banner851

banner955

GEÇMİŞTE ÇOK SIKINTI YAŞANDI

Düzce’de fındık hasadında sona yaklaşılırken, ziraat odası yetkilileri, geçmiş yıllarda emanetten kaynaklı yaşanan sıkıntılar göz önünde bulundurularak emanete ürün bırakılmamasının üreticilerin menfaatine olacağını bildirdi.

Ekonomi 12.09.2020, 14:17
1522
GEÇMİŞTE ÇOK SIKINTI YAŞANDI
banner1032

Düzce’de fındık bahçelerinde artık toplama işlemi sona ermek üzere… Üreticilerin bir kısmı kuruyan fındığını hemen satma yoluna giderken, bir kısmı ise “fiyat artar” düşüncesi ile ürününü bekletiyor. Bu süreçte 2020 ürünü fındık rekoltesi dikkate alındığında, bu yıl fındığın her zamankinden daha değerli olacağını vurgulandı.

Çiftçinin bu durumun farkında olduğunu ve pazara ürün girişinde durağanlık yaşandığının altını çizen ziraat odası yetkilileri, "Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile serbest piyasanın alım fiyatı aynı seviyede olmasına rağmen ne TMO'ya ne de serbest piyasada fındık satışı var. Sadece acil ihtiyacı olan üreticiler ürününü piyasaya indiriyor." ifadesini kullandı.

Bunun dışındaki üreticilerin fındık fiyatlarının yükselmesini beklediğine işaret edilerek, "Fındıkta yüksek fiyat beklentisi ister istemez bu sezon emanete olan talebi artırdı. Üreticiler büyük oranda ürününü emanete bırakıyor. Fındıkta emanet karlı gibi gözükse de büyük risk demek. Geçmiş yıllarda emanetten kaynaklı yaşanan sıkıntılar göz önünde bulundurularak emanete ürün bırakılmaması, üreticilerimizin menfaatine olacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

banner844
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu