banner851

banner614

HAYATIMIZI NASIL ETKİLEYECEK?

Dolardaki yükseliş durdurulamıyor. Serbest piyasada 3,4449 liradan alınan dolar 3,4496 liraya satılıyor. Tutulamayan fiyatları ile tarihi rekorlar kıran Dolar konusunda devlet, yeni tedbirleri devreye sokmaya hazırlanıyor.

banner619
Ekonomi 27.11.2016, 15:59 28.11.2016, 17:58
1520
HAYATIMIZI NASIL ETKİLEYECEK?

12 Ekim 2016 tarihinde 3.0974 TL ile tüm zamanların rekoruna ulaşan doların ateşi dinmiyor. Bugün itibariyle serbest piyasada 3,4449 liradan alınan dolar 3,4496 liraya satılıyor. Ekonomi uzmanları, bu süreçte Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan Cumhurbaşkanlığı Sistemi açıklamaları ve ABD Seçimleri gibi etkenlerin kur ve faizin yönünü yukarı taşıdığına dikkat çekiyor. Bu gelişmeleri yakından takip eden Türkiye piyasasında ise liranın gerginliği sürüyor.

"1. neden: Dünya konjonktürü, 2. neden: Fırsatçıların getirdiği süreç"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, doların ateşinin neden yükseldiğine dair yaptığı açıklamada, "Bir dünya konjonktüründen kaynaklanan nedenler, iki ülkemizde fırsatçılık yapanların getirdiği bir süreç var. Yeni tedbirler ve yeni değerlendirmeler yapmak durumundayız." dedi.

"Şirketlerde işten çıkarma gibi küçülme meydana gelebilir"
CNN Ekonomi Haber Müdürü Ebru Baki ise CNN Ana Haber'de dolardaki artışın hayatımızı nasıl etkileyeceğini şöyle anlattı: “Dolar dünyada güçleniyor. Doların artması demek şirketlerin maliyetlerin artması demek. Şirketlerin karlılığını etkileyen bir durum. Banka dışı sektörde 211 milyar dolarlık bir açık pozisyon var. Dolayısıyla bunun getirdiği bir yük var. Cari açığın finansmanı önemli. Karlılık düşüp maliyetler arttığı zaman şirketlerde işten çıkarma gibi küçülme meydana gelebilir. Bunun korunması için adımlar atılması lazım. mesele ev kiralıyorsun, dolar yükseliyor. Benim param çok değer kaybederse seneye bana yüzde 25 zam yapar mısın diyen ev sahipleri ile karşılaşabilirsin. İşte budur etkisi. Her şey pahalı gelmeye başladı. Çünkü senin paran eridiği için her şey pahalı gelmeye başlar, alım gücü azalır. Turizm gelirlerindeki sıkıntı zaten malum. Portföy girişi önemli. Doğrudan yatırımlar yarı yarıya azaldı. Acil yatırımları artması ve portföy girişini yeniden sağlayacak adımların atılması ama her şeyden önce güvenin tazelenmesi lazım.” 

banner844
Yorumlar (11)
murat d 5 yıl önce
ulmınatı ne ısterse o oluyor .bızler oyuncagız dunyada paara kımlerın kontrolunde bı dusunun ancak bu toprakların ınsanı ne zaman dınden ımandan ahlaktan edepten terbıyeden uzaklastı ıste o zaman hapı yutmus olacak yoksulluk olur ama ahlaksızlık asla ve asla olmamalıdır her sey para degıldır degerler vardır degerlere sımsıkı sahıp cıkılmalıdır
Hayaldi gerçek oldu 5 yıl önce
Dolar artıyor fındık düşüyor istikrar sözü olanlar; İZLİYOR.
Fındıkçı 5 yıl önce
Fındık dolarla ihraç ediliyor ams dolar arttıkça fındık düşüyor
nsm 5 yıl önce
ve sandikta kime oy verdin? fiskoyu aradan cikarip findigi bu hale getiren akp'ye.senin dert yanmaya hakkin var mi?
ertan demir 5 yıl önce
hiç boşuna anlatmayın akp li vatandaş çok mutlu hayatından banane dolar dan abd düşünsün diyor benzin 5 lira oldu diyorum ben hep 20 liralık alıyorum banane diyor dolar 10 lira bile olsa akp burada ülke mutluluk içerisin de olacaktır.
benden söylemesi 5 yıl önce
Açık olalım krizin daha başındayız gelmekte olan dalga bundan önceki krizlere benzemeyecek ne 94 ne 2001 ne 2008 bu kriz çok ağır ve uzun süreli olacak evvela iflaslar ardından konut balonu ve eş zamanlı reel sektör krizi devreye girecek.İşsizlik çok artacak dolar bazında gsmh 2000 li yıllara geri gidecek akpnin bol ve ucuz dolara endeksli ekonomi politikası çöktü. zaten türkiyeyi ihya edende ne derviş ne akp idi FEDin 14 yıldır dünyaya sürdüğü ucuz dolardı akp şanslı idi çünkü tam bu dönemde iktidar oldu bakın nasıl kademe kademe çöküyorlar herşey ortada refahı sağlayan akp değil FED ve onun zayıf dolar projeksiyonu idi.Akp bu dönemde ne yaptı milleti işadamlarını bol bol borçlandırdı toplam borç 640 milyar dolardır bugün ve bu borç türkiyenin önümüzdeki 15-20 yılını ipotek altına almıştır.Cebinizdeki 1 tl olsa bile paranın değerini bilin zaman ev araba alma devri değil tutumlu olun gereksiz para harcamayın yakında çook lazım olcak o 1 tl bile.
fırat 5 yıl önce
Kardeş iyi söylemişsin de alınan borcun karşılığı varsa neden sıkıntı olsun ki .Alınan kredi ile ev alınıyor arsa alınıyor araba alınıyor altın alınıyorsa sadece ekonominin çarkı çalışıyor demektir .Ama alınan borç ile lüks otellerde tatil yapılıyorsa ,şatafatlı düğünler icra ediliyorsa o zaman tehlike var demektir.
ne olacaktı? 5 yıl önce
Üretmeden tüketmeye çalışmamızdan kaynaklanıyor. Üretmiyoruz, sürekli tüketmeye çalışıyoruz. Sürekli yurtdışından ithalat yapıyoruz. İhracatımız düşük.Doların yükselmesi, ötv zamları hep bundan kaynaklanıyor. Üretim ve imalat ekonomisine geçmediğimiz sürece hangi hükümet gelirse gelsin sonuç değişmez.
nsm 5 yıl önce
asgari ücret ocaktan bu yana %16 erimis. daha da eriyecek. sen ne yapiyorsun ak arkadas? hüllooooglardasin. sana sectigin bu beceriksizler bile cok,
nsm 5 yıl önce
ekonomi iyi gidiyor masalini anlatanlar, bu tabloyla ya beceriksizliklerini kabul edecekler, ya da eger bu millet bu masala inaniyorsa onlarla dalga gecmeye devam edecek. ortadaki bu durum, iktidara gelme dönemindeki krizden de beter. kaybolan/eriyen para, o zaman batan bankalardan yitirilen paralardan daha beter. bu iktidarin gidisi de herhalde milletin cüzdanini vurmasindan sonra olacak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın