banner614

"İŞ YAPAMAZ HALE GELDİLER"

banner619

Düzce'de koronavirüs salgını nedeniyle aylarca işyerleri kapalı kalan fotoğrafçı esnafı, 1 Temmuz'da düğünlere izin çıkması ile nefes alsa da fotoğraf makinesi alan herkesin fotoğrafçılığa soyunması işini düzgün yapan esnafın işini baltalıyor. İşte bu soruna parmak basan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, fotoğraf hizmetinin bitmemesi için devletin önlem alması gerektiğini bildirdi.

banner846
Ekonomi 06.08.2020, 09:35 07.08.2020, 09:51
3559
banner844

Haksız rekabet yüzünden fotoğrafçılık mesleğinin bitme noktasına geldiği gündeme taşındı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,

okulların yeni kayıt döneminin başladığı bu günlerde yetkilileri uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Okul kayıtlarında ve diplomalarda, nüfus kayıtlarında, ehliyet ve pasaport alım ve yenilemeleri ile birçok kamu kurum ve kuruluşlarında vesikalık ve biometrik fotoğraf çekilmesi fotoğrafçı esnafımızın mesleğini bitme noktasına getirdi. Fotoğrafçıların en önemli gelir kaynağı olan vesikalık fotoğraf hizmetinin bitmemesi için devletin önlem alması gerekir. Herkes kendi işini yapmalı ve fotoğrafı işin ustası çekmeli." dedi.

“FOTOĞRAFÇININ ODA VE MESLEK KAYDI DİKKATE ALINMALI”

Her önüne gelenin fotoğrafçılık yapmasının doğru olmadığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Tüm kamu kurumlarında vesikalık ve biometrik fotoğraf hizmetinin olması, vesikalık çekerek ayakta kalmaya çalışan fotoğrafçıları bitiriyor. Ayrıca düğün, mezuniyet, doğum günü gibi etkinliklerde eline fotoğraf makinesi alan herkes fotoğrafçılığa soyunuyor. Özellikle düğün salonlarında garsonu da aşçısı da fotoğraf çekiyor. Eskiden fotoğrafçının bir kıymeti, bir ağırlığı vardı. Fotoğrafçılık mesleğinin itibarını düzeltmek için, meslek odasına kaydı olan ve vergi veren gerçek fotoğrafçılar dışında kimse düğün salonlarına alınmamalı." şeklinde konuştu.

“FOTOĞRAFÇILIK SEZONLUK BİR İŞ HALİNİ ALDI”

Dijital fotoğrafçılığın gelişmesi ile birlikte geleneksel stüdyo ortamı ile fotoğraf basma alışkanlığının yok olduğunu anlatan Palandöken, "Teknolojinin gelişmesiyle birlikte herkes, her yerde istediği fotoğrafı çekebilme imkânına sahip. Ancak fotoğraf çekip baskı yaparak ekmeğini kazanan emektarların işleri büyük zarar görüyor. Yılların ustası olan fotoğrafçılar gelin-damat, sünnet, doğum günü gibi etkinliklerde sezonluk olarak dış çekim yapmaktan ileri gidemiyor. Bu da fotoğrafçılığı yıl boyunca ekmek kazanılan bir meslekten sezonluk bir gelir kapısı haline getiriyor. Öte yandan fotoğraflar artık dijital ortamda çekilip aynı şekilde saklandığı için fotoğrafçıların baskı işi de bitme noktasına geldi. Çekilen fotoğraflar hafıza kartına yüklendiği için çoğunlukla baskıya verilmiyor. Ancak unutulmamalı ki hafıza kartlarındaki fotoğrafların silinme ve yok olma ihtimali çok yüksek. Hayatımızda iz bırakan ve anılarımızı tekrar yaşamamızı sağlayan fotoğraflarımızı somut bir şekilde saklamaya özen gösterelim." diye konuştu.

HABER: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (6)
tbu 11 ay önce
ülkemizin genel sıkıntısı zaten budur kahveci simit satar,bakkal ilaç satar,telefoncu sigara satar,bakkal manav kasap memur araba satar herkes her işi yapıyor denetimsiz başı boş savrulan üçüncü sınıf bir ülke olduk.
Düzceli Esnaf 11 ay önce
Hocam teknolojiye ayak uyduracaklar. A101 Bim yüzünden marketler iş yapamıyor, kapatıyorlar mı oraları
Hawkie 11 ay önce
Bu devirde hala vesikalık fotoğrafla geçineceğim diyen fotoğrafçı batmaya mahkumdur. Fotoğrafçı sanatçı ruhlu olmalı, sanatını halka sunarak kazanmalı. Teknoloji gelişti. İleride fotoğrafsız, video yada holografik görüntümüz vesikalık olaca.
Kamil 11 ay önce
Ozaman Bir albüme 1500tl 2000 TL istemicekler
Duzce81 11 ay önce
Covid döneminde eline makas alan vatandaş berber,pakmaya alan firinci,iğne iplik alan terzi,balkonunda sebze yetiştiren çiftçi,vb ornekleri çoğaltabiliriz.vatandas kendi kendine yetebilen canlıdır.onun için herkes sırasını bekleyip sabırlı olmalıdır.
abdullah 11 ay önce
ee zamanın getirisi bazı meslekler yok olacak bunun önüne geçilemez 50 sene önce bakırcı kalaycı en çok para kazanan mesleklerdi kaldımı hiç buna yapacak bişe yok fotocu kardeşler siz istiyorsunuz diye hala vesikalık gibi çağ dışı uygulama mı devam etsin
16°
az bulutlu