banner851

banner614

İŞTE MUAF TUTULMASI İSTENEN SEKTÖRLER

Tam kapanma sürecinde evde daha çok vakit geçirilmesi özellikle elektronik eşyalara yönelik acil bakım ya da onarım gereken durumların sık yaşanmasına neden oldu. Ancak söz konusu sektörlerde hizmet veren esnafların kısıtlamaya tabi olması sıkıntıları da beraberinde getirdi. Bu konuyu gündeme taşıyan TESK, muaf olması gereken esnaflar için devlete çağrı yaptı.

banner619
Ekonomi 11.05.2021, 16:00 12.05.2021, 14:51
2627

Düzce’de özellikle teknik servislerin acil durumlarda hizmet vermesi için çalışma izni kapsamına alınması istendi.

Kısıtlama ve sokağa çıkma yasaklarında muaf olması gereken esnaf kolları olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kısıtlama boyunca ve tüm sokağa çıkma yasaklarında muaf olması gereken esnaf kollarımız var. Bunların içerisinde çilingir esnafı, beyaz eşyalarda teknik servis hizmeti veren esnafımız gibi acil hizmet durumu önemli olan esnafımız da muafiyet listesine eklenmeli” dedi.

“KISITLAMADA EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN ESNAF KOLLARI MUAF OLMALI”

Evlerde kalındığı dönemde daha çok elzem durumların yaşandığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Tam kapanma ve sokağa çıkma yasaklarında herkesin evinde kaldığı dönemde, dış kapı ya da evin içerisindeki kapılarda kilitler ile ilgili sorunlar daha fazla artıyor. Tüm gün ev içerisinde küçük ev aletleri, beyaz eşyalar ve benzeri cihazların da kullanımının artmasından kaynaklı arızalar da artıyor. Bayram öncesi dönemde noter gibi bazı kurumlar açıkken fotoğrafçı esnafımız kapalı ve aynı şekilde herkesin saç, sakal gibi temel bakım ve temizlik davranışları da aksıyor. Bu nedenle bu kollardaki esnafımız kısıtlamadan muaf olmalı ve muafiyet listesine eklenmeli. Aksi takdirde vatandaşlar açısından uzun bir süre olan tam kapanma boyunca ve sokağa çıkma yasaklarında evdeyken ya da belirlenen saate yetişemeyenler açısından büyük mağduriyetler yaşanıyor. Vatandaşlarımız da internetten rastgele telefonla çilingir, berber, kuaför, teknik servis gibi hizmetler aldığında muhakkak gelenlerin odaya kayıtlı olup olmadığına dikkat etmeli.” diye konuştu.

banner844
Yorumlar (3)
Mertay 5 ay önce
Bu odanın adı ağlama odası olarak değiştirilsin.
MLH 5 ay önce
Arkadaş herkesi salında rahatlayın ya :) o muaf bu muaf şu muaf. Yasaklı bikaç sektör kaldı zaten onlarıda salın tam olsun :)
hakan 5 ay önce
oturun evde.