banner851

banner614

FİYATLAR DÜŞÜK ŞİKAYETİ

banner619

Karadeniz bölgesinin önemli geçim kaynaklarından olan fındıkta Ağustos'un ilk haftası başlayan hasat ve harman devam ediyor. Üreticinin merakla beklediği fındık fiyatları ise kilogram başına 11,5-12 TL civarında seyrediyor. Üretici, fındığa verilen fiyatın düşük olmasından şikayetçi. Üretici temsilcileri ise emanete ürün verilmemesi ve ürününü pazara indirmede acele edilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor.

banner846
Ekonomi 23.08.2015, 14:34
9378
FİYATLAR DÜŞÜK ŞİKAYETİ
banner844
Geçen yıl yaşanan don olayı nedeniyle özellikle Doğu Karadeniz’de rekolte çok ciddi oranda düşmüş, buna bağlı olarak da serbest piyasada fındığın alım fiyatı 20 lirayı geçmişti. Bu sene sezon başında yapılan rekolte tahminlerinde geçen sezona göre ürünün daha fazla olduğu açıklanmıştı. Ancak fındık hasadının başlamasıyla üretici bir kez daha hayal kırıklığına uğradı. Temmuz ayının son günlerinde bastıran kavurucu sıcaklar, rekolteyi düşürdüğü görüşü hakimi.
Hava koşulları nedeniyle yaşanan rekolte ve randıman kaybından dolayı üreticiler, bunun fiyatı da etkilemesinden endişe ediyor. Rekoltenin tahminlerin altında çıkacağını belirten üretici temsilcileri, vatandaşlar fındığı emanete vermemeleri ve ürününü pazara indirmede acele etmemeleri konusunda uyarıyor.
Türkiye’de bu yıl fındık rekoltesi Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından 590 bin ton, Fiskobirlik’çe 650 bin ton, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 676 bin ton, Fındık İhracatçı Birlikleri’nce de 733 bin ton olarak tahmin edilmişti. Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, ilk açıklanan Düzce’deki 72 bin ton rekolte tahminin aşırı sıcaklardan 60 bin tona kadar düştüğünü kaydetmişti.
Yorumlar (19)
kieros 6 yıl önce
Hem emanete vermiş hem fiyat çıkacak diye bekliyor saf uyanık..Tek dua yüklü emanet alan tüccarların bir kaçının kaçması. emanete verenler başka türlü akıllanmayacaklar
nKÜÇÜK 6 yıl önce
SİYASETÇİLER...1.EMANET FINDIK BIRAKMA DEPOSU İSTİYORUZ.2..EMANET FINDIK KARŞILIĞI EMANETEN PARA-KREDİ İSTİYORUZ...
orhan esnaf 6 yıl önce
4 ton fındık topladım Allah iyi yerlerde harcamayı nasip etsin toprak altı gübrenin fiyatını soran yok 70 tl yaz gübresinin çuvalı 50 tl hani bunun ilacı hanı bunun tırpanı ışkını temizlıgi toplaması makınaya vurması bunlar hep masraf hedef 17.00 tl
Fındıkçı 6 yıl önce
Eren KARDEŞ hükümet temsilcisi gibi konuşmuş;;;))) fındığın fiyatı iyi, daha iyi olsa kötü MÜ olur, etin kilosu 45 tl oldu, benzin 4,60, millet rahatça gezse, yese kötümü, yeterliymiş, laf, senden 10 a alsın kendi 50 ye satsın, sende fiyat iyi de:::)
fınıdkçııı 6 yıl önce
fındık 25 tl. işine gelen tüccar gelip alsın. gelmeyen naş. nasıl olsa ihtiyacım yok. iç fındık 50 tl. kabuklu 10 tl.. byee byee canım bye byeeeeeeeee
Evrene 6 yıl önce
Kardesim fındıgın 7lira oldugu zaman isci fiyatı 30 liraydı simdi bizim burnu havada yerli iscimiz 65-70ten asagı girmiyor tarlalara bu yonden hic dusunen yok.. Benim urettigim malın icini adamlar bana 70 liradan satarken bi gariplik yok di mi
Findik tarimcisi 6 yıl önce
Bu fiuata da sukur. Ancak 2 ay sonra findik fiyati artacak kesin. Olan darda borcta olan bianince findigi paraya cevirmeye calisan ureticiye olacak. Tuccar yine kazanacak.
Evren 6 yıl önce
Fındık için gayet iyi bir rakam. Don olayı olmasaydı fındığın 7 lirayı geçeceği yoktu. O yüzden kimse hoplamasın zıplamasın. 3 ton fındığım var kimse fındığı yok konuşuyor demesin. Fındık için şuan 10 lira bile çiftçiyi üzmeyecek rakam.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14°
az bulutlu