banner851

banner614

FİYATI 9 LİRAYI GÖRDÜ

banner619

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesinden sonra yapılan basın toplantısında öne çıkan başlıklardan biri de domates oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Domates dışında her konuda mutabık kalındı" dedi, fiyatlar 9 lirayı gördü. Hal böyle olunca domatesi alanında satanın da farklı tepkileri gecikmedi.

banner846
Ekonomi 04.05.2017, 18:18 04.05.2017, 18:54
1604
banner844

Rusya'ya satılmayan domates iç pazarda fiyat rekorları kırıyor. Domatesin Nisan ayında yüzde 61'lik fiyat artışı ile zam şampiyonu olması vatandaşın ve pazarcının gündeminde…

Türkiye’nin en çok domates sattığı ülkelerden biri olan Rusya Türk domatesini almıyor. Hal böyle olunca beklenti domatesin iç pazara sürülmesi ve domates fiyatlarının düşmesi… Fakat durum böyle olmadı. Domatesteki belirsizlik Düzce’deki Pazar tezgahlarındaki fiyatlara da yansıdı. Aziziye Mahallesindeki pazaryerinde türüne göre 3,5 liradan satılan domates fiyatı 5 liraya, 5 lira olan ise 7 liraya kimi esnafta ise 9 liraya kadar yükseldi.

Domatesin durumunun farkında olan pazarcı esnafı ise Rusya ile yapılan temasların olumlu sonuçlanmasının ardından domates fiyatların aşağıya düşeceğine inanıyor.
Pazarcı esnafı arasında fiyatıyla zam şampiyonluğu unvanını elinde bulunduran domatese yönelik vatandaşın tavrını “vatandaşın tavrı nasıl olabilir? 2 kilo alan 1 kilo alıyor. Domates diğer çeşitleri etkiliyor” ifadeleriyle açıklayan da var. Vatandaşın “düğünde bunu takı olarak taksak nasıl olur?” diyerek dile getirdiği serzenişini söyleyen de var.

Domatesi tüketen vatandaşlar arasında şartlara göre fiyatı normal olarak değerlendirenler olduğu gibi yüksek bulduğunu ifade edenler de oldu. Domates fiyatlarındaki artışla ilgili konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci ise “Bir hafta 10 gün içinde fiyatlar aşağı doğru gidecek. Hafta sonundan itibaren bu sonucu görürüz” dedi.

Yorumlar (17)
ZENGİNLİK 4 yıl önce
Düşünebiliyormuydunuz bu ülke halkı zengin olacak 10 TL ye domates yiyecek kimse hayal dahi edemez. AK parti yapar.
Drtl 4 yıl önce
Tane 9 lira olmalı zengin fakir belli olsun kardeşim evinde domates olan zengin olmayan fakir olarak sosyal yardımlaşmaya işlenmeli ona göre kömür makarna yardımı yapılmalı
Yılmaz Yıldı 4 yıl önce
Fotoğrafı çeken haberci arkadaşı tebrik ediyorum
emek hırsızları 4 yıl önce
ben 7 tl den yaklaşık 1 aydır domates alıyorum. asıl çiftçi ürününü kaça satıyor. aradaki fiyat uçurumuna kim göz yumuyor. akp ye oy veren vermeyen üreticinin hakkını kim savunacak?????
Kanertesi 4 yıl önce
Domates uretımınde dunya 4. Turkıye en pahalı olanda turkıye bu mıllet saf hemserim ak saflar
Aa 4 yıl önce
Nerede mehter verenler? Bu fiyat mehter sesiyle güzel mi geliyor?
Tezgahcılar 4 yıl önce
İran ırak ustunden rusya dometesi aliyo kimi kandırıyonuz yasak edin yurt dısını düşsün fiyat
ESNAF'a 4 yıl önce
sen satiyon kardes?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın