banner851

banner955

ESNAFTAN YERİNDE BİR ÖNERİ GELDİ

Döviz kurundaki yükseliş yaşamın her alanını etkiliyor. Düzce’de ay sonunu zor getiren binlerce vatandaş, iğneden ipliğe her şeye gelen zamlar karşısında kara kara düşünüyor. Kısıtlı bütçeye bir de kredi kartına taksit engeli eklenince işler daha da sarpa sarıyor. Bu duruma dikkat çeken esnaf konfederasyonu, kur dengesizliğine karşı alım kolaylığı için taksitin artırılması önerisinde bulundu.

Ekonomi 28.11.2021, 11:00
1955
ESNAFTAN YERİNDE BİR ÖNERİ GELDİ

Dövizdeki hareketliliğin ekonomi ve buna paralel olarak vatandaş aleyhine etkisi devam ediyor. Yaşamın her alanında gelen zamlar karşısında geliri değişmeyen vatandaşlar, pahalılıkla mücadele etmeye çalışıyor.

Bazı ürün gruplarında taksit sayısının arttırılmasının vatandaşların alım gücünü de olumlu etkileyeceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, “Dolar kurunda iniş çıkışlar maalesef yurtdışı bağlantılı birçok ürün grubunun da fiyatlarının artmasına neden oldu. Büyük kasım indirimleri gibi avantajlı durumlara rağmen özellikle beyaz eşyada fiyatlar yüksek kalıyor. Bu nedenle kredi kartına yapılan taksitte belirli kısıtlama olan ürün gruplarında taksit sayısı arttırılmalı.” dedi.

“KUR DENGESİZLİĞİNE KARŞI ALIM KOLAYLIĞI İÇİN TAKSİT ARTTIRILMALI”

Kur dengesizliğine karşı alım kolaylığı sağlamak adına taksit sayısı sınırlamasının arttırılması gerektiğine değinen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu yıl kredi kartına taksit sayısı mobilya ve beyaz eşyada 12 aydan 9 aya indirilmiş, TV alımında 5 bin TL ve üzerinde 4 ay taksit imkânı sağlanmıştı. Pandemi etkileri halen ülkemizde ve dünyada devam ederken, geçici olduğuna inandığımız ve güvendiğimiz kur fiyatlarındaki yükseliş, birçok ürün grubunda fiyatların da doğrudan artmasına neden oldu. Kasım ayında birçok ürün grubunda, gerek e-ticaret gerek perakende dükkân satışlarında indirimler gerçekleşmesine rağmen fiyatlarda önemli bir artış oldu. Eşyasını yenilemek isteyen, hediye almak isteyen, yeni evlenecek olanlar gibi birçok vatandaşımız alacağını ertelemeden, daha kolay ödeme şekli sağlanmalı. Bu nedenle vatandaşlara daha kolaylaştırıcı bir adım atmak için bu taksit sayısı sınırlaması beyaz eşya, altın, mobilya, teknolojik ürünler, elektronik ürünlerde artırılmalı. Ekonomik anlamda daha uzun vadeye yayılan ödemeler her kesimi rahatlatacak, piyasalarda durgunluk yaşanmasına sebep olmayacaktır.” diye konuştu.

banner844
Yorumlar (6)
Düzceli 1 yıl önce
ben de bisiklete binin yakıta para vermeyin diyecekler sandım. Sağolsunlar esnaflarımız :))
can 1 yıl önce
DOGRU BU ZAMLARA KIM DUR DIYECEK DEVLET KENDISIDE ZAM YAPIYO BENZINE LPG YE ELETIRIGE ULASIMA OTOBANA VERGILERE DEVLET ZAM YAPIYO DIGERLERI DURURMU ONLARDA ZAM YAPIYO HALKIMIZ NE YAPSIN HEE
nsm 1 yıl önce
bu sorunun cevabi cok basit: millet hüllog cekmeyi birakip Allah'in verdigi akli kullansin, hepsi bu.
Talebe 1 yıl önce
Gerçeği konusmuyorsunuz. Devlet
Ithalat imalat tüccar dükkan sahibi müşteri zincirindeki fiyat artışlarını fahiş kar edenleri üreticiden perakendeye bir inceleyin hakikat ortaya çıkacaktır.
Abuziddin 1 yıl önce
Ne saçma bir istek olmuş bu taksit sayısı artsın daha fazla ürün sat ve halk daha fazla borçlansın
Harbici 1 yıl önce
ver coşkuyu başka partimi var oy verecek.
Yeni Sayımız