banner851

banner955

‘ET VE SÜT FİYATLARI DÜŞECEK’

Ekonomi Bakanı Zeybekci, demir ve gıdada ithalattan alınan vergileri düşürecek düzenlemelerin hazırlandığını açıkladı. Gümrük vergilerindeki indirim inşaat demiri ile et ve sütte fiyatları yüzde 20 düşürebilir.

Ekonomi 15.06.2017, 13:22 15.06.2017, 16:44
1118

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, inşaat demiri ve gıdada gümrük vergilerinin düşeceği müjdesini verdi. Burundi Dış İlişkiler Bakanı ile Yatırımların Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın imza töreni sonrasında gazetecilere açıklama yapan Zeybekci, "İnşaat demirinde gümrük vergisi indirimi kararı bugün yarın yayınlanır, vergi yüzde 30'dan 10'a iniyor. Gıdada ise Türkiye'de üretimi korumak şartıyla spekülasyonu engelleyecek şekilde ithalat vergilerini yüzde 70-130'dan 20-30'a düşüreceğiz" dedi.

Et ve süte indirim
Zeybekci'nin açıklamalarının ardından gözler gıdada yüksek oranlı gümrük vergileri olan ürünlere çevrildi. Edinilen bilgilere göre, mısır, buğday, ayçiçeği ve baklagil gibi ürünlerde gümrük vergileri yüzde 130'u buluyor. Verginin yüzde 20-30'a indirilmesiyle ithalatın önünün açılması özellikle hayvan yeminde kullanılan ürünlerin fiyatını düşürecek. Bu da et ve süt fiyatlarına indirim olarak yansıyacak. Sektör temsilcileri, söz konusu ürünlerde vergi indirimiyle fiyatların yüzde 20 civarında aşağı çekilmesini bekliyor.

En yüksek vergi muz ve çayda
Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Derneği Başkanı Tarık Tezel, hayvan yeminin yüzde 45-60'ının ithal ürünlerden karşılandığını belirterek, "Bu nedenle gümrük vergisi indiriliyor. İndirim et ve süt fiyatlarına düşüş olarak yansır" dedi. Türkiye Gıda İthalatçıları Derneği Başkanı Mustafa Manav, şu anda gıdada en yüksek gümrük vergilerinin muz ve çayda olduğunu belirterek, burada da indirimin fiyatı düşüreceğini söyledi.

Üreticiler tepki gösteriyor
Özellikle büyükbaş hayvanın yem hammaddesi yağlı tohum ve mısır ithalatına gelmesi beklenen vergi indiriminin fiyatlara pozitif yansıyacağını dile getiren Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ise, "Gümrük vergisi üreticiyi koruyor. Bu kalkınca üreticiyi de bitirirsiniz" dedi. (Kaynak:Sabah)

Yorumlar (6)
jakabooo 5 yıl önce
40 lira olan süt yemi 55 lira oluyo vede süt fiyatı düşecek vay vay vay
Can . D 5 yıl önce
ZIZDE HALKIMIZI KAZIKLAMAYIN VERGILERI DÜSÜRSÜNLER DEVLET DOGRUSUNU YAPIYO YETER HALKIMIZI KAZIKLADIGINIZ E SIMDI PACANIZ YANDI ÜRETICILER TEPKI KÖSDERIYOMUS ANCA GIDERSINIZ BIKDIK KAZIK YEMEKDEN SIMDI ZIZ DÜSÜNÜN
Düşünen adam 5 yıl önce
Eğer hıristiyanlar.domuz eti yeselerdi. Biz kırmızı eti rüyamızda görürdük heralde.
Baran 5 yıl önce
Bu devirde askeri ücretli çalışıp evli bir adamın halinden bir tane mi insan yok
Allah'tan korkun! 5 yıl önce
Yazık, şu ülkede gıdayı ithal ediyosunuz ya daha ne diyeyim! Bu işi çözelim besicide kazansın insanlar ucuza et yesin demek yok.
İlla o parayı yurt dışına vericez yazık.
A.Rıza Özçelik 5 yıl önce
Umut fakirin ekmeği. Her zaman işe yaramıştır.
Yeni Sayımız