banner851

banner955

FIRSATÇILARA GÜN DOĞUYOR

Hem üretici hem de tüketiciyi olumsuz etkileyen tezgahlardaki zamlı ürünlere ‘dur’ demek ve raflarda ucuzluk sağlanması için sürekli artan mazot, gübre, yem, elektrik ve zirai ilaç fiyatlarının mutlaka düşürülmesi gerektiği bildirildi. Çağrıyı yapan Ziraat Odaları Birliği, “Üretici her yıl fiyata göre ekim yapıyor, fazla üretim yapınca fiyatlar düşüyor. Ürün elde kalıyor. Gelecek sene bu ürünü ekmiyor fiyatlar yükseliyor. Fırsatçılara ve stokçulara gün doğuyor.” uyarısında bulundu.

Ekonomi 17.04.2022, 16:00 18.04.2022, 13:03
1102

Düzceli üreticiler, sürekli artan gübre, mazot, yem ve elektrik gibi maliyetleri satış fiyatına yansıtmak zorunda kalıyor. Artan maliyetler yüzünden ürün fiyatları artınca tüketici ya az alıyor ya da tezgahlara bakmakla yetiniyor.

Bu durum alıcıyı da satıcıyı da olumsuz etkiliyor. Aylardır devam eden olumsuz gidişata karşı gerekli müdahale adımlarının atılmasını bir kez daha yineleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Planlı üretime geçmeliyiz”

“Üretici her yıl fiyata göre ekim yapıyor, fazla üretim yapınca fiyatlar düşüyor. Ürün elde kalıyor. Gelecek sene bu ürünü ekmiyor fiyatlar yükseliyor. Fırsatçılara ve stokçulara gün doğuyor. Ürün kısa bir zamanda kara borsaya düşüyor. Bu kısır döngü üreticiyi de tüketiciyi de memnun etmiyor. Başta soğan ve patates olmak üzere birçok üründe her sene bu sorun yaşanıyor. Bu durum sürdürülemez. İhtiyaca göre üretim planlaması yapıldığında istikrarlı gelire kavuşan çiftçi üretimden vazgeçmez. Tüketicide fahiş fiyatlardan kurtulmuş olur.

“Krizleri atlatmak için ucuz ve yeterli gıda şarttır”

Türkiye ekonomik krizlerini halkın ucuz ve yeterli gıdaya erişebilmesiyle atlatabilmiştir. Bugün yaşadığımız bu krizin etkilerini azaltabilmenin yolu raflarda ucuzluk sağlamaktır. Raflarda ucuzluk sağlamanın yolu üretimi arttırmaktır. Üretimi artırmanın yolu üretici maliyetlerini düşürmektir. Eskiden olduğu gibi ucuz ithalat kalmadığına, paranız olsa da ürün bulmanız zorlaştığına göre üreticiyi destekleyip tarlada kalmasını sağlamaktan başka yolu yoktur.

“Kur konuşuluyor, üretim konuşulmuyor”

Türkiye’de herkes kur arttı, kur düştü bunu konuşuyor. Üretimi kimse konuşmuyor. Gıda üretimini artıramazsak, yaşadığımız krizler nasıl aşılacak kimse bunu konuşmuyor. Bu ülke üretime odaklanmalı, imkanlarını üretim için seferber etmelidir. Buradan çıkış için başka bir yol yoktur.”

“20 temel gıda maddesi için sabit fiyat uygulaması”

Sabit fiyat uygulaması çok dikkat edilmesi gereken, pratikte kolay olmayan bir uygulamadır. KDV indirimlerinin fiyatlara yansımadığını gördük. Yapılan zamlarla indirimler tüketiciye yansıtılmadı.  20 temel gıdaya sabit fiyat uygulaması iyi denetlenmezse KDV indiriminin sonuçlarına benzer şekilde fiyat artışlarıyla karşılaşabiliriz. Stokçuluk artabilir. Tüketiciye bir faydası olmayacağı gibi zarar eden devlet hazinesi olacaktır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer bir konu, tüketici fiyatlarının sabitlenmesi, ilgili ürünlerin üretici fiyatlarını da dolaylı bir yoldan baskılayabilir. Üretici sürekli artan gübre mazot yem elektrik gibi maliyetleri satış fiyatına yansıtamazsa zarar eder, üretimi bırakır. Bu durum gözden kaçırılmamalıdır.”

Birlik’ten tavsiyeler

Bayraktar, tüketici fiyatlarındaki artışı durdurmak ve fiyatları indirmek için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

“Sürekli artan mazot, gübre, yem, elektrik zirai ilaç fiyatları mutlaka düşürülmelidir.

Üretim ve dış ticaret planlaması ciddiyetle ele alınmalı ve uygulanmalıdır.

Hal yasası ile zincir marketlere tanınan üreticiden doğrudan ürün alma yetkisi daha sıkı denetlenmelidir.

Denetimler yasak savma kabilinden olmamalı, sonuç alınacak şekilde düzenlenmelidir. Çünkü zincir marketler mevcut uygulamada üreticiden doğrudan aldıkları ürünleri kendi içlerinde kurdukları aracı firmalar vasıtasıyla el değiştirme yapmakta her el değiştirmede kar eklemektedirler.

Gündemde olan hal kanunu ve perakendeci kanunu gibi konuyla doğrudan ilgili yasalarda hem üretici hem de tüketici lehine olacak gerekli değişiklikler konuyla ilgili tüm paydaşlar tarafından tartışılarak şeffaf ve objektif bir şekilde yapılmalıdır.

Kooperatif ve üretici birlikleri işlevsel hale getirilmelidir.

Tüketici örgütleri güçlendirilmeli, piyasayı kontrol edebilecek duruma getirilebilmelidir.

Tarım ürünlerinin nakliyesinde daha az maliyetli olan deniz ve tren taşımacılığı etkin hale getirilmeli ve sübvansiyon uygulanmalıdır. Gelişmiş ülkelerdeki tarım ürünleri nakliyesi buna en iyi örnektir. 

Hasatta, yükleme ve nakliye esnasında oluşan ürün kayıplarını azaltacak tedbirler alınmalıdır.”

banner844
Yorumlar (3)
T.C 8 ay önce
Dunya nin en verimli topraklari bizde tum dunya hayran ulkemize 3 tarafi denizlerle cevrili ama gel gelelim marulundan tut cayi tutunu findigi hersey aldi basini gitti sanki tum urunler ithak ediliyo afrikadan
Adnan 8 ay önce
Şimdi mi aklınıza geldi çiftçi? Çünkü zamlar canınızı yakıyor değil mi? Oooooh iyi olur az bile o fiyatlar. Siz oda başkanları ne iş yaparsınız? Tarım bakanı ne iş yaptı bunca yıldır? Çiftçi lehine iktidar ne yaptı?
Yorumcu 8 ay önce
İktidar sahipleri herseyimiz sattı.yaoioacak şey tarım için devasa gübre fabrikaları kurmak çiftçiye bedava gübre vermek yoksa afrikadan beter olucaz
Yeni Sayımız