banner851

banner955

GERİ SAYIM BAŞLADI

Düzce'de sık yaşanan ve can yakan iş kazalarını önlemek adına hayata geçecek uygulama için geri sayım başladı. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden hizmet alma yükümlülüğü 1 Temmuz 2017'den itibaren yürürlüğe girecek. Esnaflara yapılan uyarıda, iş sağlığı ve güvenliği için alınacak tedbirlerin bir maliyet olarak görülmemesi gerektiği vurgulanarak, maddi kayıplar telafi edilse de kaybedilen yaşamların telafisinin mümkün olmadığı üzerinde duruldu.

Ekonomi 30.05.2017, 12:59 31.05.2017, 13:54
5961
Kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 1 Temmuz'dan itibaren iş güvenliği uzmanı denetimlerinin başlaması dolayısıyla ilgili kesimlerden açıklamalar gelmeye başladı. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarlar ile yanlarında çalışanların iş kazaları, meslek hastalıkları ve idari yaptırımlarla karşı karşıya kalmaması için iş sağlığı ve güvenliği konusunda önlem alması gerektiğini vurguladı. 

'Çalışanlar da iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almalıdır'
Esnaf ve sanatkarların yerine getirmesi yükümlülükleri sıralayan Palandöken, 'Esnaf ve sanatkarlarımız, işyerinde risk değerlendirmesi yapmalı, acil durum planı hazırlamalı veya bu hizmetleri ilgili yerlerden temin etmelidir. Yangınla mücadele ve ilk yardım konularında önlem almalıdır. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutmalı ve belirlenen süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirmelidir. Çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim almalarını sağlamalıdır. Çalışanlarının, işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak, sağlık gözetimine tabi tutmalıdır' diye belirtti.

Az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri sahiplerini bilgilendirdi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri sahiplerini bilgilendirerek, '1 Temmuz'dan itibaren işyerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunlu hale gelecek. Bu tarihten itibaren denetimler de başlayacak. Bununla birlikte 10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri gerekli sertifikaya sahip olmaları halinde (işe giriş ve periyodik muayeneler hariç) iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecek.' şeklinde konuştu.

Palandöken iş sağlığı ve güvenliği için alınacak tedbirlerin önemini vurgulayarak, 'İş sağlığı ve güvenliği, işyerinin daha huzurlu, çalışanların daha mutlu ve işletmelerin daha verimli olabilmesi için bir gerekliliktir. İlerleyen günlerde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün daha da yaygınlaşmasını umuyorum.' dedi.
banner844
Yorumlar (1)
duyarlı esnaf 6 yıl önce
kanun çıkıyor, denetleyen yok. işverenden bekleniyor işveren bilerek kayıtsız kalıyor. kanunu uygulayanlara maliyetli oluyor. tekrar süre uzamaz inşallah. denetlemeler yapılmalı, iş kazaları minimuma inmeli.
Yeni Sayımız