banner851

banner955

“GÜBRE ADETA FÜZE GİBİ YÜKSELİYOR, ACİL TEDBİRLER ALINMALI!”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylül ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkının 3 buçuk kata ulaştığını açıkladı. Gübre ve yem fiyatarındaki artışı ‘füze gibi yükseliyor’ sözleriyle açıklayan Bayraktar, önlem alınmazsa tarım sektörün deki olumsuzlukların faturasının ağır olacağını söyledi.

Ekonomi 01.10.2021, 11:40 01.10.2021, 12:27
532
“GÜBRE ADETA FÜZE GİBİ YÜKSELİYOR, ACİL TEDBİRLER ALINMALI!”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylül ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkının 3 buçuk kata ulaştığını bildirdi.

Bayraktar, üreticiden 62 kuruş olan kuru soğan 2 lira 19 kuruşa, 66 kuruş olan maydanoz 2 lira 26 kuruşa, 2 lira 8 kuruş olan elma 6 lira 97 kuruşa, 2 lira 25 kuruş olan limon 7 lira 42 kuruşa, 4 lira 13 kuruş olan yeşil fasulye 12 lira 63 kuruşa, 12 lira 25 kuruş olan kuru üzüm 32 lira 80 kuruşa, 1 lira 88 kuruş olan marul 5 liraya, 3 lira olan süt 7 lira 87 kuruşa satılmaktadır. Eylül ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkı en fazla yüzde 253,23 ile kuru soğanda görüldü.” dedi. Bayraktar, eylül ayında fiyatı en fazla artan ürünün markette domates, üreticide sivri biber, fiyatı en fazla düşen ürün ise markette ve üreticide limon olduğunu kaydetti.

Gübre fiyatları astronomik hızla artıyor”

Bayraktar, tarımsal üretimin en önemli girdilerinden olan gübrede son dönemlerde yaşanan fiyat artışlarının da üreticiyi ciddi anlamda olumsuz etkilediğini belirterek,  “Üretici önünü göremiyor, başta gübre olmak üzere adeta füze gibi yükselen girdi fiyatlarını endişeyle izliyor. Acil tedbirler alınmalı! Yeni üretim sezonuna hazırlanan ve kuraklık endişesi taşıyan üreticilerimiz önünü göremiyor. Bu artışların devam etmesi halinde nasıl bir üretim yapacağını kestiremiyor.  Kuraklıktan dolayı rekolte kayıpları yaşayan, geliri azalan ve borcunu borçla kapatıp yeni kredi alamayan çiftçi bu fiyatlarla gübre alamaz ve gübre kullanamazsa verimde ve kalitede kayıplar meydana gelecek, bitkisel üretim düşecek, bu üretimi hammadde olarak kullanan hayvancılık sektörü de bundan darbe yiyecektir.” sözleriyle çağrı yaptı.

“Tarım sektörü ihmal edilmeye gelmez, faturası çok ağır olur”

Bir ülkenin kalkınmasında imalat, inşaat, enerji ve diğer sektörlerin önemli olduğunu belirten Bayraktar, “Ancak tarım sektörü çok daha önemlidir, çok daha hayatîdir, bu sebeple çok daha öncelikli olmak durumundadır. Tarımsal ürünlerin ikame edilmesi çoğu zaman imkânsızdır veya çok pahalıya mal olur. Tarım ürünleri arzındaki istikrar ve devamlılık, gündelik kaygıların ağır bastığı, plansız programsız, ucu açık ithalat politikalarıyla sağlanamaz. Üreticilerimize ödenen tarımsal desteklerin de yeterli olmadığı ortadadır. Bu desteklerin piyasalardaki fahiş girdi fiyatları titizlikle incelenerek mutlaka güncellenmesi ve makul düzeylerde artışların yapılması gerekmektedir.” açıklaması yaptı.

“Yem fiyatları da artıyor”

Yem fiyatlarında yaşanan artışın da hayvancılığı zora soktuğunu belirten Bayraktar, “Diğer yandan, son bir yılda besi yemi yüzde 53, süt yemi yüzde 55, sertifikalı tohumluk fiyatları yüzde 40-63 arasında ve elektrik fiyatları ise yüzde 56 arttı. Destek verilmeyen karma yem ve bitki koruma ürünlerine destek getirilmeli, tarımsal sulamada kullanılan elektrikte vergi ve fonlar kaldırılmalı fiyatta düşüş sağlanmalı ve sertifikalı tohumluk desteği artırılmalıdır.” dedi.

banner844
Yorumlar (3)
Nuri 1 yıl önce
Ekmeyi dikmeyi biraktik.hazira yoneldik.allta son model arabalar.her evde en az 4 tane cep teli..marketlere kazandirmaya basladik..sonrada yaygara.yandim abbas..yok ole dava..ekicen.bicecen.yiyecen..sonrada vir vir etmeyecen
Vatandaş 1 yıl önce
Fiyatlar pazarda da aynı markette de. Marketler kira, vergi, stopaj vb. birsürü gider kalemine sahipken pazarda fiyatlar neden düşmüyor?
sts 1 yıl önce
araçlar su yakmıyor yollar köprüler bedava değil her elden ele kdv alınıyor ekleniyor insanlar bedava çalışmıyor normal değil mi dolar 5 misli artmış
Yeni Sayımız