banner851

banner955

İNDİRİM DEĞİL BİNDİRİM DEVAM EDİYOR

Döviz kurundaki düşüşün fiyatlara da indirim olarak yansıması yönündeki çağrılarının dikkate alınmadığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Zamlarda dövizin gerçekten bahane olduğunu gördük. Enflasyonu arttırıp, piyasalardaki güveni azaltan bu fırsatçılar için gerekli önlemler zaman kaybedilmeden alınmalı." ifadesini kullandı.

Ekonomi 25.12.2021, 13:03 25.12.2021, 17:41
961
İNDİRİM DEĞİL BİNDİRİM DEVAM EDİYOR

Dövizin düşmesi ile birlikte her kesim dört gözle marketlerde indirim görmeyi beklerken yine zamlarla karşılaştı. Bu duruma tepki gösteren esnaf konfederasyonu, “Yeni yıl bahane fiyatların yükselmesi şahane!” çıkışında bulundu.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, “Dövizin düşüşe geçtiği andan itibaren fiyatlara da indirim olarak yansıması yönündeki çağrılarımız dikkate alınmadığı gibi, vatandaşın da tek beklentisi marketlerdeki indirimken, sudan peçeteye yine birçok ürün grubunda indirim değil bindirim yapmaya devam ediyor.” ifadesi ile yaşana sancılı sürece parmak bastı.

“Fırsatçılık yapılmasına müsaade edilmemeli”

Zamlarda dövizin "bahane" edildiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ekonomide ve dövizde yaşanan en ufak bir dalgalanmada bunu bahane ederek tüm ürün gruplarında zam yapan marketlerin şimdi döviz düşüşü devam ederken aynı hızı indirim yaparak göstermeleri konusunda TESK olarak çağrımızı sürdürüyoruz. Birçok farklı kurum ve vatandaşın da beklentisi, çağrısı bu yöndeyken bu zamlarda dövizin gerçekten bahane olduğunu gördük. Çünkü 18 liradan 11 liraya kadar dolar kuru düştü. Doğal olarak indirim beklerken fiyatların aynı kalması bile zam sayılırken bir de peçeteden suya, zeytinden peynire hemen hemen tüm ürüne yani döviz ile ilgisi olan ürüne de olmayan ürüne de tekrar yüzde 15 ile yüzde 25 arasında yeni zam yapılıyor. Bu durum kabul edilemez. Kimsenin vatandaş ve ekonomi üzerinden fırsatçılık yapmasına müsaade edilmemeli. Denetimler yapılıyor fakat fahiş fiyata 4 katına çıkan cezalar da artık caydırıcılığını yitirdi çünkü o cezaları bile birkaç günlük ciro ile ödeyebiliyorlar. Enflasyonu artırıp, piyasalardaki güveni azaltan bu fırsatçılar için gerekli önlemler zaman kaybedilmeden alınmalı” diye konuştu.

banner844
Yorumlar (4)
Madur 12 ay önce
Sebebi besbelli elektirik ,akar yakıt ,köprü ve otoyol fiyatları birde doğal gaz fiyatların düşmeme sebebi nerde devlet tık yok
Küçük esnaf 12 ay önce
Fabrikalar indirdide bizmi indirmedik geliş fiyatlarında indirim olmadıktan sonra esnaf napcak. Bi içecek firması bir ayda yüzde 50 zam yaptı tüm itirazlara rağmen geri çekilmedi. Daha geriden başlayın lütfen vebali satıcıya yüklemeyin
vatandaş 12 ay önce
20 yıldır bizi kim yönetiyor.dalga mı geçiyorsunuz.marslılar yönetmedi bizi.akp yönetiyor.denetim ve fırsatçılık yapıyorlar şikayetini hep duyuyorum.gereğini yapsanıza.uzaylılar mı gelecek denetliyecek.şaka gibi ülke.şikayet eden yönetenler.20 yıldır yöneten ecevit gitsin akp gelsin diyenler şikayet ediyor.komedi.
tankut 12 ay önce
İki senedir fahiş fiyatlar denetlenecek deniyor, ticaret bakanı da piyasa fiyatlarına müdahele edemeyiz diyor. Yani ben ne yapmalıyım, vatandaş olarak yapabileceğim birşey varsa lütfen söyleyin
Yeni Sayımız