banner851

banner955

‘HAKSIZ REKABETE NEDEN OLUYORLAR’

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı, zncir marketlere yönelik yüzlerce farklı ürünün bir dükkânda satılmasının ticari ahlaka aykırı olduğunu vurgulayarak, ‘Herkes kendi işini yapsın’ dedi.

Ekonomi 24.01.2022, 14:15
1078
‘HAKSIZ REKABETE NEDEN OLUYORLAR’

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı, zincir marketlere yönelik bir açıklama yaparak esnafın kuralsız ve haksız şekilde ilerleyen ticari hayatta ayakta kalmasının gittikçe zorlaştığını ifade etti.

‘Zincir marketlere düzenleme gelmeli’

Herkesin artık kendi işini yapması gerektiğinin altını çizen Kayıkcı, “Bu tekelleşmeye karşı esnafımız bir de üreticinin kendisine ve zincir marketlere farklı fiyattan ürün satması yüzünden esnafta ürün pahalı algısı ile boğuşuyor. Bir üründen on tane alan esnafa farklı, yüz bin tane alan zincirlere farklı fiyat veriliyor. Perakende Yasası bir an önce çıkmalı ve zincirlerin açılış saatleri, konumları ve sattıkları ürünlere kural getirilmeli.” dedi.

‘Herkes kendi işini yapmalı’

Zincir marketlerde yüzlerce çeşit ürününü satışının yapıldığına dikkat çeken Kayıkcı, “Tütün mamülü ve alkollü içki, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya, kırtasiye ürünleri, züccaciye, hırdavat, oyuncak, tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim (kıyafet, ayakkabı, terlik vb.), hediyelik eşya, oto yedek parça ve aksesuar, kesme çiçek, işlenmemiş et ürünleri, deniz ürünleri, unlu mamul ve pastane ürünlerinin satışını zincir marketler yapmamalı. Bir ürünü satarken o ürün hakkında tam anlamıyla da bilgi sahibi olmak gerekir. Ehliyet parayla sahip olunabilir ama araba kullanmak parayla satın alınamaz. Yani herkes kendi işini yapmalı. Eti kasap, sebze meyveyi manav satmalı.” ifadelerini kullandı.

‘Haksız rekabet oluşturuyorlar’

Haksız rekabet ortamını lokanta, pastane gibi çalışarak da yapıldığını belirten Kayıkcı sözlerine şöyle son verdi: “Zincir marketin içerisinde lokanta, fırın, pastane gibi yerler de mevcut. Bu yerler bir fırıncı esnafı ya da lokantacı esnafı gibi denetimlerden geçmiyor, belirlenen belgeleri almıyor, ayrı bir işletme gibi çalışmıyor. Bu haksız rekabet ortamını tetikleyen durumların son bulması için Perakende Yasası bir an önce çıkmalı ve bu adaletsizlik esnaf açısından son bulmalı.”

banner844
Yorumlar (4)
sts 11 ay önce
bu marketler olmasa düzce daha pahalı olurdu kimse bu marketlere dokunmasın ben memnunum eğer razı değilseniz sizler daha ucuza satın
Zeki 11 ay önce
O koltukta oturmanın gereğini yapıp açıklamanız ı yaptınız şimdi bir iki sene yan gelip yatınız dinleniniz
Uğur 11 ay önce
Başkan konuştu zahmet oldu başkanım
Rahat düdükleyin 11 ay önce
Kendin demişsin Küçük esnaf üreticiden az adet aldığı için daha pahalıya alıyor, zincir marketler daha ucuza alıp daha ucuza satıyor. Daha dün enflasyonun sebebi diye marketleri suçluyordunuz, şimdi de ucuz satıyorlar diyorsunuz. Siz vatandaşı kazıklayacaksınız diye marketler mi kapansın!
Yeni Sayımız