banner851

banner955

“FATURALARDA YAZ VE KIŞ TARİFESİ UYGULANMALI”

Son dönemde birçok gider kalemine art arda gelen zamlar ay sonunu zor getiren Düzceli vatandaşların kara kara düşünmesine neden oluyor. Esnafın, işçinin, sanayicinin, emeklinin yükünün hafiflemesi için faturalardaki vergi, fon ve kesintilerin tekrar gözden geçirilmesini isteyen esnaf konfederasyonu, “KDV oranlarında 6 ay yaz, 6 kış tarifesi uygulanarak kışın KDV oranı faturalarda yüzde 1’e düşürülmeli.” çağrısı yaptı.

Ekonomi 08.11.2021, 08:40
544
“FATURALARDA YAZ VE KIŞ TARİFESİ UYGULANMALI”

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, en temel yaşamsal ihtiyaç olan elektrik ve doğalgaz fatura bedellerinde KDV oranının düşürülmesi gerektiğine dikkati çekti.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, “Elektrik ve doğalgaz, kış aylarına girdiğimiz ve pandeminin halen sürdüğü bu dönemde her zamankinden daha çok tüketiliyor. Esnafın, vatandaşın, sanayicinin, emeklinin ya da asgari ücretlinin bir nebze de olsa en önemli gider kalemlerinden yükü hafifletmek için bu faturalardaki vergi, fon ve kesintiler tekrar gözden geçirilmeli, KDV oranlarında 6 ay yaz, 6 kış tarifesi uygulanarak kışın KDV oranı faturalarda yüzde 1’e düşürülmeli.” dedi.

“DOĞALGAZIN YÜZDE 18’İ ELEKTRİĞİN YÜZDE 20’Sİ VERGİ”

Faturalardaki vergi oranlarının tüketim bedeline yaklaştığını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Akaryakıt, doğalgaz, kartlı abonelerde makine işlem ücreti, bununla birlikte kur dalgalanması ve gıda fiyatlarının artışı gibi birçok konu gündemdeyken, en azından elektrik ve doğalgaz faturalarında vergi ve fonlara bir düzenleme getirilmeli. En temel faturalar olan elektrik ve doğalgazda 6 ay yaz 6 ay kış tarifesi uygulanmalı ve KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmeli. Yalnızca bu düzenleme bile tek başına milyonlarca kişiyi sevindirecektir. Çünkü bu faturalardaki vergi fon veya kesintilerin oranı neredeyse tüketim bedeline yaklaşacak. Öyle ki doğalgazda KDV, elektrikte KDV, enerji fonu, TRT payı, elektrik ve doğalgaz tüketim vergisi gibi kalemlerde bedel yansıyor. Yani doğalgazın yüzde 18’i, elektriğin yüzde 20’si tamamen vergi ve fonlardan oluşuyor.” şeklinde konuştu.

“PANDEMİ VE KIŞ SÜRECİNDE VERGİ İNDİRİMİ HER KESİMİ MUTLU EDER”

KDV oranının düşürülmesiyle birlikte faturalardan birkaç kalemin alınmaması esnafla birlikte asgari ücretliden öğrenci ve emeklilere kadar her kesimi mutlu edeceğini belirten Palandöken şöyle devam etti: “Günlük hayatımızda en çok harcamayı konuttan sonra doğalgaz, elektrik ve su faturalarına yapıyoruz. Kazancımızın 4’te 1’ini harcadığımız bu temel faturalarda KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi ile birlikte elektrikte sanayi abonelerinde olduğu gibi TRT payının kaldırılması A’dan Z’ye her kesimi mutlu eder ve ekonomik olarak rahatlatır. Pandemi sürecinin halen devam ettiği, hijyenin her şeyden önemli olduğu ve aynı zamanda kış aylarına girdiğimiz bu dönemde bu faturaların vergi ve fon kısımlarında indirim bekliyoruz. Bu indirim kalıcı olmasa bile en azından yeni yılın ortasına kadar sürmeli.”

banner844
Yorumlar (4)
Madur 1 yıl önce
Bizim kaderimiz mi tam kışa doğru giderken her şeye zam yapan bir iktidar tarafından yönetiliyordu
AKKOYUNLULAR 1 yıl önce
Suyla yatisiyor daha ne olacakdi..ucuz ucuz..
Vatandaş 1 yıl önce
Bu virüs soğuğu sever.Bizimkilerde virüse yardımcı olmak için elektriğe,doğalgaza,oduna ve kömüre habire zam yapıyorlar.
Akepeli ama eski 1 yıl önce
Gayet normal..hatta ucuz bile..
Yeni Sayımız