banner851

banner955

İNDİRİM ALDATMACASI SON BULDU

Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik kapsamında, indirimler son 30 günün en düşük fiyatı üzerinden uygulanacak. Etiketlerde, indirim öncesi ve indirimli fiyat birlikte yer alacak.

Ekonomi 01.03.2022, 15:09 01.03.2022, 15:13
1718
İNDİRİM ALDATMACASI SON BULDU

Ticaret Bakanlığı tarafından Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler yürürlüğe girdi. Bu kapsamda, indirim öncesi ve indirimli fiyat birlikte yer alacak, fiyat indirimi son 30 günün en düşük değeri üzerinden yapılacak. Etiket ve listelerde yer alan hususların Türkçe yazılması da zorunlu oldu.

Ambalajlı malın satış fiyatından ayrı olarak ambalajın teslimine ve iadesine ilişkin depozito bedeli varsa söz konusu bedelin tutarı da etiket ve listelerde bulunacak. Perakende olarak satışa arz edilen mallara konulması zorunlu etiketler, malın niteliğine, satışa sunulduğu yerin büyüklüğüne, ticari usul ve adetlere göre malın veya ambalajının yahut kaplarının üzerine, aynı nitelikteki mal gruplarının veya raflarının üzerine konulmak, dikilmek, zımbalanmak, yapıştırılmak, bunlara herhangi bir bağla tutturulmak veya asılmak suretiyle kullanılacak.

İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimden önceki satış fiyatının tespitinde, tenzilatın uygulandığı tarihten önceki 30 gün içinde kullanılan en düşük fiyat esas alınacak. Meyve ve sebze gibi çabuk bozulabilen mallara ilişkin etiketlerde indirim miktarı veya oranı hesaplanırken indirimli fiyattan bir önceki fiyat esas alınacak. Bu hususlara ilişkin ispat külfeti satıcı veya sağlayıcıya ait olacak.

Yorumlar (1)
vatandaş 7 ay önce
denetim başlasa ne olur.ekonomi çökmüş batmış.20 yıldır hükümetteler.ekonomiyi mahvettiler.mandalinayı kilo klio alıyorduk.şimdi tane tane alınmaya başlandı.denetimmiş.ekonomi batmış ne denetimi.akp ye oy verelim hala daha.
12
açık