banner851

banner955

İŞE BAŞLAMA YARDIMI DA ALDILAR

Düzce’de sosyal yardım alan çalışabilecek durumdaki vatandaşlar, iş gücü piyasasına kazandırılıyor. İşe yerleştirilenler, bir defaya mahsus olmak üzere bin 668 TL İşe Başlama Yardımı da aldı.

Ekonomi 01.06.2022, 11:30
1448
İŞE BAŞLAMA YARDIMI DA ALDILAR

Düzce merkez ve ilçelerinde sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların sosyo-ekonomik hayattan kopmamaları için ilgili bakanlıklar nezdinde destekler devam ediyor.

Sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için her türlü desteğe hazır olduklarını vurgulayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Düzenli olarak sosyal yardımlarımızdan faydalanan vatandaşlarımızın yüzde 77’sini engellilerimiz, çocuklarımız ve yaşlılarımız oluşturuyor. Bunun haricinde düzenli sosyal yardımlarımızdan faydalanan ve çalışabilecek durumda olanları da İŞKUR vasıtasıyla iş gücü piyasasına kazandırmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda hem kendilerine hem de işverenlerimize teşvik veriyoruz.” dedi.

Sosyal yardım faydalanıcılarına yönelik verilen istihdam desteği hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, “Çalışabilecek durumdaki vatandaşlarımızın üretimden ve istihdamdan kopmalarını istemiyoruz. Sosyal yardım alan çalışabilecek durumdaki vatandaşlarımızı iş gücü piyasasına kazandırıyoruz bugüne kadar 2 bin 854 vatandaşımız için İşe Yönlendirme, 1.621 vatandaşımız için de İşe Başlama Yardımı’nda bulunduk” ifadelerini kullandı.

425 TL işe yönlendirme yardımı

Bakan Yanık, sosyal yardım alan vatandaşların İŞKUR tarafından işe yönlendirildiğinde, iş görüşmesine gidilmesi ve başvurunun kabul aşamasındaki giderlerinin bakanlıkça karşıladıklarını ifade etti. Bakan Yanık, İşe Yönlendirme Yardımı kapsamında ayda 1, yıl içerisinde de en fazla 3 defa destek verdiklerini belirterek, “Bu doğrultuda bugüne kadar 420 bin 684 TL tutarında destek verdik” dedi.

Bin 668 TL İşe Başlama Yardımı

Sosyal yardım faydalanıcılarının İŞKUR’un yönlendirmesi sonucunda işe yerleştirilmesi halinde de desteklerin sürdüğünü ifade eden Bakan Yanık, “Aynı yıl içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere bin 668 TL İşe Başlama Yardımı yapıyoruz. Bu doğrultuda bugüne kadar 1.3 milyon TL tutarında destek verdik.” diye konuştu.

Sigorta primlerini bakanlık karşılıyor

Bakan Yanık, ayrıca işe yönlendirilen sosyal yardım yararlanıcılarının işveren tarafından istihdam edilmesi halinde, sigorta priminin işveren payının 1 yıl boyunca Bakanlıkça karşılandığının bilgisini verdi.

Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımları kesilmiyor

Bakan Yanık, Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımlarından faydalanan ihtiyaç sahibi vatandaşların veya hanelerinde bulunan herhangi birisinin işe yerleşmesi halinde istihdam teşviki olarak 1 yıl boyunca Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımları kesilmediğini, böylece geçiş döneminde hanedeki çocuklara desteğin sürdüğünün altını çizdi.

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız