banner851

banner955

İŞTE DÜZCE’DE ZAM ŞAMPİYONU…

Düzce’de tüketici fiyatları bazında ekim ayında en yüksek fiyat artışı ve düşüşü yaşanan ürünler belli oldu. Düzce’de ekim ayında yüzde 41 oranında çarliston biber zam şampiyonu oldu. Yaklaşan soğuklar öncesi son iki ayda zam rekoru kıran kömür ise sobayla ısınan binlerce Düzceli’nin cebini daha sobaya girmeden yaktı. En çok ucuzlayan ürün ise limon oldu. İşte Düzce’de bir ayda fiyatı en çok artan ve düşen ürünler…

Ekonomi 04.11.2021, 11:43 04.11.2021, 17:34
4805

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, eylülde yüzde 19.58 olan enflasyon geçtiğimiz ay yüzde 2,39 artan enflasyon, yıllık bazda yüzde 19,89 oldu.

ŞAMPİYON ÇARLİSTON BİBER

Öte yandan TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü de ekim ayında Düzce’de fiyatı en çok artan ve düşen de ürünleri açıkladı. Buna göre Düzceliler’in cebini en çok çarliston biber yaktı. Çarliston biber bir önceki aya göre yüzde 41 oranında zamlandı. Zam şampiyonları listesinin ikinci sırasındaysa yüzde 40.5’lik artış oranıyla kadın kabanı yer aldı.

KÖMÜR SOBADA YANMADAN, CEPLERİ YAKTI

Geçen ay zam şampiyonasında yüzde 42’lik artışla 2. sırada yer alan kömür ekim ayında da sobaya girmeden cepleri yaktı. Ekim ayının en çok fiyatı artan 3. ürünü olan kömür bir ayda yüzde 32 oranında zamlandı. Listenin devamındaysa sofraların olmazsa olmazı domates yüzde 28.7 artış oranıyla 4., zam üstüne zam gelen LPG otogaz ise yüzde 20 artışla 5. sırada kendisine yer buldu.

UCUZLUKTA ŞAMPİYON LİMON

Listede fiyatı en çok düşen ürünler listesinde bazı sebze ve meyvelerin yer alması ise artan gıda fiyatlarına karşı bir nebze sevindirdi. Düzce’de fiyatı en çok ucuzlayan ürün ise limon oldu. Limon fiyatları ekim ayında yüzde 36 oranında azaldı. Elma yüzde 9, muz yüzde 7, kuru soğan ise yüzde 6 oranında ucuzlayarak limonu takip etti. En çok fiyatı düşenler listesinin 5. sırasındaysa yüzde 2.7’lik azalıkla tıraş malzemeleri yer aldı.

DÜZCE’DE ENFLASYON TÜRKİYE ORTALAMASINDAN YÜKSEK

Öte yandan bir önceki yılın aynı ayına göre (son 1 yıllık) ise, Düzce’nin içinde bulunduğu TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) bölgesinde fiyat artışı yüzde 20,79 oranı ile Türkiye ortalaması olan yüzde 19,89’un 0,90 puan üstünde gerçekleşti. Aylık TÜFE ise yüzde 2.66 oldu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (2)
Sami 1 yıl önce
Bu millet hayatından memnun kömür 5.000.00 TL olmalı biber ise ise 50 TL sebze fiyatları 60 TL az olmaz benzin ve mozot ise 25 TL olsun
can 1 yıl önce
DÜZCEDE KOTROL OLMAYINCA ÖNÜNE GELEN ZAM YAPIYO SORUMLULAR NE IS YAPAR KOLTUKLARINDA OTURUR CAYINI YUDUMLAR HAYIR YOK BÖYLE DURUM DERLERSEDE INANMA KOTROLCÜLERI HIC GÖRMEDIM
Yeni Sayımız