beklemektedir. Üreticilerimizin de bu durumu, kendi aleyhine tetiklememesi için emanete fındık vermemesi ve panik yapmaması gerekmektedir.  Sonuç olarak hükümet fındık üreticisi lehine bir fiyat açıklamadığı gibi alım ve ödeme şartlarını da üretici lehine düzenleme yapamamış durumdadır. Üretici adeta ihracatçının önüne itilmekte kurban edilmektedir” dedi.

banner844
Yorumlar (5)
öz Harbi Adam 2 hafta önce
İyi(!) parti goygoy yapma o kadar düşünüyosan cebinden ver 50 tl olsun fındık
Harbi, Adam 2 hafta önce
1 sene yat yuvarlan hasbelkadar 3-5 ton fındık al sonra devlete küfret!!
Ulen devlet mi alcak fındıgını bize ne kaça satarsan sat bende karpuz satıyorum alsın devlet kilosunu 25 tl den ,hadi işinize tenekeler
bilincini yitirmeyen insa 3 hafta önce
ya bir kez olsun şu korku politikasından vazgeçin. bir doğal bağışıklanma nedir araştırın, Danimarka kararını inceleyin. Her gün onca insan aşı yan etkisinden ölüyor ve yan etki yaşıyor, neden hiç bunları haber yapmıyorsunuz? bu mu tarafsız yayıncılık???
Emrah bayrak 3 hafta önce
Parayla fındık tarlası alınan yerler sadece son birkaç yıldır alınan yerler hepsi orman açması tüccar devlet kilogramına 25 TL vermiş şükretsin insanlar 50 lira olsun diye bağırıyor altın mı bu
Ekrem 3 hafta önce
Devletin ormanını dağını sahiplen gasp et .kendine tarla yap fındık ek .ondan sonra devlet fındığa iyi para vermiyor de.15 TL den fazla verilen