banner851

banner614

FINDIKTA NELER OLUYOR?

Fındıkta haftalardır süren bekleyiş artık üreticilerin sabrını taşırmaya başladı. AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin tarafından yapılan "14 TL ila 20 TL arasında olacak" açıklamasıyla umutlanan üreticiler, müdahale alımının neden hala başlamadığını sorguluyor. TMO'nun biran önce fındık piyasasına girmesi istenirken, şuan serbest piyasada fındık 11 - 11.25 TL arasında işlem görüyor.

banner619
Ekonomi 28.08.2018, 15:47 30.08.2018, 09:52
4375

Fındıkta gergin bekleyiş devam ediyor. Kurban Bayramı öncesinde müdahale alımı yapacak olan Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO)'nden fiyat açıklaması bekleyen üreticiler, kurumdan ses çıkmayınca hüsrana uğramıştı.

Üretici beklemekten sıkıldı
Fındığını toplayıp kurutan ve satışa hazır hale getiren vatandaşlar, artık beklemekten sıkıldı. Hem bakımı zor olan hem de işçi çalıştırılması nedeniyle maliyetli bir ürün olan fındığın bu yıl fiyattan yana yüz güldürmesini isteyen üreticilerin gözü kulağı TMO'da...

Keskin "20 Ağustos'a kadar açıklanacak" demişti
Bilindiği gibi geçtiğimiz haftalarda Öncü TV'yi ziyaret eden AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, fındık için bu yıl 14 TL ila 20 TL arasında bir fiyatın açıklanacağını söylemişti. Keskin ayrıca fiyatın 20 Ağustos'a kadar duyurulacağını vurgulamıştı. Ancak beklenen olmadı. Ağustosun artık son günleri yaşanırken, hala TMO fiyatı açıklamadı.

"Bir an önce TMO piyasaya girmeli"
İki sezondur 10 TL'nin de altına düşen fiyatlarla büyük hüsran yaşayan fındıkçıların yüreğine Keskin'den gelen açıklama su serpse de bekleyişin uzun sürmesi tepki topluyor. Çuvallara doldurdukları fındığı satmak için can atan üreticiler, "Tüccarla baş başa kalmak istemiyoruz. Bir an önce TMO piyasaya girmeli." dedi.

Ziraat Odası başkanı uyarmıştı
Geçtiğimiz günlerde Öncü mikrofonlarına konuşan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk de yabancı bir firmanın Düzce'deki bazı tüccarlara fındığı 11 TL'den alması için baskı yaptığını savunurken, üreticilere 'Sakın fındığınızı hemen satmayın, bekleyen karlı çıkar.' çağrısında bulunmuştu.

Serbest piyasada fındık
Fındık hasadının bitmek üzere olduğu şu günlerde Düzce'de serbest piyasada fındık 11 - 11.25 TL arasında işlem görüyor. Fındık üreticileri ise geçen sezon gibi bu sezon da piyasaya müdahale edecek olan TMO'nun en az 15 TL fiyat vermesini istiyor.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (43)
Keklik 3 yıl önce
Çantadaki keklik olan Düzce'nin yakınmaya hakkı yok. Keklik kekliğini bilecek.
cifci 3 yıl önce
il başkanı yerine kadın kolları başkanı fındık fiyatı açıklasaydı fındık çoktan 20 tl,ydi ya la ne günlere kaldık ne zurna belli ne davul ne de tokmak tokmağı eline alan ben cığırtganım diyor komik ve gülünç hareketler pesss.
ESNAF 3 yıl önce
niye açıklasınlarki nasıl olsa düzce den yüzde 80 oy alıyorlar ama bu sefer belediye seçimlerini kaybedecekler inşAllah
Maho ağa 3 yıl önce
Hizmet Bey siz fındığı 20 den verdiniz galiba sesiniz çıkmıyor
üretici isyan 3 yıl önce
Düzce halkına müstehak bu kimse ağlamasın bende fındık üreticisiyim,1 değil 2 değil 3 değil hiçmi anlamazsınız yahu vekiller kendine çalışıyor arkadaş.siz hala bu vekillerden medet umuyorsunuz kandırıyorlar arkadaşlar bizi gözünüzü açın ama iş işten çok tan geçti atan binen üsküdarı çoktan geçti bile.
ali veli 3 yıl önce
düzce fındık yevmiyesi açıklandı mı ?
REİS BİLİYOR 3 yıl önce
reisde biliyor Ankara'da biliyor her yere ilettik Düzcede fındık üreticisi ile nasıl dalga geçildiğini?Hatta Düzce'de 1 vekilin kaybedilme nedeninin fındık üreticisi olduğunuda söyledik.
Adnan 3 yıl önce
Söz laf ağızdan çıkar. Bizim kültürümüzde söz senettir, namustur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın