banner851

banner614

‘GÖZ YUMMAYIZ, TİTİZLİKLE TAKİP EDECEĞİZ’

1 Ocak'tan itibaren geçerli olan elektrik tarifelerinin aralık faturalarına yansıtıldığı yönünde kuruma iletilen şikâyetler üzerine EPDK, aralık ayına ait faturaları mercek altına aldı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, faturalarında hata tespit eden vatandaşların acilen kurumlarına başvurmasını isterken, “Hatalı faturalandırmaya da kesinlikle göz yummayız, süreci titizlikle takip edeceğiz." dedi.

Ekonomi 12.01.2022, 10:48
1653
‘GÖZ YUMMAYIZ, TİTİZLİKLE TAKİP EDECEĞİZ’

Yeni yıl yeni zamlarla gelmiş, 1 Ocak gecesi elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda artışa gidilmişti.

Aralık ayı faturaları eline geçen çok sayıda vatandaştansa 1 Ocak itibariyle geçerli olacak tarifenin aralık ayına da yansıtıldığı şikayetiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvurmaya başladı. Bunun üzerine EPDK, 1 Ocak'tan itibaren geçerli olan elektrik tarifelerinin aralık faturalarına yansıtıldığı yönünde kuruma iletilen şikâyetler üzerine aralık ayına ait faturaları mercek altına aldı.

‘Farklı tarife uygulayan ağır bedel öder’

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, , perakende satış şirketlerinin ilk okuma tarihiyle son okuma tarihi arasındaki gün sayısına göre hesaplama yapmak zorunda olduğunu belirterek, "Perakende şirketleri, örneğin, aralık ayı içinde ne kadar gün varsa tüketimi ona göre oranlayarak eski fiyatlar üzerinden, ocak ayı içinde ne kadar gün varsa da yine tüketimi ona göre oranlayarak yeni tarife üzerinden hesaplama yapmak zorunda. Her tüketici kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır." diye konuştu.

‘Vatandaşımız hata tespit ederse acilen kurumumuza başvursun’

Tarife geçiş zamanlarında faturada görülen tüketime esas birim bedellerin EPDK tarafından yayımlanan tarifelerle uyumlu görülmediği durumlar oluşabileceğini ancak bu durumun nihai hesaplamaya kesinlikle etki etmeyeceğini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"1 Ocak'tan itibaren geçerli olan tarifelerin aralık ayı faturalarına yansıtıldığı yönünde kurumumuza şikayetler geliyor. Şirketlerin faturaları hesaplama yöntemi bellidir. Hiçbir şirket bu metodun dışına çıkamaz. Vatandaşlarımızın en ufak bir tereddüdü varsa internet sitemizdeki fatura hesaplama modülünü kullanmalarını ve herhangi bir hata tespit ederlerse kurumumuza acilen başvurmalarını bekliyoruz."

‘Göz yummayız’

Yılmaz, faturanın tanzim edildiği tarihin tutarı etkilemediğine ve tüketimin hangi tarihte yapıldığının belirleyici olduğuna dikkati çekerek, "Vatandaşlarımız müsterih olsun. Tüketim periyodunun artması veya eksilmesi bir adaletsizlik oluşturmaz. Hiçbir görevli tedarik şirketi de belirlenen tarifelerden farklı bir fatura hesaplama yaparak kendisine ilave bir gelir oluşturamaz. Ancak hatalı faturalandırmaya da kesinlikle göz yummayız, süreci titizlikle takip edeceğiz." dedi.

(AA / Öncü Haber Merkezi)

banner844
Yorumlar (4)
halk 2 hafta önce
olektrikler size haram zıkkım olsun...
Düzce 2 hafta önce
Geç bunları yalandan görüntü atı alan üsküdarı geçti
Madur 2 hafta önce
Adamlar bir numaralı dolandırıcı gibiler sanki katlarına ortağız da kaçak bedelini de bize yukluyolar birde 150 klovattan sonrası katlanmaya gidecekmiş bir doyun artık yettiniz haram olsun
halk 2 hafta önce
nereye şikayet edecez...tüm mahalle şikayetci..
-1
hafif kar yağışlı