banner851

banner614

''FIRSAT FİYATI'' UYARISI!

"Fındıkta gerçek piyasa fiyatı değil, tüccarın yüzünü güldüren ‘fırsat fiyatı’ oluştu." Bu sözlerin sahibi olan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, “Çiftçimiz emeğine sahip çıkarak, ürünlerini bir anda değil, peyderpey piyasaya sürmelidir. Tüccara emanete bırakmamalıdır” dedi.

banner619
Ekonomi 01.09.2013, 12:09
270
''FIRSAT FİYATI'' UYARISI!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve TZOB Karadeniz Bölge Temsilcisi Hasan Kozoğlu, fındık üreticilerinin piyasaya olan borçlarından dolayı fındığını, hasat sonrası hemen elinden çıkarıp borçlarını temizlemek istediğini bildirerek, “Bu yüzden fındıkta gerçek piyasa fiyatı değil de adeta tüccarın yüzünü güldüren ‘fırsat fiyatı’ oluşmuştur” dedi.
Kozoğlu, yaptığı açıklamada, TZOB’un yaptığı 2013 yılı maliyet çalışmasında fındığın birim maliyetinin kilogram başına 5 lira 64 kuruş olduğunu, bu maliyete üretici karı eklendiğinde fındığın üretici satış fiyatı en az kilogram başına 7 lira 30 kuruş olması gerektiğini belirtti. Hasan Kozoğlu, buna rağmen, kilogram olarak, 23 Ağustos 2013 tarihinde piyasada net fiyatın Giresun levant kalite fındıkta 6 lira 50 kuruş, Ordu’da yüzde 50 randımanlı fındıkta brüt 6 lira, Terme’de brüt 6 lira, Trabzon Ticaret Borsası’nda levant kalite sivri fındığın 6 lira 10 kuruş olduğunu bildirdi.
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Kozoğlu, “Piyasada bazı çevrelerin fındık fiyatlarının daha da düşük oluşması için yaptıkları propaganda sonucu, Giresun levant kalitede brüt 6 lira 25 kuruşa, Ordu’da yüzde 50 randımanlıda net 5 lira 95 kuruşa, Terme’de brüt 5 lira 95 kuruşa, Trabzon Ticaret Borsası’nda levant kalite sivride 5 lira 95 kuruşa düştü” dedi.

“Üreticilerimiz sabırlı olmalıdır”

Çiftçinin emeğine sahip çıkarak, ürünlerini bir anda değil, peyderpey piyasaya sürmesi gerektiğine dikkati çeken Hasan Kozoğlu, şunları kaydetti: “Üreticilerimiz sabırlı olmalıdır. Pazara götürdüğü fındığı, üreticilerimiz, tüccarın istediği fiyata vermemelidir. Tüccara emanete bırakmamalıdır. Üreticilerimiz dikkatli olursa, ürününü zamana yayarak piyasaya sürerse fiyatlar, dış alıcıların değil, üreticimizin arzu ettiği gibi oluşacaktır. Bu yıl zaten fındık üretiminin düşük gerçekleşmesi, geçimini fındıktan sağlayan çiftçileri maddi sıkıntı içine düşürecektir. Birçok göstergenin üreticinin aleyhine olduğu piyasa koşullarında üreticilerimiz sabırlı olmalı, emeğine sahip çıkarak, ürünlerini bir anda değil, peyderpey piyasaya sürmelidir. Tüccara emanete bırakmamalıdır. Üreticilerimiz pazara götürdüğü fındığı, tüccarın istediği fiyata vermemelidir.” 


Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (0)