banner851

banner614

HALK İSYAN ETMESE BU KARARI ALIR MIYDINIZ?

banner619

Düzce’de yoğun tepkiye neden olan elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin keyfi harcamalarının elektrik faturalarına eklenmesi hamlesinden geri adım atıldı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için kurulumuzun bugün toplanarak aldığı kararla tebliğde yer alan temsil ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz." dedi.

banner846
Ekonomi 14.12.2020, 12:01
2478
HALK İSYAN ETMESE BU KARARI ALIR MIYDINIZ?
banner844

Koronavirüs salgını nedeniyle azalan gelirlere karşılık artan maliyetlerle başa çıkmaya çalışan vatandaşların sırtına bir de keyfi harcamaların yüklenmesi büyük tepkiye neden olmuştu. Geçtiğimiz hafta gündeme gelen yeni tebliğe göre; elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi harcamalarının 5 yıl elektrik faturalarına eklenecek olması vatandaşı isyan ettirdi.

Haberin sitemizde yer alması ile birlikte Düzceliler, zamlarla kabaran faturalara bir de temsil-ağırlama giderlerinin eklenmesine adeta ateş püskürdü. Çığ gibi büyüyen tepkiler üzerine beklenen adım geldi.

EPDK Başkanı Yılmaz’dan açıklama

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik dağıtım şirketlerinin bağış, sponsorluk, reklam ve tanıtım giderleri, ceza, temsil ve ağırlama, ilan ve dernek aidat giderlerini artık tarifeden alamayacağını açıkladı.

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, kurumun 2021-2025 tarife dönemi çalışmalarını tamamladığını ifade etti.

Daha önceki (2016-2020) tarife döneminde yer alan maliyetlerin ve vatandaşa hizmeti etkileyecek faktörlerin gözden geçirildiğini kaydeden Yılmaz, şebeke kalitesinin artırılması ve kesintilerin tamamen ortadan kaldırılması, kayıp kaçakla mücadelede hedeflere ulaşılması, bakım ve onarım faaliyetlerinin artırılması, doğru ve etkin yatırımlarla istihdamın artırılması için yol haritası belirlendiğini aktardı.

Yılmaz, yeni dönemde önceliğin tüketicilere kaliteli hizmet sunulması olduğuna dikkati çekerek, "Dağıtım şirketleri kaliteli hizmet sunduğu ölçüde gelir kazanacak. Tüketiciyi üzen, kaliteli hizmet vermeyen ise gelir kaybına uğrayacak." ifadelerini kullandı.

“Bunlar mali mevzuatta bulunan giderler, kesinlikle yeni bir kalemin eklenmedi”

Geçen hafta gündeme gelen dağıtım gelirlerine ilişkin tebliğle ilgili temsil-ağırlama gideri konusunun kamuoyuna yanlış aksettirildiğini ve siyaset malzemesi yapıldığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

"İşin doğrusunu bir kez daha anlatmak gerekiyor. EPDK bu tebliğle zam ya da bir fiyat artışı yapmadı. Temsil ağırlama gideri ve tebliğde yer alan diğer kalemler 2011 ve 2016’da yayımlanan tebliğlerde ve dağıtım hizmetlerinin başladığı dönemden bu yana, hatta özelleştirme öncesinde dahi, tarife hesaplarında yer alan, mali mevzuatta bulunan giderler. Yani kesinlikle tarifelere yeni bir kalemin eklenmesi söz konusu değildi ve biz EPDK olarak bu kalemlere sınırlama, limit getirmiştik. İşin doğrusunu bilen kişilerin dahi konuyu siyaset malzemesi yapması, vatandaşlarımızın EPDK'ye ve enerji sektörüne duyduğu güveni zedeleyecek açıklamalar yapması bizleri üzdü. Tüketicilerimizin hakkına halel getirecek bir adım atmamız asla söz konusu değildir. Sektörümüze yönelik güveni korumamız, polemiklerle vatandaşımızın kafasını karıştırmaya çalışanlara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için kurulumuzun bugün toplanarak aldığı kararla tebliğde yer alan temsil ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz. Şirketler bu tip giderlerini tarifeden alamayacak, gelir elde edemeyecek."

Böylece, alınan karar sonrasında elektrik dağıtım tarifesinde artık bağış, sponsorluk, reklam ve tanıtım giderleri, ceza, temsil ve ağırlama giderleri, ilan ve dernek aidat giderleri yer almayacak.

ÖNCÜ HABER MERKEZİ

Yorumlar (14)
Sanayici 8 ay önce
Atların bu millete bu millet hak ediyor daha başka ne varsa abonulere yükleyin çeker bu kerizler
Düzceli 8 ay önce
Bir sekilde bu masraflar yine ceplerimizden cikiyor beyan edilmesede maaleseff
Kadir 8 ay önce
Diğer saçma giderler de kaldırılsın. TRT Payı vs. nedir bu ya! Koskoca trt halen milletin faturasından karın doyuruyor. Saçmalık üstüne saçmalık!
Bahadır 8 ay önce
Kafaya koydunuzya bugün geri cektik dediginizi başka kılıf atında yine kitlersiniz vatandaş a seçtiğimiz vekillerin tepki göstermesi gerekirken halk tepki verecek nereye kadar
Düzceli 8 ay önce
yiyin efendiler yiyin, bu içaçıcı sofra sizin;
doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!
Hayda 8 ay önce
Dogudaki faturaları ödesinler duzelir
Osman 8 ay önce
Adını değiştirir gine bize yaslarlar
Epdk 8 ay önce
Bırakın bu işleri siz almak isteyin her türlü vatandaştan alırsınız bu millet salak ya herşeye inanır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın