banner851

banner614

GEREKEN DERSLER ALINDI!

Üretimin yüzde 11'ini karşılayan Düzce'de önemli bir geçim kaynağı olan fındık konusunda artık gereken dersler alındı. Her sezon öncesi 'Fiyat düşük' serzenişleri yapılan ancak konu verim olunca çalışmalar cılız kalan fındıkta artık adımlar daha profesyonel atılacak. Bunun için fındıkla ilgili tüm paydaşlar Akçakoca'da bir masa etrafında toplanıp daha kaliteli üretim için beyin fırtınası yaptı. Üreticileri harekete geçirmek için yol haritası çizildi.

banner619
Ekonomi 28.02.2019, 13:18 28.02.2019, 17:43
2189
Serbest piyasada fındığın 16 TL'ye kadar yükseldiği şu günlerde yeni hasat dönemi için hazırlıklar sürerken, Akçakoca'da fındıkla ilgili tüm sıkıntılar ve üreticilerin beklentileri Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde düzenlenen toplantıyla enine boyuna masaya yatırıldı.

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ev sahipliğinde kaymakamlık toplantı salonunda ilgili kesimlerin katılımıyla "Fındık Çalıştayı” düzenlendi.Toplantıya Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, ATSO Başkanı Mehmet Nazım Pazvant, Düzce Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Sevcan Öztemiz, Prof İsmet Yıldırım, Doç. Dr. Hülya Ünver, Tarım İlçe Müdürlüğü’nde görevli mühendisler ve fındık üreticileri katıldı.

Akademisyenler ile yereldeki aktörlerin katıldığı Fındık Çalıştayı’nda il genelinde fındık verimini arttırabilmek için çalışmaların nasıl olması gerektiği ile üreticilerin çalışmalara aktif olarak katılması için ne gibi tedbirlerin alınması gibi konular uzun uzun konuşuldu.Öncelikli problemlerin tespiti ve problemlerin çözümünde görev paylaşımının önemi üzerine durulan toplantının fındık konusunda yapılacak diğer çalışmalara öncelik olacağı ifade edildi.

Toplantıda alınan kararlar doğrultusunda yeni üretim sezonu için sahada verimin arttırılmasına yönelik çalışmaların başlatılmasına karar verildi.

Haber: C.ÜSTÜNER

Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
banner844
Yorumlar (21)
Komiklik 3 yıl önce
Ben sordum ismayile 12 buçuk muş fındık kimmiş 16 demiş
Yorum 3 yıl önce
Malesef findigi isleyip bi kademe deger katip dunya ulkelerine pazarlicak bi tesisimiz ve basarili ekibimiz yok yabancilarin avcuna dustuk daha cok bekleriz findik deger yapcak diye ey gidi ey
Düzceli, 3 yıl önce
Üretici bir sene akıllı olup emanete fındık vermesin bakalım fındık 30 tl yi görür...
nsm 3 yıl önce
vermisler findigi bir tekel'e. simdi de fiyati belirleyeceklermis. ciftci icin yerlesmis su anki zihniyet defedilmedikce alcak sürünmeye devam edeceksiniz. artik uyanin ve degistiri bu siyasi kadroyu.
Aa 3 yıl önce
Saçmalık! Verim artınca rekolte yüksek diye fiyat düşürülen ortamda fındık çok çok sz çıkmalı ki kıymetli olsun. Ağababalar da ihracattan çok kazanamasın! Tarla sıcağında ben yanayım, ağa baba emeğimi sömürsün, yok ya!!!
Recep 3 yıl önce
Gozunuz doymadi..findik 17 tl oldu..halada doymadiniz..mazot destegi gubre destegini okey masalarinda yersiniz.par bitincede aglarsiniz..findik 30 tl de olsa heb aylayacaksiniz..cunku doymayacaksiniz..oyunuzu 1 klo findiga satin.chpkk!!!!
çiftçi 3 yıl önce
Fındığın masrafını hiç hesapladın mı? doymazsın çünkü masrafını çıkarmıyor. Herkeste destek alamıyor ayrıca. Birsürü kriteri var o işin. Sen gel bizim yerimize bak topla tarlayı bakalım sonra cebine ne kalıcak çektiğin çileye değicekmi. Cepten gitti bu sene komple zarar fındık. Yakında gürcü amerikan fındığı yersin domuz gübreli.
Ali 3 yıl önce
Nerde 16 lira fındık? Adres yazında gidip satalım?
.. 3 yıl önce
eger findiga verilen degere gore oy verilirse bizde 31 haziranda akpye oy veririz anlayana...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın