banner851

banner614

“HAKSIZ REKABETE NEDEN OLUYORLAR”

Salgınla mücadele kapsamında hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında kapalı kalmak zorunda olan esnaftan neredeyse her türlü ürünün satıldığı ancak kısıtlama günlerinde açık olan zincir marketlere tepkiler yükselmeye devam ediyor. Tepkinin adresi bu kez Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Düzce Şube Başkanı Mehmet Tuncer oldu. Tuncer yaptığı açıklamada bu marketleri “üç harfliler” olarak nitelendirerek, “Bu mağaza zincirleri ülke çapında zaten zor durumda olan esnafın bitmesinin en büyük sebebi olmuştur” ifadelerini kullandı.

banner619
Ekonomi 27.01.2021, 15:27 04.02.2021, 16:22
5914
“HAKSIZ REKABETE NEDEN OLUYORLAR”

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) ile mücadele için hafta sonları için getirilen sokağa çıkma yasağında sekiz hafta geride kalırken kısıtlama günlerinde dükkanlarını açmaları yasak olan esnaftan neredeyse her türlü ürünün yer aldığı ancak hafta sonu kısıtlamalarında açık olan zincir marketlere tepkiler yükselmeye devam ediyor.

Zincir marketlerde gıdadan elektroniğe, hırdavattan züccaciyeye, kıyafetten nalbur malzemelerine kadar A’dan Z’ye pek çok kategoride ürünler satılırken bu alanların asıl satıcıları Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereği dükkanlarını açamıyor.

Hal böyleyken salgın nedeniyle ekonomik açıdan zor günler geçiren küçük esnaf ile büyük zincir marketler arasında haksız rekabete neden olmasına Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Düzce Şube Başkanı Mehmet Tuncer, yaptığı yazılı açıklamayla şekilde tepki gösterdi.

“ÜÇ HARFLİLER GELİR ADALETSİZLİĞE NEDEN OLUYORLAR”

Son yıllarda yaşanan ekonomik sürecin çalışanlar arasındaki gelir dağılımında büyük farklılıkların oluşmasına sebep olduğunu belirten Tuncer, “2002 yılında çalışanların %8 i asgari ücretle geçimini sağlarken günümüzde asgari ücretle geçinenlerin oranı % 46 ya yükselmiştir. Bu hızla büyüyen gelir adaletsizliği maalesef esnaf tarafında ÜÇ harfliler diye tabir edilen BİM ŞOK ve A101 gibi firmaların eline geçmiştir” ifadelerini kullandı.

“ÜLKE ÇAPINDAKİ ESNAFIN BİTMESİNE SEBEP OLDULAR”

“Her mahalle her köşe başı her yerleşim yeri hatta köylere bile açılan bu mağazalar her ürünü satmaktalar” diyen Tuncer, “Bu salgın hastalık sürecin de kapalı kalan esnafın payını bu üç harfliler aldı. Bugün züccaciyeden iç çamaşırına Elektrikli ev aletlerin den ayakkabıya giysisinden ev tekstiline bütün çeşitleri bulunduran bu mağaza zincirleri ülke çapın da zaten zor durum da olan esnafın bitmesinin en büyük sebebi olmuştur” sözleriyle zincir marketlere karşı ses yükseltti.

“ESNAFIN YOK OLMASINI NEDEN SEYREDİYORLAR?”

Bugün toplamda 30 bine yakın mağaza sayısına sahip zincir marketlerin orantısız ekonomik güçleriyle esnafın sonu getirdiğini savunan Tuncer, “Şu an esnaf maalesef ülkemizin bel kemiği yok olmuştur.  Soruyorum bu mağaza zincirleri kim ve kimlerin bu mağaza zincirlerini kimler neden destekliyorlar ve kimler neden esnafın yanında değil hep onların yanındadır? Neden esnafın yok olmasını seyrediyorlar?” diyerek yetkililere haksız rekabeti ortadan kaldıracak önlemler alma çağrısı yaptı.      

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (25)
M.C 9 ay önce
Vallah hiç kısıra bakmasın esnaf. İnsanların güveni kalmadı kime ne kitlerden mantıcı olduktan sonra daha çok müşteri beklerler. En az bir lira fark var ürünlerde. Normal fiyata satsınlar insanları kazansınlar. Rekabet her zaman tüketici için iyidir.
Osman 9 ay önce
Esnaf mı sen mi? Senin esnafa ettiğin nedir 5 harfli?
Onur 9 ay önce
Sattiniz curumus etlerin hesabini nasil verceksiniz bakalim bu dunyada yasadiniz kafaniza gore zam gergun hic dusunmediler bigun bu cumayerli size bunun faturasini keser diye deymenin suyu kesildi
Ahmet Türkmenoğlu 9 ay önce
Gündem bu mu Düzce de kapanan dükkan ve esnafın sıkıntılarını dile getirin boş yapmayın milletin aklı ile dalga geçmekten vazgeçin. Hep cukka peşindesiniz
Deli cesaretli 9 ay önce
Boş boş konuşmayın 3 zincir market olmasa mülteciler gibi oluruz neyden bahsediyorsun millet o 3 market sayesinde donduruyor islerini kalıcı konutta bakkal 1 litre kolayi 5.5 liraya satıyor ben nasil koruyabilirim ki bakkal bizi kaziklamaya calisiyor
81 9 ay önce
Hangi işimizde adalet varki
Engin 9 ay önce
İyiki bu marketler var adamlar sattığı ürünün arkasında duruyorlar Düzce'de hangi esnaf hangi sattığı ürünün arkasında duruyor varmı öyle bir erkek ben 38 yıldır görmedim esnafın işi gücü yalan dolan işinize bakın düzce sizin gibi açlar yüzünden gelişmiyor
hasan 9 ay önce
o3 harfliler olmasa şu an yağın 5 litresi 200 tl yi bulurdu. İyi ki varlar.
hadi oradan 9 ay önce
Sözde Diyanetin 'Sapkın Toplumlar' diye fetva verdiği Batı'da neden esnaf bittik demiyor? Neden enflasyon eksilerde sürünüyor?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın