banner851

banner614

FİYAT HALA AÇIKLANMADI

Karadeniz bölgesinde fındık hasadı yapılırken üreticiler gözlerini Toprak Mahsulleri Ofisi’ne çevirdi. Fındık konusunda hala bir açıklama yapılmaması, üreticilerde tedirginlik yaratıyor.

banner619
Ekonomi 20.08.2018, 09:57 20.08.2018, 15:37
1583

Fındık konusunda hala fiyat açıklaması yapılmaması üreticileri düşündürüyor. Kurban Bayramı’nın da başlaması üreticileri kederlendirmiş durumda. Toplanmasına başlandığı ilk günlerde serbest piyasada 10-11 TL’den satılan fındığın fiyatı, 20 gün sonra 12-13 TL’ye çıktı. Hükümet ise hâlâ fiyat açıklaması yapmadı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), gecikmeden, yükselen enflasyonu, maliyetleri, döviz kurlarını da göz önünde bulundurarak 15 liranın altında kalmamak üzere bir fiyat açıklamalı” dedi.

“En az 15 TL fiyat bekleniyor”
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) piyasaya girmekte gecikmesi ve makul bir fiyat açıklamamasının fındıkta ihraç fiyatını düşüreceğini vurgulayan Bayraktar, yazılı açıklamasında, “Dünyanın en büyük fındık üreticisi olmamıza rağmen TMO’nun fındık alım fiyatını açıklamaması, dış alıcıların ucuz fiyattan fındık bağlantısı yapmalarını sağlıyor. Bu gecikme ülkemizin her dakika gelir kaybetmesine neden oluyor. Hasadın başladığı, fındığın yavaş yavaş piyasaya girdiği şu günlerde, üreticilerimizin gözü kulağı TMO’nun açıklayacağı fiyatta. Üreticilerimiz bu yıl en az kilogram başına en az 15 lira fiyat bekliyor” ifadelerini kullandı.

Gıda ve Orman Bakanlığı tarafından rekolte açıklamasının henüz yapılmadığını, buna karşın rekoltenin geçen yılın çok altında olacağının görüldüğünü belirten Bayraktar, bu durumun üretici maliyetini daha da yükselttiğine vurgu yaptı. Yabancı bir firmanın TMO’dan önce fiyat açıklayarak piyasayı belirlemesine de tepki gösteren Bayraktar, buna müdahale edilmesi gerektiğini kaydetti.

“Yoksa her geçen gün kaybediyor, batıyoruz”
CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu da yazılı açıklamasında hükümetin fındık politikasını eleştirdi. Bektaşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Fındık toplandı, kurutuldu, pazara iniyor, ama hâlâ Başkanın ve atadığı bakanların gündeminde fındık yok. Fiyat, alım yapacak kurum hâlâ açıklanmadı. Ama ilginçtir ki cumhuriyet tarihinde ilk defa bir yabancı firma fiyat açıkladı. Fındık baronları ve işbirlikçilerinin oyunlarına, fındığı ucuza kapatmak için yaptıkları manipülasyonlara karşı çıkmalıyız. Buradan çağrıda bulunuyorum: Fındığın 15 TL’den az olmayacak şekilde fiyatı ve TMO’nun alım takvimi hemen bayramdan önce açıklanmalıdır. Yoksa her geçen gün kaybediyor, batıyoruz.”

Haber: M. AYDIN

Yorumlar (15)
Nerede 12-13 TL 3 yıl önce
Nerede 12-13 TL ? Yok öyle bişey..heryer 11 lira
Zeki 3 yıl önce
Beka sorunu diye aldılar oy u şimdi ses seda yok
Yorum 3 yıl önce
Benim sorunlarimi çözüm bulmak için vatandaş olarak vekilim olarak secim gondegim vekiller nerdesiniz bu bölgenin insani olarak siz fındığın bir ağustos ta toplanlandigini bilmiyor musunuz fiyat için mecliste niye bastirmiyorsunuz
Mehmet 3 yıl önce
Belki bilmiyor sunuzdur arapçiftliğinde TMO nun her yıl tuttuğu depoyu bu yıl ferroro tuttu. Anlayana
Köylü 3 yıl önce
Zekeriya Tozan'ı arıyor gözüm.Bizim sesimiz o adamdı.Kıymeti bilinmedi
Ali 3 yıl önce
Hükümet tatile gitti herhalde üretici ne yaparsa yapsın onlar nasıl olsa bayram harçlığını aldılar yazıklar olsun
YORUMSUZ 3 yıl önce
TMO fiyat açıklamayacak. Piyasayı Ferrero firmasının eline bıraktı.sandık sandık deyip sonuç değişmez ise katlanacaksınız. Artık açın gözünüzü biraz
Aa 3 yıl önce
Dolar olmuş 6₺, hala 15₺ oldun fındık falan filan. Gerçi bunlar 15’i bile çok görüyor köylüye.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın