banner851

banner955

‘ESNAF ZAMLARI VATANDAŞA YANSITMAMAYA UĞRAŞIYOR’

Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı, esnafın en önemli maliyet kalemi akaryakıta gelen zamlar nedeniyle ayakta durmasının zorlaştığını söyledi. Kayıkcı, bu artışın vatandaşın cebine de yansıdığını belirterek, “Zamların vatandaşa yansımaması için ticari akaryakıt artık elzem bir ihtiyaç oldu. Bununla birlikte taşımacı esnafımıza zorunlu köprü ve otoyol geçişleri en azından bir süre tamamen ücretsiz olmalı" dedi.

Ekonomi 01.11.2021, 10:24 02.11.2021, 18:34
1370
‘ESNAF ZAMLARI VATANDAŞA YANSITMAMAYA UĞRAŞIYOR’

Dövizdeki artışa bağlı olarak akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam geldi. Düzce’de benzin 8.44, motorin 8.19, otogaz ise 5.97 TL’ye ulaştı. Esnafın en önemli maliyet kaleminin akaryakıt olduğu için ticari akaryakıt verilmesi gerektiğini vurgulayan Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı, son dönemdeki artışların hem esnafı hem de vatandaşı zor durumda bıraktığını söyledi.

‘Ticari araçlar için ticari akaryakıt verilmeli’

Kayıkçı, "Akaryakıt kalemi esnafımızın en önemli maliyet kalemiyken, A'dan Zye tüm ürünlerin fiyatlarına da doğrudan etki ediyor. Eşel mobil sistemi ile büyük bir kısım pompaya yansımasa bile artık yansıyan artışlar, son gelen zamlar esnafımızı çok zorlamaya başladı. Yolcu ve yük taşımacılığında doğrudan maliyet kalemini artırarak kazancın azalmasına bu akaryakıt zamları sebep oluyor. Esnafımız bu zamlar karşısında zorlanırken fiyatları da vatandaşa yansıtmamak için kendinden tasarruf ediyor. Esnafın zorlanması doğrudan vatandaşın cebine yansıyor. Bu da enflasyon başta olmak üzere ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Ticari araçlar için ticari akaryakıt verilmesi şu noktada en önemli beklenti haline geldi" diye konuştu.

‘Esnaftan köprü ve otoyol geçiş ücretleri alınmasın’

Taşımacı esnafının en azından bir süre zorunlu köprü ve otoyol geçişlerinden muaf olması gerektiğini söyleyen Kayıkcı, "Ticari akaryakıttan sonra maliyet kalemlerinin en önemlilerinden birisi de zorunlu köprü ve otoyol geçiş ücretleri. Esnafımızdan bu ücretler en azından bir süre, pandeminin etkileri tamamen azalana kadar alınmamalı. Bununla birlikte pandemi süreci boyunca bu geçişler nedeniyle gelen cezalar, bu cezalardan doğan icralar da durdurulmalı. Şoför esnafımızın maliyetini artıran bu durumların çözülmesi, vatandaşın da cebini doğrudan etkileyecektir. Esnafımızın maliyetleri artmadığı sürece hiçbir şekilde hiçbir ücrete zam da yapmaz. Dolayısıyla piyasalarda fiyat artışlarının müsebbibi olarak gösterilen esnafımızın bu zan altında kalmaması için ticari akaryakıt ve zorunlu köprü otoyol geçişlerinde destek verilmeli.” çağrısı yaptı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (3)
Madur 1 yıl önce
Ne oldu bir türlü doyamıyo musunuz
Avni 1 yıl önce
Yaw abi esnaf eanaf nedir bu ya.1.e 10 satarlar.bedava kiredi.bedava kira yardimi.vergi indirimi ve daha 10larcasi.hep esnaf esnaf..vergi kacirmak icin akla karayi secerler.10 binlik satisi fis fatura vermezler 50 tl gosterirler..yetti bunlar be..esnaf dedigin milleti nasil yontar bunlar bunun pesinde..cep telleri.alttaki arabalar son model filan filan
can 1 yıl önce
HAKLI BENZIN COK PAHALLI E OTOBAN KÖPRÜ DE COK PAHALLI SEBZE MEYVE VE DIGER MALLAR DAGITIM MASRAFLARI COK PAHALLI BUNDAN HERSEY PAHALLI EGER YINEDE PAHALI OLURSA CEZAYI KESIN
Yeni Sayımız