banner851

banner614

FINDIKTA FİYAT KARMAŞASI!

Fındıktaki fiyat bekleyişi tepkilere neden olmaya devam ediyor. Çiftçileri temsil eden en büyük sivil toplum örgütü olan Türkiye Ziraat Odaları Birliği, "TMO, gecikmeden, yükselen enflasyon, maliyetler, döviz kurları ve üretici refahını da göz önünde bulundurarak 15 liranın altında kalmamak üzere bir fiyat açıklamalıdır.” çağrısı yaptı. Ayrıca yabancı bir firmanın TMO’dan önce fiyat açıklayarak piyasayı belirlemesi eleştirildi.

banner619
Ekonomi 24.08.2018, 10:58 24.08.2018, 16:40
8795

Bayramdan önce fiyat müjdesi bekleyen fındık üreticileri hüsrana uğradı. 2017'de olduğu gibi bu yıl da müdahale alımı yapacak olan Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO)'nden gelecek fiyat açıklamasını hem üreticiler hem de tüccarlar dört gözle beklerken, sivil toplum örgütlerinden fiyatın bu sezon yüz güldürmesi yönünde açıklamalar geliyor.

"TMO fındıkta piyasaya girmekte gecikti"
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin  fındıkta piyasaya girmekte gecikmesi ve makul bir fiyat açıklamamasının fındıkta ihraç fiyatını düşüreceğini, ülke ekonomisine yapılan katkının azalmasına yol açacağını bildirdi. Bayraktar, fındığın büyük bölümünün ihracata gittiğini, geçen yıldan bu yana dolar kurunun yüzde 70,4 arttığını, fiyat 15 lira açıklansa da dolar bazında kabuklu fındık fiyatının sadece 2,5 doları, iç fındık fiyatının bütün maliyetler eklense 5,5 doları bulmayacağını bildirdi. Bayraktar, 2014/2015 sezonunda fındığın kilogramını 12,87 dolardan, geçen sezon 6,23 dolardan satan Türkiye’nin, ihracat gelirlerini düşürmemesi gerektiğini belirtti. 

“Rekolte geçen yılın çok altında kalacak”
Gıda ve Orman Bakanlığı tarafından rekolte açıklaması henüz yapılmamakla birlikte, bu yıl rekoltenin külleme hastalığı, fındık kokarcası ve doğal afetler nedeniyle geçen yılın çok altında olacağı görüldüğüne dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

“Hasat tüm hızıyla sürüyor ama çiftçimiz fındıkta yeterli fiyatın bulunamayacağından endişeli. Artan girdi fiyatları nedeniyle başta mazot olmak üzere girdilere erişimi zorlaştı. Maliyetler arttı. Rekoltedeki düşüş, fındıkta üretici maliyetini daha da yükseltecek. Dünyanın en büyük fındık üreticisi ülkesi olmamıza rağmen TMO’nun fındık alım fiyatını açıklamaması, dış alıcıların ucuz fiyattan fındık bağlantısı yapmalarını sağlıyor. Bu gecikme ülkemizin her dakika gelir kaybetmesine neden oluyor. Hasadın başladığı fındığın yavaş yavaş piyasaya girdiği şu günlerde, üreticilerimizin gözü kulağı TMO’nun açıklayacağı fındık fiyatındadır."

“Yabancı bir firmanın TMO’dan önce fiyat açıklaması üreticilerimizi üzmüştür”
"Yabancı bir firmanın TMO’dan önce fiyat açıklayarak piyasayı belirlemesi en başta üreticilerimizi üzmüştür." diyerek açıklamasını sürdüren Genel Başkan Şemsi Bayraktar, "Tarım ve Orman Bakanlığımız yapmış olduğu fındık rekolte çalışmasının sonucunu henüz açıklamadan bir firma kendince bir fiyat açıklıyor. Buna müdahale edilmelidir. Artan girdi ve işçilik maliyetleri üreticimizi zora sokmuştur. Üreticilerimiz bu yıl en az kilogram başına en az 15 lira fiyat beklemektedir.” dedi.

“Fındık Karadeniz bölgemiz açısından vazgeçilmez bir üründür”-
Bayraktar şöyle devam etti:

"Fındık, hem ülkemiz hem de Karadeniz bölgemiz açısından vazgeçilmez bir üründür. 400 bin aile, 706 bin hektar alanda, dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini, dünya fındık ihracatının yüzde 75’ini karşılıyor. 400 bin aile doğrudan üretici olarak, onbinlerce aile fındık nakliyesi, işlenmesi, ticareti, işçiliğinden, yüzbinlerce esnaf ailesi de fındığın yarattığı ekonomik değerden faydalanarak geçimini sağlıyor. Karadeniz Bölgemizin ekonomisinin büyük bölümü fındığa dayalıdır. Borçları nedeniyle üreticimiz, fındığını arz talebe göre değil, hasattan hemen sonra satmak zorunda kalıyor. Fındıkta fiyat sorununun çözülmesi için TMO’nun piyasada olmasından başka çare yok. Fındıkta fiyat, dolayısıyla üretici gelirinde istikrar sağlanması için TMO piyasada iyi bir fiyatla yer almalıdır.”

“Üreticimiz daha fazla desteklenmeli”
Bayraktar, “TMO gecikmeden, yükselen enflasyon, maliyetler, döviz kurları ve üretici refahını da göz önünde bulundurarak 15 liranın altında kalmamak üzere bir fiyat açıklamalıdır. Üreticimiz daha fazla desteklenmelidir. TMO, yüksek kesimlerde de fındık alımı için geçici alım merkezi oluşturmalı, müdahil kurum olarak piyasada etkin ve hızlı alım gerçekleştirmelidir” dedi.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (42)
İşçi 3 yıl önce
Bir tane yorumcu da o yabancı firmadan bahsetmemiş. O firma hakkında daha fazla bilgisi olan var mı?
orhan 3 yıl önce
her zamanki gibi garibanın elinden fındığı ucuza alacaklar. zengin yine kazanacak. fakirsen fakir kal.
Millete verin milletvekil 3 yıl önce
Bence fındık 15 TL den az olmamali yoksa halk çok mağdur olur maazAllah
Deniz ozel 3 yıl önce
Bu saatten sonra zaten findiklar tuccara istemesekte gitti biraz daha sabredelim okulllar acilsin isci paralarinida odeyelim- sonrasinda findik kimde var zengin lerde bir grupta o zaman 15 de olur 2p lirada olur benim fikrim bu
Sayfilar
AHMET 3 yıl önce
Karadeniz halkına müstehak bir durum.Siz tepkinizi zamanında gösterseydiniz fındık şimdi 20TL bile olmuştu.Ağlamayan çocuğa emzik verilmediği gibi diğer tarafa bal veriliyor.Siz uyuyun.
Yeni sistem 3 yıl önce
Yeni sistem köprüyü geçti. Birdahaki seçime kadar fındık fiyatları % 52 oy bekle dur.
Can 3 yıl önce
Fındık 5 tl olsun diyen vatandaşlar fıbdığımız yok diyoya fındık toplanılacağı zaman yövmiyeye neden 90 tl den gidiyolar. Gidin 50 tl veya 30 tl gidinki sonra konuşma hakkınız olsun. Filiz kesilceği zamanda 30 tl gidin öğle konuşun.
TİLKİİİ 3 yıl önce
Hani RTE nin kulağina findikla ilgili problemler gitmisti yeni sistemde hepsini hallediyodu reiss . Ne oldu hani şahlaniyoduk ! ! Nerdesiniz mehterciler ?? Sesiniz çıksın AKtroller !!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın