banner851

banner955

HAYALLER SUYA DÜŞTÜ

Gelen zamlar karşısında eriyen asgari ücrete temmuz ayında ikinci zam beklentisi sürerken konuya dair peş peşe gelen açıklamalar hayalleri suya düşürdü. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun vakti aralık ayıdır” dedi ancak “Fevkalade bir durum olursa tartışılır” diye de ekledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin ise, “Asgari ücret zammı bugün için gündemimizde yok. Zaten net bir artış yaptık.” açıklaması yaptı.

Ekonomi 31.03.2022, 16:06
1363
HAYALLER SUYA DÜŞTÜ

Yüzde 50’yi aşan enflasyonla kendini iyiden hissettiren hayat pahalılığına karşı yılbaşında yüzde 50 oranında zam yapılan asgari ücrete ikinci zam yapılacağı beklentisi doğmuştu. Hükümet ve AKL Parti kanadından ‘gerektiğinde her türlü adımın atılacağına’ dair yapılan açıklamalarla umutlanan asgari ücretli çalışanlar, son açıklamalarla hüsrana uğradı.

“BUNUN VAKTİ ARALIKTIR”

Özbekistan ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan asgari ücret zammına ilişkin, "Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti aralıktır. Vakti geldiğinde de asgari ücretle sorumlu olan sendikalar ve Çalışma Bakanlığım otururlar konuşurlar, adımı atarız. Durum bu.” dedi.

“FEVKALADE BİR DURUM OLURSA TARTIŞILIR”

Bir zam ihtiyacı olması durumunda konunun tartışılacağını belirten Erdoğan, “Fevkalade bir durum olup olmadığı noktası orada yine tartışılır. Yani eğer asgari ücret vatandaşımı hakikaten enflasyona ezdiriyorsa, o görüşmelerde belirleme de ona göre yapılır. Olağanüstü bir gelişme olduğu zaman biz bunlara da kapalı değiliz.” diye konuştu.

BAKAN BİLGİN: GÜNDEMİMİZDE YOK

Erdoğan’ın aralık ayını işaret eden konuşmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temmuzda asgari ücrete ikinci kez zam yapılması talebine kapıları kapattı.  Daha önce, "Tartışmayı anlamlı bulmuyorum. Çok önemli artış yaptık" diyen Bakan Bilgin, yeni açıklamasıyla hayalleri bir kez daha suya düşürdü. Asgari ücrete ikinci kez zam yapılmayacağını belirten Bakan Bilgin, "Asgari ücret zammı bugün için gündemimizde yok. Zaten net bir artış yaptık. Daha 3 ay oldu. Dolayısıyla bugünden böyle bir tartışmayı anlamlı bulmuyorum" dedi.

Yorumlar (1)
Adnan 6 ay önce
Seçimde görüşürüz fazla lafa gerek yok.
12
açık