banner851

banner955

İŞTE UCUZA SEBZE MEYVENİN FORMÜLÜ

Düzce’de market ve pazarlarda alev alan etiketlerin yanına yaklaşamayan vatandaş fiyatlardan dert yanarken önemli bir rapor hazırlandı. Rekabet Kurumu, zincir marketlerin tarım ürünlerinde alıcı güçlerinin sınırlandırılması istenirken, tedarik zincirinin kısaltılması gerektiği belirtildi. Tarladan markete gelene kadar olan süreçte aracı sayısının azaltılmasıyla, çiftçilerin gelirinin artacağı ve fiyatların düşeceği vurgulandı. Böylece ürünün çiftçiden alındığı fiyatın 5-10 katına satılması engellenecek.

Ekonomi 23.04.2022, 18:00 23.04.2022, 17:18
1208
İŞTE UCUZA SEBZE MEYVENİN FORMÜLÜ

Dövize bağlı artan üretim maliyetleri fiyatlara da artış olarak yansırken aracılar nedeniyle sebze ve meyve bahçeden tezgâha katbekat fiyat farkıyla geliyor. Düzce’de market ve pazarlarda alev alan etiketlerin yanına yaklaşamayan vatandaş fiyatlardan dert yanarken önemli bir rapor hazırlandı.

Rekabet Kurumu’nun "Yaş Sebze ve Meyve Sektör İncelemesi Raporu"na göre yaş sebze ve meyveler, çok sayıda el değiştirerek, toplayıcı, simsar, komisyoncu, tüccar gibi aracılar yoluyla tüketiciye ulaştırılıyor. Yaş meyve ve sebzede üretici örgütlenmesinin arzulanan düzeyde olmaması, pazarlama kanalının uzamasına ve tüketicinin ödediği paradan üreticinin eline geçen miktarın düşmesine yol açıyor.

"ÜLKE ÇAPINDA MERKEZ BİRLİĞİ OLUŞTURULSUN"

Raporda, bağımsız olarak faaliyet gösteren bir tarım satış kooperatifinin, yerel aracılarla rekabet edebilmesine, bazı aracıları ortadan kaldırabilmesine ve ortaklarına bazı teknik avantajlar sağlayabilmesine karşın bazı ürünlerin imalatını ya da ihracatını elinde bulunduran büyük tüccar ve sanayicilerle rekabet etmesi için bölge çapında birlikler ve ülke çapında bir merkez birliği oluşturmaları önerildi.

"TEDARİK ZİNCİRİNDEKİ AKTÖRLERİN GÜÇLERİ SINIRLANDIRILMALI"

Söz konusu raporda zincir marketlerin payları da ele alındı. Buna göre, yalnızca 4 teşebbüs pazarın yarısından fazlasına hakim durumda. Pazardaki en büyük 10 oyuncuya bakıldığında ise bu rakam yüzde 63 seviyelerine ulaşıyor. Rakamlar, organize perakende pazarı içerisinde yoğunlaşma oranlarının yıllar itibarıyla ciddi oranda arttığını gösteriyor.

 Tarımsal üreticilerin, zincirin diğer aktörleri karşısında müzakerelerinde çok az pazarlık gücüne sahip olduğu belirtilen raporda, tedarik zincirindeki diğer aktörlerin güçlerinin sınırlandırılması durumunda, çiftçilerin gelirlerinin artırılması, arz güvenliği ve tüketici fiyatlarının makul seviyelere gelmesi, amaçlara birlikte ulaşılabilmesinin mümkün hale geleceği ifade edildi.

"TARIMSAL GİRDİLERLE YERLİ ÜRETİM SAĞLANMALI"

Raporda, tarım piyasalarında hem arz güvenliği hem de fiyat istikrarı açısından alınması gereken önlemlere ilişkin önerilere de yer verildi. Buna göre, Türkiye'de tarımsal üretim, en önemli girdi kalemleri olan akaryakıt, gübre, tohum ve ilaçta ithalata ve dolayısı ile döviz kuruna bağımlı olunması nedeniyle oldukça maliyetli. Bu nedenle kısa dönemde söz konusu girdilerin sübvanse edilmesi, uzun dönemde ise bu alanlarda olabildiğince yerli üretimin sağlanması hem fiyatlar hem de arz güvenliği için önem taşıyor. Yeterli üretimin sağlanması için ihracat ve ithalat politikaları da dahil olmak üzere, "üretim planlaması" yapılması, bunun için Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde komisyon oluşturulması, destekleme politikaları, üretim planlaması kapsamında yeniden ele alınması rapordaki tavsiyeler arasında yer aldı.

Yorumlar (4)
Yazıklar olsun... 8 ay önce
Kurum raporuna kadar, senelerdir söylenenlere neden kulak asılmadı ve gerekli tedbirler alınmadı? Fiyat artışlarındaki etkenleri üretici ve tüketici zaten biliyorduk. Siyasi irade neden halen görmezden geliyor? Neden zaman kaybetmekte ısrarcı davranılıyor anlaşılmış değil.
VATANDAŞ 8 ay önce
FORMÜL BASİT. TARIMI DESTEKLE, TARLADAN HALKA ULAŞIRKEN ARADAKİ ARACILARI KALDIR BİTTİ GİTTİ.
Kaan 8 ay önce
Bomboş haber. Yakıt fiyatları gübre fiyatları hiç etken değil zaten.
ÇİFTÇİ... 8 ay önce
OYLE UCUZA SEBZE MEYVE YOK HERSEY PAHALLIYKEN.!!!! ONCE SEN ARAC PIYASASINI EV PIYASASINI SONRA MAZOT GUBRE ELEKTIRIK DOGALGAZ FIYATLARINI INDIR SONRA TARIMLA URETILEN URUNLERIN FIYATLARI INER!! HEMEN CIFCININ SIRTINA BINECEKSINIZ HER ZAMAN OLDUGU GIBI!!!!!