banner851

banner614

FAHİŞ FİYAT ARTIŞI YAPTIKLARI TESPİT EDİLDİ

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat artışları kapsamında son bir haftada 1674 işletme bazında 22 bin 535 ürünü denetledi. Fırsatçılık yaptığı belirlenen 120 firmaya 3 milyon 595 bin lira ceza kesildi. Yapılan denetimlerde en çok sebze meyve, ayçiçek yağı, tavuk, yumurta ve un gibi temel gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışı yapıldığı tespit edildi.

banner619
Ekonomi 27.01.2021, 10:25
4988
FAHİŞ FİYAT ARTIŞI YAPTIKLARI TESPİT EDİLDİ

Ticaret Bakanlığı'na iletilen vatandaş başvuruları ve resen yapılan çalışmalar neticesinde serbest piyasa ekonomisine zarar vermeden gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinde arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla 81 ilde bulunan market, pazar yeri, çarşı ve toptancı hallerinde Bakanlık il müdürlükleri ve Teftiş Başkanlığının katılımıyla denetimler gerçekleştirildi.

Bu kapsamda sadece son bir haftada 1674 işletme bazında 22 bin 535 ürün Bakanlıkça denetlendi. Denetleme sonucu elde edilen tespitler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin 911 liradan 100 bin 910 liraya, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu belirlenenlere ise 54 bin 555 liradan 545 bin 550 liraya varan idari para cezası yaptırımı uygulanacak.

120 FİRMAYA 3,5 MİLYON LİRA CEZA KESİLDİ

Öte yandan, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman bakanlıkları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri, perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun dün gerçekleştirilen toplantısında, 120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

BUGÜNE KADAR 495 FİRMAYA 15,5 MİLYON LİRA CEZA KESİLDİ

Kurul tarafından bugüne kadar 3 bin 386 dosya karara bağlanarak, gıda ve temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 495 firmaya toplam 15 milyon 480 bin lira idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.Yapılan denetimler sonucu en çok sebze meyve ile ayçiçeği yağı, tavuk, yumurta ve un gibi temel gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışı yapıldığı tespit edildi.

DENETİMLER KESİNTİSİZ DEVAM EDECEK                  

Bakanlık tarafından yapılan çağrıyla birlikte, perakende sektörü, pazar yerleri, toptancı halleri, çarşı gibi satış yapılan yerlerin yanı sıra fahiş fiyat tespit edilen ürünler başta olmak üzere, 81 ilde temel tüketim mallarının üreticilerine yönelik denetimler de Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Hazine ve Maliye, Tarım ve Orman, Sanayi ve Teknoloji bakanlıkları ile belediyelerde bulunan zabıta teşkilatının denetim ve teftiş ekiplerince bugünden itibaren serbest piyasa ekonomisine zarar vermeden gerçekleştirilecek. Fahiş fiyat artışları ile stokçuluk eylemlerinin yakından takibi amacıyla Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda denetimler aralıksız devam edecek.

(AA)

Yorumlar (5)
Bilgin Arslan 8 ay önce
Sanki fiyatları indirecekler fiyatları indirmezler birde köy ekmeği fiyatlarıda uçtu 1 TL yapsalar hadi diyecektik ama bunlar işin tadını iyice kaçırdılar sizler haber yapsanız valimizin dikkatini çeksenizde bunada valimiz bir el atsa
DÜZCE Lİ 8 ay önce
Ata binen Üsküdar'a vardı siz uyuyun
Vatandaş 8 ay önce
Bu ülkede zama bile zam geldi.bu kadar aç gözlü insan olmaz yahu bi doymadılar garibanın ekmeğine zam yaptılar yağı unu şusu busu çalışana emekliye 10 kuruş zam yapıldı piyasaya 2000 kuruş zamla geri döndü haramZadelik yapılıyor
vatandaş 8 ay önce
ÖZELLİKLE SEBZE VE MEYVE GURUBUNDA MARKETLERDE FAİŞ FİYATLAR VAR
NE DENETİMİ NEREDE DENETİ 8 ay önce
BU İNCELEMELER NEREDE YAPILIYOR ACABA, GELİN GÖLYAKADA DA YAPIN, MARKETLER DEKİ FİYATLAR ALDI BAŞINI GİDİYOR, BUNUN SONU NEREYE VARACAK., DENETİM FALAN YOK, KİMSEYİ GÖRMEDİK DENETİM YAPARKEN