banner851

banner955

İŞTE DÜZCE’NİN ZAM ŞAMPİYONLARI…

Düzce’de tüketici fiyatları bazında ekim ayında en yüksek fiyat artışı ve düşüşü yaşanan ürünler belli oldu. Son 3 aydır zam şampiyonları listesinden inmeyen ithal kömür 5. sırada yer alırken daha çok sanayide kullanılan linyit kömürü ise kasım ayında yüzde 30.8 artarak kasım ayının şampiyonu oldu. En çok ucuzlayan ürün ise karnabahar oldu. İşte Düzce’de bir ayda fiyatı en çok artan ve düşen ürünler…

Ekonomi 07.12.2021, 17:10
2967
İŞTE DÜZCE’NİN ZAM ŞAMPİYONLARI…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, ekimde yüzde 19.89 olan enflasyon geçtiğimiz ay yüzde 3.51 artarken yıllık bazda yüzde 21.31 oldu.

KÖMÜRÜN HER CİNSİ FİYATTA UÇUYOR

Öte yandan TÜİK, kasım ayında Düzce’de fiyatı en çok artan ve düşen de ürünleri açıkladı. Buna göre Düzceliler’in cebini en çok linyit kömürü yaktı. Genelde sanayide kullanılmakla birlikte ısınma amacıyla da bazı vatandaşlar tarafından tercih edilebilen linyit kömürü bir önceki aya göre yüzde 30.8 oranında zamlandı. Zam şampiyonları listesinin ikinci sırasındaysa yüzde 28.3’lük artış oranıyla patlıcan yer aldı.

DÖVİZDEKİ ARTIŞ KÂĞIDA DA YANSIDI

Ekim ayının zam şampiyonu olan sivri biber kasımda da listede 3. sırada kendisine yer buldu. Sivri biber bir ayda yüzde 25.7 oranında zamlandı. Ülkenin en önemli ithal girdilerinden olan kağıt hammaddesinde dövize bağlı yükselişle fotokopi kağıdı da yüzde 20.9 oranıyla fiyatı en çok artan 4. ürün oldu.

İTHAL KÖMÜR 3 AYDIR ÜST ÜSTE LİSTEDE

Son iki aydır zam şampiyonları listesinden düşmeyen ve sobaya girmeden cep yakan ithal kömür bu ay da yüzde 20.5 oranında zamlanarak 5. sırada yer aldı.

UCUZLUKTA ŞAMPİYON KARNABAHAR

Listede fiyatı en çok düşen ürünler listesinde bazı sebze ve meyvelerin yer alması ise artan gıda fiyatlarına karşı bir nebze sevindirdi. Düzce’de fiyatı en çok ucuzlayan ürün karnabahar oldu. Karnabahar fiyatları kasım ayında yüzde 33 oranında azaldı. Kıvırcık 25.7, normal domates yüzde 21.4, diş fırçası 20.9 ucuzlayarak karnabaharı takip etti. En çok fiyatı düşenler listesinin 5. sırasındaysa yüzde 17.5’lik azalıkla limon yer aldı.

DÜZCE’DE ENFLASYON TÜRKİYE ORTALAMASINDAN YÜKSEK

Öte yandan bir önceki yılın aynı ayına göre (son 1 yıllık) ise, Düzce’nin içinde bulunduğu TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) bölgesinde fiyat artışı yüzde 22,64 oranı ile Türkiye ortalaması olan yüzde 21.31’in 1.33 puan üstünde gerçekleşti. Aylık TÜFE ise yüzde 2.71 oldu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (8)
endaze 13 ay önce
elektrik yardımı nasıl yapılıyorsa, kömür yardımı da yapılır elbet. insanlar soğuktan donsun mu
CAN 13 ay önce
BU DÜNYADA HERSEYE ZAM YAPIN YA ÖLDÜKDEN SONRASINI DÜSÜNMEYIN HALSIZ KAZANC GÜNAHDIR SANIYONUZKI EBEDI YASAYACAKSINIZ YAPIN ZAMLARI YAPIN SONUNUZ CEHENEM
Ektiğini biçersin 1 yıl önce
Bedava Kömür yok mu. Bedava elektrik de vereceklermiş. Makarna da var. Hep bunu istemedik mi.
Ertan demir 1 yıl önce
Durmak yok yola devamcilar sesiniz çıkmıyor nasıl yol güzelmi?
nsm 1 yıl önce
ah su dis gücler ah! hep onlarin yüzünden bunlar oluyor. daha fazla hüllog cekip bunu lütfen önleyin arkadaslar. yarasin!...
scde 1 yıl önce
bravo , biraz halkın sesisini duyurun 4 binliraya 1 ton kömürmü olur
YAVUZ0881 1 yıl önce
BETER olsunlar beter ne enflasyonu yahu cennette yaşıyoruz ben ahirete gitmeye niyetim yok hep burda yaşayacağım
Vatandaş 1 yıl önce
Allah yaşatırsa yaşarsın
Yeni Sayımız