banner851

banner955

FEDERASYON BAŞKANI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTAYI İŞARET ETTİ

Rusya ve Ukrayna savaşı vatandaşın yüksek fiyatlarından yakındığı domates, biber ve salatalık fiyatını yüzde 30 düşürdü. ‘Haftaya fiyatlardaki düşüş daha da belirgin olur’ diyen Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, üreticinin bu durumda ürününü bekletebileceğini söyledi.

Ekonomi 28.02.2022, 17:20
1586
FEDERASYON BAŞKANI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTAYI İŞARET ETTİ
banner1032

Meyve ve sebze üreticisi için önemli bir pazar olan Rusya-Ukrayna savaşından Türkiye'nin bölgeye gerçekleştirdiği meyve-sebze ihracatı yüzde 80 oranında azaldı. Bu durum iç piyasada vatandaşların yüksek fiyatlarından şikâyet ettiği özellikle salatalık, domates ve biber fiyatlarının yüzde 30'lara varan oranda düşmesine neden oldu.

 ‘Domates ve biber halde 10 TL’

Savaş nedeniyle özellikle örtü altı ürün fiyatlarının düşme eğiliminde olduğunu aktaran Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, "Fiyatlarda aşağı yukarı yüzde 20-30 düşüş var. Örtü altı ürünlerde, domates, salatalık ve biber fiyatında düşme var. Normalde bu aylar örtü altı ürünlerin fiyatının yüksek olduğu dönemdir. Halde domates ve biberlerin kilogram fiyatı 10 liraya düştü. " ifadesini kullandı.

‘Üretici ürününü bekletebilir’

Yüksel Tavşan, geçen hafta hava sıcaklıklarında yaşanan artış nedeniyle de fiyatların düşüş trendine girdiğine işaret ederek, "Sıcak havalar üretimi artırmıştı. Savaş dalgası üzerine gelince yüzde 20-30'luk yeni bir düşüş oldu. Bu hafta havalar yeniden soğudu, üretici ürününü toplamadan bekletebilir bir süre. Böylece arzı kısmış olur." diye konuştu.

‘Üretici için hiç iyi olmaz’

Rusya'nın bazı ürünlerdeki engellemeleri nedeniyle bu ülkeye çoğu ürünün Ukrayna ve Belarus üzerinden gittiğini bildiren Tavşan, "Savaş durumunun meyve ve sebze üreticisine ciddi etkisi olur. Bu da üretici için hiç iyi olmaz. Üretici zarar etmemeli, üreticiyi hayatta tutmalıyız. Örtü altı üretimin zaten maliyeti yüksek. Bu durumda önlem alınması gerekebilir. Üretici mart-nisan aylarında para kazanmalı ki mayıstan itibaren fiyatlar zaten düşüyor. Tüketicinin alım gücü yanında, üreticiyi de düşünmeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

‘Haftaya fiyatlardaki düşüş daha da belirgin olur’

Tavşan, Ukrayna-Rusya pazarına gidemeyecek ürünler için bir strateji belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Uçak krizinde de benzerini yaşadık. Bu ürünler için alternatif pazarlar yaratmalıyız. Tek bir pazara bağlı kalmamamız lazım. Şu an yolda olan tırlar var, onlar da dönüşe geçecek. Haftaya fiyatlardaki düşüş daha da belirgin olur. Bu ürünler elde tutulabilecek ürünler değil, bir an önce satılması lazım." dedi.

AA / Öncü Haber Merkezi

banner844
Yorumlar (3)
ahmet 8 ay önce
üreticiyi düşünmemiz lazımmış sanki kazananüretici çakallar, kazanan siz aracılarsınız tüketici zaten kazanmıyor elinizde ki mallar patladı diye ne yapacağınızı düşünüyorsunuz...
Rss 8 ay önce
Hal de 10 lira olsa ne olacak yine markette 15 lira fark etmeyecek ellerinde kalip curusun insAllah
Vatandaş. 8 ay önce
Bizde almayalım.Fiyatlar iyice çöksün.
14
parçalı bulutlu