banner851

banner614

‘İNDİRİM YAPIN’ SESLERİ GÜRLEŞİYOR

Kabarık elektrik ve doğalgaz faturaları yüzünden ay sonunu zor getiren Düzceliler, hükümete ‘Zamlar geri çekilmeli’ çağrısı yaparken, esnaf konfederasyonu da Öncü Haber’e görüşlerini aktaran vatandaşlar gibi halkın alım gücü hesaba katılarak başta enerji ve akaryakıt olmak üzere tüm kalemlerde indirime gidilmesi talebinde bulundu.

banner619
Ekonomi 22.01.2021, 09:30 21.01.2021, 18:07
2382
‘İNDİRİM YAPIN’ SESLERİ GÜRLEŞİYOR

Koronavirüs salgını yüzünden toplumun büyük kesimi ekonomik olarak zor günler geçiriyor. Gelirin azalıp giderin arttığı şu günlerde her ay yüksek faturalar yüzünden beli bükülen Düzceliler, Öncü Haber aracılığıyla yetkililere zamların geri çekilmesi için çağrıda bulunmuştu. Benzer bir açıklama TESK’ten geldi.

Döviz kurlarının yükseldiği dönemlerde A’dan Z’ye tüm ürünlere çok hızlı bir şekilde zam yapanların döviz düştüğü zaman aynı hızla indirim yapmadığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Dövizin ateşinin yükseldiği dönemlerde maliyetleri bahane ederek A’dan Z’ye tüm ürünlere jet hızıyla zam yapanlar döviz düşüşe geçtiği zaman indirim için aynı şekilde acele etmiyor. Kimse döviz kurlarındaki oynaklığı fırsata çevirerek vatandaşı mağdur etmemeli.” dedi.

“ESNAF ALDIĞI ÜRÜNÜN YERİNE YENİSİNİ KOYAMIYOR”

Dövizin tırmanışa geçtiği dönemlerde ürünlere yansıtılan fiyat artışlarının döviz düşünce geri çekilmediğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geçtiğimiz 2020 yılının sonlarına doğru dolar kuru 8.47’lere çıkarak zirveyi görmüştü. Bunun üzerine akaryakıttan enerji kalemlerine, gıdadan elektronik aletlere kadar A’dan Z’ye tüm ürünlere zam geldi. Vatandaşın elektrik, su ve doğal gaz faturaları arttı. Esnafımız da sattığı ürünlerin yerine yenisini koyamaz hale geldi. Ancak 2021 yılında dövizin ateşi düşünce bu zamların hiçbiri geri alınmadı. Dolar kuru 8.47 seviyelerine çıktığında hemen etiketleri değiştirip maliyet bahanesiyle tüm ürünlerin fiyatını artıranlar şu an dolar kuru 7.40 seviyelerine indiğinde indirim yapmak için aynı hızla harekete geçmedi.” diye konuştu.

“SATILMAYAN ÜRÜNLERDE İNDİRİM, DİĞER ÜRÜNLERDE ZAM VAR”       

Döviz kurlarındaki oynaklığın firmalar tarafından fırsata çevrilmemesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Piyasada bir indirim algısı oluşturulmaya çalışılarak satılmayan ve rağbet görmeyen bazı ürünlere indirim yaparak vatandaşın gözünü boyamaya çalışıyorlar. Çok sayıda firma, maliyetleri arttığı gerekçesiyle işçi çıkarmaya devam ediyor. Oysa şu an döviz kurları düşüşe geçti. Kimse maliyetleri bahane etmemeli. Dünyadaki gelişmelere ve dış politikaya bağlı olarak döviz kurlarındaki oynaklık üzerinden menfaat sağlanmamalı. Zaten pandemi döneminde yalnızca zaruri ihtiyaçları için harcama yapan vatandaşımız bir de bu gereksiz fiyat artışlarıyla zorlanmamalı. Vatandaşın alım gücü hesaba katılarak başta enerji ve akaryakıt olmak üzere tüm kalemlerde indirime gidilmeli.” şeklinde konuştu.

banner844
Yorumlar (7)
halk 9 ay önce
uzaya 4 şeritli yol yapacam derse Reis inanacak seçmene sahip diyen akpli vatandaş çokda haklı.Düzcelinin yarıdan fazlasıda sanırım böyle.Bazılarında eksik organlar var ama farkında değil..
Herkes bir gün hesap vere 9 ay önce
Elektrik su dogalgaz en az aylık tek kişi 500₺ gelse Market manav pazar alışverişi yek kişi için aylık en az 750₺ telefon faturası 100₺ internet faturası 100₺ ev kirası 650 1000 arası
İşe giderken otobüs kullansa 150₺ aylık sadece işe gidip gelmeye kişisel ihtiyaç 200₺ geri kalan para ile özel uçaklarla piknige gidilebilir gemicik alınabilir yedek saray yaptıralabilir. Ot gibi yaşamaya zorluyorsunuz insanları yazık.
mmmm 9 ay önce
Dünyada en zamlı faturaları biz ödüyoruz.Korkacaksın gözü doymayanlardan.Yandaş müteahidlere dolarlarla geçmediğin köprünün vergisini vereceksin ki çünkü biz istedik.Ahlatda Sarayada çok ihtiyaç vardı.Zengin gösterir..Adalettede çok kıskanılan ülkeyiz.hırsızı katili sokakda gezerken.
avrupa bizi kıskanma 9 ay önce
Avrupa bizi kıskanıyor.Olardan 1 kat daha fazla ödüyoruz.Her faturamız onlardan 1 kat daha fazla zamlı.Kıskanır tabi.Adaletede aynı.Onlar kanun karşısında eşitken vergi kaçıran vatan haini ilan edilirken bizde vergi kaçıranlara koltuk veriyorlar.
merinos 9 ay önce
%81 derken iyiydi.iyi işte daha ne istiyosunuz..Az bile bu zamlar...
VATANSEVER 9 ay önce
Siz böyle muhalefet tarzı haber yaparmıydınız ya, genelde A Haber tarzı tamamen doğruları söyleyen yansız haberler yapardınızda şaşırdım.
DÜZCELİ 9 ay önce
Hiçbir şey yetmiyormuş gibi birde su ücretlerine zam yaptılar. 2 ay önce 2.78 tl den kullandığımız suyu ocak faturasında 3.41 TL olarak gördük. Bu zamdan hangimizin haberi vardı ? Faturayı incelemesem haberim olmayacaktı.