banner851

banner955

“FINDIĞIN KİLOSU EN AZ 100 TL OLMALI”

Yeniden Refah Partisi Düzce İl Başkanı Nezir Merttürk, fındık sezonu öncesinde üreticilerin artan maliyetlerine dikkat çekerek, “Ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda fındık fiyatı 100 TL olmalıdır” dedi. Merttürk ayrıca, fındığın Türkiye’nin stratejik ürünü olduğuna dikkat çekti.

Ekonomi 23.07.2022, 09:30 23.07.2022, 14:48
1452
banner986

Yaklaşan fındık sezonu öncesinde fiyatlardaki belirsizlik üreticileri endişeye sokarken, muhalefet partilerinin de fiyat konusunda açıklamaları peş peşe gelmeye devam ediyor. Yeniden Refah Parti Düzce İl Başkanı Nezir Merttürk, düzenlediği basın toplantısında fındık fiyatlarının, üreticilerin artan maliyetlerinin de göz önünde bulundurularak en az 100 TL bandında olması gerektiğini söyledi.

“Fındık Ferrero’nun eline bırakılamaz”

Fındık ürünün Türkiye’nin stratejik ürünü olduğunun altını çizen Merttürk, fındığın İtalyan Firması Ferrero 'nun eline bırakılamayacağını savundu.  Fındığın devlet tarafından güvence altına alınması gerektiğini kaydeden Merttürk açıklamasında,  “Fındık stratejik bir üründür. Bizim ürettiğimiz fındığın hammadde olarak kullanıldığı firmaların yıllık cirosu 48 milyar dolardır. Çikolatanın en önemli hammaddesi olan fındık güvence altına alınmalıdır. Yapılacak olan çalışmalarla tüketiciye ulaşacak katma değerli ürünlerin üretilmesi konusunda öncülük yapmalıdır. Dünya ekonomisinde çok önemli payı olan stratejik ürünümüzün tam anlamıyla değerlendirilememesi bizlerde soru işaretlerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Altın değerinde olan ürünümüz Ferrero 'nun insafına bırakılamaz” dedi.

“FİSKOBİRLİK yeniden devreye sokulmalı”

Fındık için FİSKOBİRLİK’in yeniden devreye sokulması gerektiğini ifade eden Merttürk, “Yetkililer milli düşünce içerisinde hareket ederek bu önemli ürünümüzün sigortalanması sağlanmalı FİSKOBİRLİK revize edilerek bu önemli ürünümüz korumaya alınmalıdır. Gübre başta olmak üzere tüm ham madde ürünlerinde 5-6 kat gibi çok ciddi bir fiyat artışı olmuştur. Ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda 100 TL olmalıdır. Bundan aşağı yapılacak olan açıklama kabul edilemez. Yeniden Refah Partisi iktidarında fındığın tam anlamıyla değerini bulması için gerekli çalışmalar yapılacaktır. Borsası Almanya'da değil Trabzon'da olacaktır. Üreticilerimizin sıkıntıların çözülmesi konusunda yapılacak olan çalışmaların takipçisi olacağız. Rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan "Bu fındık bizde değil de israil'de yetişmiş olsaydı eczanelerde taneyle alırdınız" demiştir” diye konuştu.

banner844
Yorumlar (8)
Zühtü 3 hafta önce
55-60 verseler üretici ona da arazı.Laf olsun diye konuşmayın.
Duzceli81 3 hafta önce
50 verirlerse sukredin
adı lazım değil 4 hafta önce
bunlar konuşmazsa olacak da konuşuyolar işte poşet değil büzemiyoruz
KİM KİME 4 hafta önce
500 TL.OLSA KÖTO,Ü MÜ OLUR İSTEMİYENİN GÖZÜ ÇIKSIN HER ŞEY HİKAYE
AKPINAR(MEMUR DEĞİL) 4 hafta önce
Allah'ını seven fındık ile ilgili konuşuyor sanki bugüne kadar ben sahipsiz bıraktım fındık üreticilerini bir kök fındığı olmayan ülke fındık piyasasını elinde tutuyor şimdi ağzı olan konuşuyor bırakın boş işleri peşkeş çektiler zamanında şimdi ahkam kesiyorlar hadiyin oradan
ADEM KILIÇ 4 hafta önce
biraz gerçekçi olun ortalama 3 ton fındık toplayan biri 300 bin kazanır 100 maliyet olsa 200 bin kalır oda 100 maliyet çıkmaz eline sazı alan şöle olsun bole olsun gerçek maliyet hesaplayın düzgün rakam verin lütfen
Doğrusu ne? 4 hafta önce
130 TL'den aldığım üre gübreyi 650 TL'den aldım.Girdiler 5 kat arttı.Sizce fındık ne kadar olmalı?
Hasan yılmaz 4 hafta önce
Siz önce teşkilatınızı düzene sokun sonrasına çözüm sunun bay Merttürk
21
açık