banner851

banner955

FIRSATÇILARA KARŞI EK TEDBİRLER GELİYOR…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde artan hayat pahalılığı ile ilgili net mesaj verdi. Erdoğan, ülkenin güvenliği için yedi düvele karşı mücadele verdiklerini belirterek, “İnsanımızın sofrasındaki ekmeğinin, aşının, evindeki elektriğinin, doğal gazının, suyunun, kapısındaki aracın yakıtının, kazancının kendisi ve ailesi için kurduğu hayallerin de derdiyle dertleniyoruz.” dedi. Fırsatçılara karşı ek tedbir ve denetimlerin geleceğini belirten Erdoğan, “Maliyetlerdeki yükselişin ötesinde fırsatçılık yapanlara da kusura bakmasınlar göz açtırmayacağız” diye konuştu.

Ekonomi 26.10.2021, 10:39
1557
FIRSATÇILARA KARŞI EK TEDBİRLER GELİYOR…

COVİD-19 salgınıyla derinleşen ekonomik bunalım son dönemde dövizde yaşanan artışla zirve yaptı. Vatandaşlar ay sonunu getirebilmek için kılı kırk yararken açıklama devletin zirvesinden geldi. Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının önemli bir kısmını bu konuya ayırdı. 

"Bunlarda edep haya yok"

Dünyayı ve Türkiye'yi okurken insanların yaşadığı sıkıntıları asla görmezden gelmediklerini ve çözümü için çalışmaktan geri durmadıklarını belirten Erdoğan, "Ülkemizin güvenliği ve hedefleri için yedi düvelle mücadele ederken insanımızın sofrasındaki ekmeğinin, aşının, evindeki elektriğinin, doğal gazının, suyunun, kapısındaki aracın yakıtının, kazancının kendisi ve ailesi için kurduğu hayallerin de derdiyle dertleniyoruz. Ya utanmadan sıkılmadan 'Aşı yok' diyor, 'Evine götürecek ekmeği yok' diyor, ya böyle bir yalan olur mu? Kim bunu diyen CHP'lisi, İP'lisi, ya bunlar korkulması gereken yüceler yücesinden de korkmuyorlar ki. Bunlarda edep, haya yok.” dedi.

“Her evde araba var”

Her evde bir araba olduğunu belirten Erdoğan, “Bunlar böyle maalesef ya şu anda bakıyorsunuz her evde araba var, kapıcısında araba var, şu anda ikinci el araba yetişmiyor zaten. Böyle bir durum var ya bunları nasıl görmemezlikten geliyorsunuz. Ama bunu televizyon ekranlarından vatandaşa anlatır, vatandaşı kandırabilirsiniz ama bizi kandıramazsınız. Biz çünkü hepsinin istatistiklerini tutuyoruz. Nerede ne oluyor, ne satılıyor, bunların hepsini gayet iyi biliyoruz." diye konuştu. 

"Önümüzdeki dönemde atacağımız ilave adımlarımız olacak"

Salgınla birlikte bozulan küresel ekonomik dengelerin, yaygın kullanımı olan pek çok ürünün hammaddesinde, üretiminde ve dağıtımında çok ciddi fiyat artışlarının yaşanmasına yol açtığını dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:
"Türkiye bu fiyat artışlarını halkına nispeten en az yansıtan ülkelerin başında geliyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunda durum çok daha vahimdir. Bu sıkıntılı sürecin olumsuz etkilerini dünyada önümüzdeki dönemlerde daha fazla göreceğiz. Türkiye olarak artan üretim ve lojistik gücümüzle yaşanan sıkıntıları kendimiz için bir fırsata dönüştürme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Tabii bu arada yaşanan fiyat artışları ve diğer sıkıntıların insanlarımızı bunaltmaması için gereken tedbirleri alıyoruz. Tarım ürünlerinde belirlediğimiz oldukça yüksek alım fiyatları bu tedbirlerden biridir. Yine kamu işçi ve memurlarının ücretlerinde yaptığımız artışlarda da bu durumu dikkate alarak çıtayı bir hayli yüksek tuttuk. Elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki maliyet satış oranlarında devlet olarak epeyce ciddi seviyede sübvansiyon yapıyoruz. Sosyal yardım sistemimizi etkin şekilde işleterek geliri olmayan ve çok düşük gelirli vatandaşlarımızı sahipsiz bırakmıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu doğrultuda atacağımız ilave adımlarımız olacak."

"Fırsatçılık yapanlara göz açtırmayacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın döneminde fedakarlık yapan vatandaşların üzerine daha fazla yük binmemesi için gereken tedbirleri almakta kararlı olduklarını vurgulayarak, "Maliyetlerdeki yükselişin ötesinde fırsatçılık yapanlara da kusura bakmasınlar göz açtırmayacağız. Bu konudaki denetimleri ve müeyyideleri sıkılaştırıyoruz. Geçtiğimiz hafta Meclise sunduğumuz, yarın Plan Bütçe Komisyonundaki müzakereleri başlayacak 2022 bütçemizi de bu anlayışla hazırladık." değerlendirmesinde bulundu.

Nice krizleri, sıkıntıları ve saldırıları başarıyla geride bırakan Türkiye'nin bu küresel türbülansın da üstesinden geleceğine inandıklarını belirten Erdoğan, "Bunun için Cumhurbaşkanı olarak, kabine olarak, tüm yönetim olarak üzerimize düşenleri yapıyoruz, yapmayı sürdüreceğiz." dedi. 

Yorumlar (13)
Yazık 1 yıl önce
Bu insanlara sadece şükretmeyi öğretiniz dolar olmuş 9 küsürat herşeye zamlanacak bu insanlar nasıl geçinir bunu konuşan yok herkesin kapısında araç var diyorsunuz insanlar onada binmesin hiç birşey sahip olmasın insanlar size muhtaç olsunlar bunu istiyorsunuz ama kendi masraflarınızı görmüyorsunuz hangi parti olursa olsun halkı düşünen yok içinizde cebinizi doldurmaktan başka birşey bilmiyorsunuz
Yazıklar olsun. 1 yıl önce
Yapılacak, edilecek, çalışmalar devam ediyor açıklamaları yerine icraat bekliyoruz. Halkın çıkarını gözetmiyorsunuz artık. Ancak söz konusu kendi parti ve yandaşlarınız olduğu sürece her yerde ötekileştirerek beyin yıkamaya devam ediyorsunuz. Halkın dediklerine karşı kulak tıkıyorsunuz. Hep dış güçler güçler değil mi?
Sabır ver bizlere Yarab. 1 yıl önce
Masallar diyarına hoşgeldiniz.Buyrun cenaze namazına.Artık kimse sizlere inanmıyor.Harikalar diyarında yaşıyorsunuz.
Out.. 1 yıl önce
Agam bizimle egleniyo.Senin bi sepet marketine ödediginle emekli geciniyo.Sen bizimle dalga gecmeyi birakda cek git.Memleketi 100 yil.geriye gotirdugunu herkes goruyo.Artik git..sevilmiyosun..
Büşra 1 yıl önce
İnsanları somuren sensin zaten hala fırsatı arıyor
Yunus 1 yıl önce
Hadi oradan .. sanki ben 20 senedir ülkenin basindayim
Kral 1 yıl önce
Sayın reis sende asgari ücreti 5 biin lira yapta görelim kimin tarafındasin görelim
DÜZCELİ 1 yıl önce
ak parti 100 yıllık cumhuriyet tarihinin pahalılık ve enflasyon rekorunu egale etti
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız