banner851

banner614

İLK ADIM ATILDI!

Bakan Faruk Özlü'nün "Türkiye'yi Ar-Ge cenneti yapalım" çağrısı doğrultusunda Düzce'de düğmeye basıldı. Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından Düzceli sanayicilere Ar-Ge ve Tasarım merkezleri konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda işadamlarına seslenen Düzce Valisi Zülkif Dağlı, "Bakanımız Ankara'da ilimizi temsil etmesi hepimiz için büyük bir fırsat. Bunun değerini, nimetini değerlendirmek durumundayız. Eğer değerlendiremezsek, hiçbir şekilde buradaki vebalin altından kalkamayız." dedi.

banner619
Ekonomi 10.11.2016, 17:39 10.11.2016, 20:54
3385
İLK ADIM ATILDI!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası tarafından  düzenlenen Ticaret ve Sanayi Şurası'nda, Bakan Faruk Özlü'nün özellikle üzerinde durduğu ve toplantıya katılan işadamlarından sayısının arttırılmasını istediği Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) Merkezleri konusunda ilk adım atıldı. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından Düzceli sanayicilere AR-GE ve Tasarım Merkezleri tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 
Düzenlenen toplantıya Vali Zülkif Dağlı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü İlker Murat Arı, Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar, TSO Başkanı Fahri Çakır, TSO Meclis Başkanı Ertan Taşlı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Şule Ciritçioğlu ve sanayiciler katıldı. 
 
"BİZE DÜŞEN ÇOK GÖREV VAR"
Vali Zülkif Dağlı yapılan bilgilendirme toplantısındaki konuşmasında, toplantının ilimiz için önemine vurgu yaparak; “Genel müdürümüz de buraya kadar geldi. Bu ilimiz için önemli. Dünya'da AR-GE için ayrılan payların ne kadar yüksek olduğunu düşünürsek bizdeki durumun da ne derece düşük olduğunu görmüş oluruz. 2002 yılında milli gelirimizin yüzde yarımı ARGE merkezleri ve harcamaları için ayrılırken şimdi 15 yıl sonra yüzde birindeyiz. Bu baktığımız zaman eskiye göre iyi bir oran ama Japonya, Amerika, Kore gibi baktığımızda bu rakamın ne kadar düşük olduğunu ortadadır. Burada bize düşen çok görev var. Sayın bakanımızın talimatıyla ve sizlerin de talepleriyle... Talep olmadan hiçbir şey olmaz. Önce biz isteyeceğiz.” dedi.

"EĞER DEĞERLENDİREMEZSEK VEBALİN ALTINDAN KALKAMAYIZ"
Dağlı son olarak istekli olunması ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Düzceli olmasının bizim için avantaj olduğunu ifade ederek; “Sizler istekli olduğunuz için buradasınız. Arkadaşlarımız burada. Talep etmek durumundayız. Bakanımızın bu konuda çok büyük destekleri var. Bakanımız Ankara'da ilimizi temsil etmesi hepimiz için büyük bir fırsat bunun değerini, nimetini değerlendirmek durumundayız. Eğer değerlendiremezsek, hiçbir şekilde buradaki vebalin altından kalkamayız. Onun için bu toplantı önemli. Bu toplantının verimli olmasını diliyorum. Arkadaşlarımız konuyu detaylı olarak anlatacak sadece anlatmakla da kalmayıp bir koç gibi sizlerin yanında olup birebir adım adım takip edilecek arkadaşlarımız tarafından. Bu da bizim için bir fırsat.” diye konuştu.

Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Arı, Ar-Ge Reform Paketi ile birlikte ortaya çıkan fırsatlardan biri olan Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri hakkında bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. 

"DÜZCE BİZİM İÇİN FARKLI"
"ARGE ve tasarım merkezleri düzenlemesi kanunumuzda gerçekleştirilen yeni uygulamalar ile birlikte ciddi avantajları firmalarımız için fırsatları da beraberinde getirdi." diyerek sunumuna başlayan Arı, şöyle devam etti: "Yüce meclisimizin iradesi ile Mart 2016'da bizim Ar-Ge Reform Paketi olarak ifade ettiğimiz 6676 Sayılı Kanun yasalaştı ve bunun akabinde bildiğiniz gibi kanun maddelerinin uygulamasında ikinci mevzuat dediğimiz yönetmelikler ve usul esaslar da var. Ağustos 2016'da da Ar-Ge Reform Paketi'ne ilişkin yönetmelikler bakanlar kurulu kararları düzenlenerek ikinci mevzuatta tamamlanmış oldu. Ancak tüm bu düzenlemeler tabii ki sanayicilerimiz ve özel sektörümüzü daha rekabetçi bir yapıya kavuşması için. Ama bu düzenlemelerin sanayicilerimize anlatılması ve onların bu düzenlemelerden net bir şekilde haberdar olması adına illerde etkinlikler gerçekleştirmeye başladık. Bugün buraya 15. ilde 20'nin üzerindeki etkinliklerimizden bir tanesini gerçekleştiriyoruz. Düzce bizim için biraz daha farklı. Sayın bakanımızın himayelerinde gerçekleştirdiğimiz bu toplantıyı hayırlı bir şekilde sonlandırmaya gayret edeceğiz. Bu toplantının amacı bu toplantıdan çıktıktan sonra 3 temel soruyu cevaplamanızı yada 3 temel soru hakkında bilgileri edinmiş olmanızı temenni ediyoruz. Birincisi Ar-Ge ve tasarım merkezi nedir?. Ar-Ge veya tasarım merkezlerinde sağlanan indirim ve istisnalar nelerdir? Hangi avantajları olur? ve son soru olarak da Ar-Ge veya tasarım merkezi olmak için ne yapmak gerekir?, Nasıl bir süreç izlemek gerekir? İşte bu 3 sorunun cevabını sunumda sizlere arz etmeye gayret göstereceğiz."

Yorumlar (0)